fbpx

Wchodzę na pierwsze piętro w Novotel Poznań Centrum jak na wzgórze winnicy. Jaskrawy napis WINESTONE wciąga niczym labirynt z mnóstwem nieodgadnionych tajemnic. Urzeka drewniane wnętrze. Uwagę skupiam na półkach z szerokim asortymentem win z różnych stron świata, z Argentyny, RPA, Nowej Zelandii. Witają mnie uśmiechnięte twarze załogi. Stąd emanuje pozytywna energia, harmonia i dobra aura.

Tekst: Magdalena Ciesielska

Zdjęcia: Jakub Borkowski

Winestone to nowoczesna sieć restauracji, która zmieniła podejście do potencjalnego gościa, otwierając swoje drzwi również dla osób spoza hotelu. Główny koncept opiera się na zgoła innym modelu funkcjonowania restauracji hotelowej niż dotychczas. Winestone zrywa z archaicznym i ogólnie panującym przekonaniem, że restauracje hotelowe są bez wyrazu, sztywne, drogie i mają mało do zaproponowania. Tutaj gość czuje się jak u siebie w domu, wyluzowany, bez zadęcia. Otoczony troską, życzliwością, opieką i najwyższej klasy szacunkiem. Cały team zawsze dba o dobre samopoczucie gości, o spełnienie ich indywidualnych oczekiwań. Z wyjątkową wręcz precyzją potrafi doradzić w dokonaniu wyboru potrawy z karty menu bądź odpowiedniego wina. Słucha preferencji gości i odczytuje ich gusta.  

Pierwszy Winestone zaczął funkcjonować w Warszawie w 2012 roku. Obecnie takich miejsc na mapie kraju jest dziewięć, a w najbliższej przyszłości zostaną otwarte dodatkowe dwa. Brand Winestone w Novotel Poznań Centrum działa od lutego 2018 roku. Pracują tu ludzie z różnymi metrykami i osobowościami, których łączy komunikatywne usposobienie, atencja dla gościa, miłość do dobrego jedzenia oraz umiejętne delektowanie się wspaniałymi aromatami i bukietami wina.

Semantyka i DNA

Nazwa Winestone jest prosta do rozszyfrowania. To połączenie dwóch słów „wine” – dobre wino, które można wybierać przy pomocy zmysłów, indywidualnych preferencji i przy pomocy zespołu – oraz „stone” – kamień, na którym podawane są smaczne i wyrafinowane w swej prostocie dania. Zaczynając od oryginalnego startera, elementu charakterystycznego dla Winestone, poprzez rozmaite przystawki (kamień z wędlinami, kamień serów, mix przystawek z tatarem, tapenadą z czarnych oliwek oraz z hiszpańskim chorizo), kończąc na słodkościach podawanych również na kamiennej ozdobie. 

Trzy elementy charakterystyczne są dla sieci Winestone. To świeży chleb wypiekany na zakwasie z rodzynek, wysokiej jakości hiszpańska oliwa z oliwek oraz specjał dukkah, czyli niebiańskie połączenie prażonych pistacji, słonecznika, sezamu, kardamonu, kminu, brązowego cukru oraz soli. Tak zwany starter – wyrafinowane i niezwykłe połączenie smaków, które rozbudza zmysły. Pozytywnie zaskakuje. W Winestone serwowane są również lunche (kanapki z chałki, wyśmienite sałatki z sezonowymi dodatkami), pożywne zupy oraz dania główne: najlepsze steki z wysokiej jakości wołowiny, ryby, makarony i oczywiście wyśmienite desery, które stanowią bezapelacyjną wisienkę na torcie. Ponadto, dostosowując się do preferencji i restrykcyjnych diet gości, Winestone posiada w karcie dania glutenfree i wege. Oprócz tego potrawy regionalne: śledzie, pierogi, ryby, akcenty lokalne jak: rumpuć – wielkopolska gęsta zupa jarzynowa, ponadto gęsinę czy kaczkę. 

Bukiet wina

Kosztując wstępnych składników  z „rytuału oliwy i chleba”, już otrzymujemy do degustacji odpowiednio dobrane wino. Inne możemy wybrać do dania głównego lub słodkiego specjału. W Winestone niewątpliwie wybieramy się w podróż. Wyruszamy wraz z sommelierem i członkami załogi na egzotyczny rejs, poznajemy smaki i aromaty nieznanych dotąd win, słuchamy ciekawych opowieści i historii zaczerpniętych z różnych zakątków naszego globu. Wszystko spowite jest aurą tajemnicy i magii, którą stopniowo staramy się odkryć wraz z każdym następnym łykiem. Poznajemy uprawę winorośli, metody określania składu poszczególnych gatunków wina, produkcję, sposoby przechowywania, zasady degustacji. Tu w Winestone czujemy się jak student enologii, co rusz dowiadujący się z zaciekawieniem nowych i nowych historii. Storytelling to ważny element wprowadzający w klimat tego miejsca. Naturalna rozmowa, z każdym gościem, pozwala poznać indywidualne preferencje dotyczące win. 

Winestone posiada 70–80 odpowiednio wyselekcjonowanych etykiet wina z różnych krajów. Klasyczne z: Francji, Włoch, Hiszpanii, wciąż zdumiewające smaki z: Argentyny, Chile, Nowej Zelandii, Australii; z krajów nie do końca kojarzących się z winiarstwem jak, RPA, Izrael, Armenia oraz – co bardzo istotne – z najlepszych obecnie polskich winnic. Dodatkowo wina bezalkoholowe oraz wegańskie. Dla profesjonalistów pracujących w Winestone nie istnieją odpowiedzi typu: „obojętnie jakie wino” lub „dla mnie to bez różnicy”. Szeroki wybór win z różnych szczepów winogron, z wielu regionów  świata, umożliwia gościowi degustację dwóch, a nawet trzech win przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Doskonały prezent

Przestrzeń Winestone ma wygospodarowany zakątek słusznie nazwany sklepem. Co jakiś czas 90 procent win zostaje wymienione i z półek restauracyjnych trafia do sklepowego asortymentu. Każde spróbowane podczas posiłku wino można zakupić dla siebie lub jako prezent dla najbliższych. Winestone dysponuje ozdobnymi dodatkami pozwalającymi uatrakcyjnić podarunek. Można tu również nabyć wspomnianą hiszpańską oliwę, dukkah oraz akcesoria winiarskie, tj. trybuszony, karafki, kieliszki z logo Winestone.

Idealne miejsce imprez i eventów

Winestone ze względu na swoją kubaturę może pomieścić maksymalnie 40 osób. To wręcz kameralne miejsce, biorąc pod uwagę ogromne możliwości przestrzenne sal w Novotel Poznań Centrum. Winestone umożliwia organizację imprez stricte biznesowych, integracyjnych, świątecznych spotkań, firmowych Wigilii, gdzie zawsze poza typowymi pozycjami z karty menu znajdą się wykwintnie przygotowane tradycyjne potrawy z nutą nowoczesności, jak np. rybne specjały, grzańce z czerwonego wina z aromatycznym smakiem korzennych przypraw lub z białego wina z odrobiną cytrusów.

Simple taste of Winestone – to event, który organizowany jest dla grup powyżej ośmiu osób. Jego celem jest zaprezentowanie walorów restauracji Winestone, udostępnienie każdemu gościowi spróbowania dań z karty menu oraz kilku wybranych win. Zawsze Simple taste of Winestone rozpoczyna się miksem przystawek na kamieniu oraz rytuałem z cyklu chleb – oliwa – dukkah. Następnie gość próbuje cztery dania ciepłe z karty, podane w małych degustacyjnych porcjach, a na koniec słodką niespodziankę w postaci deseru. Podczas takich kolacji zespół serwuje odpowiednio dobrane wcześniej wina  wraz z historią prezentowanych winnic i regionów, z których pochodzą.

Bitwa na kieliszki – raz w miesiącu w Winestone organizowane są spotkania dla wszystkich, którzy chcą skosztować specjałów kuchni Winestone i prezentowanych winnic. Za urozmaicone danie wieczorne plus degustację win płacimy jedynie 89 zł od osoby. Warto wybrać się do Winestone, zakosztować hitów szefa kuchni oraz wysublimowanych smaków aromatycznych win z różnych zakątków świata. 

***

Winestone zaprasza do podróży, podczas której poznane smaki i aromaty działają na wszystkie nasze zmysły. Rozbudzają wyobraźnię i pozwalają się odprężyć. Taka podróż na zawsze pozostaje w pamięci. Dlatego po jednej zakończonej wyprawie ma się apetyt na następną.