fbpx

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski

K. Dzikowski

Zawsze z sentymentem i nostalgią wracam wspomnieniami do pięknych i rodzinnych chwil. Do świąt Bożego Narodzenia, które pamiętam z mojego dzieciństwa, gdy z rodzeństwem i kuzynostwem wypatrywaliśmy pierwszej gwiazdki na niebie, w szesnaście osób zasiadaliśmy do wigilijnego stołu, wcześniej składając sobie życzenia z opłatkiem w ręku. Pamiętam odwiedzających nas „aktorów” i inscenizacje szopki bożonarodzeniowej z królem Herodem i diabłem w roli głównej. Emocje towarzyszące nasłuchiwaniu zwierząt mówiących ludzkim głosem i wpatrywaniu się w migoczące światełka na trzymetrowej choince. Oczami dziecka widzę wielkie zaspy śniegu i nieustannie padający biały puszek, które tworzyły magiczną aurę przypominającą Laponię. Szyby w oknach artystycznie ozdabiane przez Dziadka Mroza (nie mylić z utalentowanym Remigiuszem Mrozem) oraz ekscytujące kuligi z wielkimi saniami zaprzężonymi w konie. 

Kultywując ten świąteczny czas, wciąż czerpię radość z bycia razem, ze wspólnego biesiadowania, kolędowania, rozmów w gronie rodziny i przyjaciół. Uwielbiam zapach świerku, ozdabianie choinki, dekorowanie pierników i aromaty świątecznych potraw roznoszące się po domu. Pamiętam też starą dewizę, iż dobroć, którą dzielimy się z innymi, zawsze do człowieka wraca, a w ten czas dobro ma wyjątkową magiczną moc. 

Aby jak najdłużej utrzymać bożonarodzeniowy klimat, warto znaleźć dla siebie odrobinę przestrzeni, w której doświadczymy tak potrzebnego spokoju i wyciszenia. W szale domowych przygotowań i przedświątecznych obowiązków, dla przeciwwagi polecam wyjątkowe powieści w świątecznej odsłonie, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pozwolą nam zwolnić tempo, przystanąć w codziennym zabieganiu i zanurzyć się w przyjemnej lekturze. Czy to będzie chwytająca za serce opowieść o ludziach, których w święta połączyła wyjątkowa więź i pomoc potrzebującym, jak w Choince całej w śniegu Joanny Szarańskiej, czy historia rozgrywająca się na Mazurach, w gronie najbliższych, gdzie święta przepełnione są miłością, wspomnieniami, ale też problemami, które trzeba rozwiązać, jak w Podaruj mi szczęście Lidii Liszewskiej i Roberta Kornackiego? W Szczęściu przy kominku Gabrieli Gargaś przeczytamy o wyjątkowym miejscu, jakim jest antykwariat – zarówno skarbnica pięknych opowieści, jak i lustro, w którym odbijają się ludzkie troski, kłopoty. Czy wizyta w Antykwariacie z książką i kawą odmieni losy bohaterów? Warto się dowiedzieć. Przepełniona emocjami i wzruszeniami jest również książka Karoliny Wilczyńskiej To będą piękne święta, odsłaniająca urokliwą miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której splatają się losy wielu kobiet pragnących szczęścia.

Kolejną pozycją książkową Wydawnictwa Poznańskiego, przy której trzeba się zatrzymać, jest Bądź moim światłem Agaty Przybyłek. Niespodziewany mrok, nieznajomy mężczyzna oferujący pomoc, wspólny spacer będący początkiem czegoś nowego, wybory moralne. Światło, które zmienia bieg życia, zaskakuje. Niespodziewany zwrot akcji przynosi również Najcenniejszy podarunek Klaudii Bianek. Zimowy prezent, który odmienia życie na lepsze pomimo rozpadu rodziny, wyjazdu mamy i choroby ojca. Sekretny podarunek jest strzałem w dziesiątkę! Natomiast tajemnice z przeszłości mają wpływ na niespodziewane zdarzenia w Wigilijnej przystani Sylwii Trojanowskiej. Sekrety przeszkodzą mieszkańcom nadmorskiego Niechorza rozpocząć świąteczne przygotowania. Wyjdą na jaw w najmniej oczekiwanym momencie… Co skrywa zagadkowy wybranek, którego główna bohaterka, Jagna, zaprasza na rodzinne święta? Przekonać się można, czytając Słuchaj głosu serca Natalii Sońskiej. Czy matczyna intuicja przekreśli szczęście zakochanej córki? Koniecznie trzeba zgłębić ten temat… Podobnie jak zadziwiającą historię z telefonem w tle. Telefonem od dawno nie widzianego znajomego, który w grudniowym czasie odbiera główny bohater w Zapachu goździków Agnieszki Lis. Zagadkową fabułę ma też Cicha noc. Zbrodnia nie w porę Małgorzaty Rogali. W zimowej scenerii trzeba ująć sprawcę morderstwa reżysera reality show. Przed świętami rozpoczyna się wyścig z czasem. Wyścig, w który czytelnik zostaje wciągnięty. Niewątpliwie jest to książka dla miłośników kryminalnych zagadek. 

Wydawnictwo Poznańskie, cena 36,90 zł/szt.