fbpx

Motywacja do nowych działań, wiedza dotycząca funkcjonowania organizacji i instytucji kultury, wymiana doświadczeń, sieć nowych kontaktów, czas na refleksję i doskonalenie umiejętności – to wszystko stało się udziałem osób uczestniczących w warsztatach programu „Kadry kultury”.

Tekst: Agata Wittchen-Barełkowska, Mikołaj Maciejewski (NU Foundation)

Zdjęcia: Jakub Wittchen

Kiedy zakładaliśmy NU Foundation, jednym z naszych głównych celów, wynikających z kilkunastoletniego doświadczenia „pracy w kulturze”, było podjęcie działań na rzecz profesjonalizacji kadr kultury w Polsce. 

Pracując w instytucjach i organizacjach zajmujących się kulturą, często widzieliśmy, jak pracę w nich podejmują ludzie młodzi, najczęściej z wykształceniem humanistycznym, pełni pasji i zaangażowania, ale bez odpowiedniego przygotowania do pracy w zespole, zarządzania innymi, planowania i realizowania projektów. Sami również rozpoczęliśmy kiedyś pracę w teatrze i przy festiwalu na fali młodzieńczego entuzjazmu! 

Przez lata zdobywaliśmy (i wciąż zdobywamy) wiedzę z zakresu zarządzania, przywództwa, kultury organizacji, komunikacji i rozwoju publiczności. Realizując na zlecenie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania program „Kadry kultury”, mogliśmy się nią podzielić z innymi, do współpracy zapraszając również ekspertów z różnych dziedzin. 

 

AUTENTYCZNE POTRZEBY

Ważnym założeniem, które od początku towarzyszy wszystkim naszym działaniom, jest praca w odpowiedzi na autentyczne potrzeby odbiorców, dlatego „Kadry kultury” zaprojektowaliśmy tak, by najpierw spotkać się z pracownikami instytucji, organizacji pozarządowych oraz urzędnikami, porozmawiać z nimi i wspólnie zdecydować, jakimi tematami chcielibyśmy się zająć w pierwszej kolejności. Warsztaty wprowadzające odbyły się we wrześniu 2019 roku. Podczas trzech spotkań przedstawiciele instytucji kultury, NGO i urzędów poddawali refleksji swoje codzienne działania i współpracę międzysektorową. Zastanawialiśmy się, które obszary ich pracy najbardziej potrzebują wsparcia i ostatecznie wybraliśmy wspólnie sześć tematów, uznanych przez uczestników warsztatów za najważniejsze. 

WAŻNE TEMATY

Pracownicy instytucji kultury zdecydowali, że chcą się zająć komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną, kulturą organizacyjną i rozwojem publiczności. Przedstawiciele NGO główny nacisk położyli na budowanie relacji z biznesem, funkcjonowanie organizacji i pracę z konfliktem. W relacjach międzysektorowych postanowiliśmy się zająć komunikacją i budowaniem relacji. Na podstawie tych wyborów opracowaliśmy sześć intensywnych warsztatów problemowo-fokusowych, które odbyły się w październiku i listopadzie. „Kadry kultury” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – na warsztaty w ramach programu zgłosiło się prawie 300 osób. 

Z jednej strony w pracy z ludźmi kultury niezwykle ważna jest świadomość funkcjonowania tego środowiska. Z drugiej strony nic tak nie wzbogaca, jak przekraczanie granic, wychodzenie z własnej „bańki” i czerpanie wiedzy z innych dziedzin: biznesu, gospodarki, polityki czy nauki. Wiele rozwiązań, których wciąż brakuje kulturze, przedsiębiorstwa stosują od dawna. Warto zatem korzystać ze sprawdzonych wzorców, dostosowując je do realiów świata kultury. Do współtworzenia „Kadr kultury” udało nam się zaprosić osoby na co dzień pracujące dla biznesu czy na uczelniach, reprezentujące różne dziedziny. Pozwoliło to spojrzeć na pracę w kulturze z nieco innej perspektywy. Zależało nam również, żeby podczas warsztatów uczestnicy pracowali w aktywny sposób – wiele ćwiczeń miało formę gier czy zadań do rozwiązania, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i wyzwoliło żywiołowe reakcje wielu osób.

LUDZIE KULTURY

Jakimi uczestnikami warsztatów były osoby na co dzień tworzące poznańską i wielkopolską kulturę? Bardzo zaangażowanymi, wymagającymi, niebojącymi się wyzwań, ciekawymi, odważnymi i pracowitymi. Ale też uśmiechniętymi, cieszącymi się ze wspólnej pracy, możliwości poznania się, wymiany doświadczeń i budowania relacji. Już podczas warsztatów wprowadzających okazało się bowiem, że choć wszyscy tworzymy kulturę, to często słabo się znamy, ponieważ funkcjonowanie w zamkniętych, skupionych na sobie organizacjach nie sprzyja wzajemnym kontaktom i nawiązywaniu relacji. Podczas warsztatów udało się przełamać początkową nieufność oraz pojawiające się czasami myślenie o sobie nawzajem w charakterze konkurencji i zacząć działać na rzecz tworzenia wspólnoty ludzi, mających te same cele. 

GŁOSY UCZESTNIKÓW

Co myślą o warsztatach uczestnicy? Jaka jest ich największa wartość? Jaka była motywacja do udziału w warsztatach i co z nich zabrali do swoich instytucji i organizacji?

Na warsztaty w ramach projektu „Kadry kultury” wybrałam się z czystej ciekawości. Jestem organizatorką pracy artystycznej – na funkcjonowanie teatru jako instytucji kultury muszę więc spoglądać, uwzględniając rozmaite perspektywy: od widza – przez twórców – aż po pracowników wszystkich teatralnych działów. Uznałam, że te spotkania mogą poszerzyć to spektrum o jeszcze jeden cenny punkt, czyli doświadczenia osób z innych instytucji kultury. 

Co mogę powiedzieć po kilku spotkaniach? Cóż, nie zawiodłam się. Ba, zyskałam znacznie więcej. Po pierwsze – kontakty. Po drugie – możliwość konfrontacji tego, co myślę o pracy, misji instytucji i największych stojących przed nią wyzwaniach, z cudzymi pomysłami i wizjami. Bardzo wyzwalające doświadczenie – i szansa spojrzenia na własne teatralne podwórko z nieco innego niż zwykle punktu widzenia. Po trzecie – usystematyzowanie, poszerzenie wiedzy i ciekawe drogowskazy na przyszłość. Jest jeszcze coś, co nie daje się zamknąć w żadnym z punktów. Radość z rozmów, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń, odkrywania podobieństw i różnic między naszymi pomysłami na kulturę, która towarzyszyła mi na każdych zajęciach. 

Anna Wawrzyniak, koordynator pracy artystycznej, Teatr Nowy w Poznaniu

To, co dały mi warsztaty w ramach projektu „Kadry kultury” można – w dużym uproszczeniu – ująć w dwa zbiory. Jeden z nich tworzyłyby wszystkie te korzyści, które wiążą się z wymianą doświadczeń w obrębie trzech sektorów (NGO, instytucje kultury, urzędy) – takie okazje bardzo sobie cenię. Drugim byłby ogrom merytorycznej wiedzy przekazanej przez prowadzących w odniesieniu do tematów poszczególnych spotkań. Dobór prowadzących, ich przygotowanie i kompetencje w przekazywaniu wiedzy – to wszystko stworzyło całość na najwyższym poziomie. Słowa uznania należą się także, jeśli chodzi o formę warsztatów, które były rzeczywiście warsztatami – ukierunkowanymi na wykorzystywanie nabytej wiedzy w praktyce i rozwój umiejętności. 

Edyta Skoryna, kierownik ds. projektów specjalnych, Ferment Kolektiv

Warsztaty dały nam to, czego nie mamy, a czego wszyscy bardzo potrzebujemy – czas! Czas na inspirujące i spokojne (choć jednocześnie bardzo intensywne) dyskusje nad wyzwaniami, przed którymi stoją nasze działy i instytucje, na definiowanie problemów i znajdowanie optymalnych rozwiązań. To był kolejny impuls utwierdzający mnie w przekonaniu, że tworząca się sieć poznańskich instytucji kultury to inicjatywa na wagę złota. Nie chcemy konkurować, chcemy współdziałać!

Marta Szostak, p.o. kierownika marketingu, Teatr Muzyczny w Poznaniu

Na warsztaty „Kadry kultury” trafiłam akurat w momencie  zmiany pracy. Uświadomiło mi to, że o ile instytucje są ważne, bo to w nich pracujemy, poprzez nie budujemy relacje z widzami, otoczeniem, to najważniejsi są zawsze ludzie – kulturalni siłacze i siłaczki, którzy te instytucje współtworzą od środka. Duet z NU Foundation to profesjonaliści. Zaoferowali porządną dawkę wiedzy, ale też możliwość uporządkowania  informacji, które zebrało się z innych źródeł. Ogromną zaletą jest to, że przez swoje doświadczenia pracy w kulturze mówią tym samym językiem, co ludzie z kulturalnych instytucji. 

Alicja Hafke, manager, dział kuratorski, Polski Teatr Tańca

Nas w trakcie warsztatów zachwyciła przede wszystkim otwartość ludzi kultury, ich ciekawość, chęć poszukiwania, kreatywność i umiejętność wymyślania nowych rozwiązań. Niesamowita była również atmosfera, którą tworzyli uczestnicy warsztatów – z jednej strony pełni zaangażowania, wytrzymali do granic możliwości, stawiający wysoko poprzeczkę kolejnym prowadzącym, z drugiej strony radośni, nastawieni na współdziałanie, pełni chęci poznania się i autentycznego dialogu.    

NETWORKING DLA KULTURY

Nie mogliśmy pozostawić bez odpowiedzi ich potrzeby wymiany doświadczeń i dlatego postanowiliśmy zorganizować we współpracy z partnerami: Centrum Biznesowo-Konferencyjnym Młyńska 12 i Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Poznania pierwszy w Poznaniu networking dla kultury. Zależało nam, żeby odbył się w miejscu kojarzonym z biznesem, ponieważ bliski nam temat łączenia środowisk kultury i biznesu wielokrotnie powracał na warsztatach i cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.

„Kadry kultury” dały nam poczucie, że w Poznaniu i Wielkopolsce ludzie kultury są żądni nowej wiedzy, chcą się doskonalić zawodowo i tworzyć lepsze instytucje, organizacje i urzędy, a także współpracować ze sobą w nowoczesny, efektywny sposób. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za niebywałe zaangażowanie, a Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Poznania za zaufanie i wsparcie organizacyjne. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i nawiązane kontakty zaowocują w przyszłości fantastycznymi przedsięwzięciami kulturalnymi dla odbiorców z Poznania i Wielkopolski!

dr Agata Wittchen-Barełkowska, prezes zarządu NU Foundation

Mikołaj Maciejewski, wiceprezes zarządu NU Foundation

NU Foundation – fundacja powstała w Poznaniu, której celem jest działanie na rzecz łączenia środowisk kultury i biznesu, promocji kultury oraz profesjonalizacji kadr kultury w Polsce.