fbpx

Pomysł na ten biznes zrodził się w piwnicy knajpy Dragon, a dziś to największy w Wielkopolsce partner firmy Sage, jednego z liderów na rynku oprogramowania dla MŚP. Wercom, bo o nich mowa, to zespół specjalistów, którzy swoją wiedzę biznesową, podatkową i księgową przekuwają na funkcjonalne rozwiązania IT. – Naszym celem jest to, aby przedsiębiorca, mając coraz więcej obowiązków i potrzeb informacyjnych, bez obaw i gigantycznego wzrostu kosztów mógł im sprostać – mówi Bartosz Pawlak, prezes firmy Wercom.  

Rozmawia: Michał Gradowski

Zdjęcia: Filip Olczak

Sage to wiodący w Polsce producent oprogramowania do zarządzania małymi i średnimi firmami, a Wercom specjalizuje się we wdrożeniach i usługach związanych z jego produktami. Jak zaczęła się ta strategiczna współpraca? 

Sage jest jednym z trzech największych dostawców oprogramowania dla MŚP, firmą globalną, obecną w dwudziestu trzech krajach na świecie. Wszyscy, którzy brali udział w początkowej fazie budowy firmy Wercom byli związani z rynkiem oprogramowania i dobrze znali rozwiązania Sage, producenta programu Symfonia. Jedna z firmowych anegdotek głosi, że Wercom wykuwał się w strasznej pieczarze Dragona – poznańskiej knajpy, bo w tamtym czasie była otwarta najdłużej. Co prawda nikt nie pokonał smoka ani nie poślubił Wandy, ale właśnie tam narodził się pomysł na biznes.

W tamtym czasie System Symfonia Finanse i Księgowość nie miał dobrej   alternatywy – był pierwszą aplikacją księgową napisaną już pod system operacyjny Windows, cieszący się bardzo dobrą opinią wśród księgowych. Podpisaliśmy więc umowę dystrybucyjną i po roku byliśmy złotym partnerem Sage, a nasze kompetencje potwierdziliśmy, zdając wszystkie wymagane egzaminy certyfikacyjne oraz osiągając poziom obrotów, który był przepustką do tego statusu. Sam zresztą zdawałem egzaminy związane z działem finansów, i do teraz pełnię funkcję eksperta w tej dziedzinie w naszej firmie. 

Efekty procesów ekonomicznych w przedsiębiorstwach znajdują odzwierciedlenie w rachunkowości kontowej, a naszą rolą jest pomaganie użytkownikom te procesy zaksięgować, a następnie analizować. Zarówno na początku firmy, jak i obecnie staramy się zrozumieć potrzeby działu finansowo- księgowego, aby w ergonomiczny sposób zoptymalizować jego działanie. 

Z dużym sentymentem wspominam czasy, w których księgowe tłumaczyły mi, jak operacje powinny być zaksięgowane, jaki ma być efekt, a ja szukałem rozwiązania, aby umieścić te informacje w bazie danych. Żadne studia by mi w tym nie pomogły. 

Zespół specjalistów Wercom wspiera przedsiębiorców w czterech głównych obszarach: finansach i księgowości, zarządzaniu kadrami i płacami, sprzedaży i dystrybucji oraz produkcji i zarządzaniu magazynem. Jakie mogą być wymierne efekty biznesowych usprawnień w tych dziedzinach? 

Co do zasady każdy system do zarządzania ma obniżyć koszty czy też zwiększyć efektywność pracy – w każdym przypadku te efekty są jednak inne. Staramy się nie obiecywać klientom „gruszek na wierzbie”, ale mamy też dowody – deklaracje klientów, że inwestycja w taki system może zwrócić się już po trzech miesiącach. 

Ostatnio najważniejsze jest dla nas, aby rosnące potrzeby informacyjne – zarówno rządu, jak i właścicieli oraz zarządów firm – przełożyć na ergonomię pracy: tak, aby nie powodowały zwiększonego zapotrzebowania na pracę ludzką, która staje się coraz droższa oraz mniej dostępna. Wszyscy wielkopolscy przedsiębiorcy odczuwają to na własnej skórze. 

Ostatnio popularnym tematem jest też biała lista – część naszych klientów potrzebuje indywidualnych rozwiązań, niekoniecznie standardowych, dostarczonych przez producenta. Dlatego opracowaliśmy system sprawdzania KUP/NKUP bezpośrednio importując wyciągi bankowe – aby osoba odpowiedzialna za koszty miała możliwość łatwej weryfikacji, czy zostały zapłacone na rachunek z białej listy. Na tym polega nasza praca – naszym celem jest to, aby przedsiębiorca, mając coraz więcej obowiązków i potrzeb informacyjnych, skupiał się na istocie swojego biznesu i nie przepłacał.

Jakie możliwości oferuje oprogramowanie Sage Symfonia i Sage Symfonia ERP, w których specjalizuje się Wercom? Jakie są różnice miedzy tymi programami? 

Oferta programów Sage podzielona jest w zależności od wielkości klienta, branży i skali jego biznesu. Teoretycznie, według zaleceń producenta, można powiedzieć że Sage Symfonia/Sage Symfonia 50Cloud kierowana jest do małych firm – do pięciu użytkowników komputerowych, zatrudniających do 50 pracowników, a Sage Symfonia ERP – dla klientów większych, powyżej pięciu stanowisk komputerowych, zatrudniających więcej niż 50 pracowników. Natomiast w praktyce nie kierujemy się tym podziałem, dobieramy oprogramowanie i rozwiązania, wsłuchując się w oczekiwania klienta, sprawdzając, jakie procesy zachodzą w jego firmie, jak mają być one odzwierciedlone w systemie i jakich analiz czy raportów potrzebuje klient. Na podstawie znajomości funkcjonalności programów, wiedzy biznesowej i wieloletniego doświadczenia naszych ekspertów rekomendujemy najlepsze rozwiązanie. 

Sprzedaż oprogramowania jest jednak tylko częścią tego, czym się zajmujemy. Ważną, jeśli nie najważniejszą, częścią naszej współpracy z klientami są szeroko rozumiane usługi profesjonalne – wdrożenia, szkolenia i opieka dotycząca pomocy powdrożeniowej czy konsultacje. Udane wdrożenie i szkolenie jest niezwykle istotne, bo przekłada się na pozytywne doświadczenia klienta. Wercom to dziś zespół praktyków, mających wiedzę biznesową dotyczącą nie tylko funkcjonowania samych programów marki Sage – to także specjaliści, którzy mają wiedzę księgową, doskonale orientują się w ustawie o rachunkowości, znają przepisy dotyczące VAT, podatków i ZUS.

Historia spółki rozpoczyna się w 2005 roku. Ilu klientów skorzystało od tej pory z usług firmy? 

Obecnie obsługujemy na bieżąco 450 firm, w tym m.in.: takie marki, jak Autostrada Wielkopolska, Grecos Holiday, TPay czy MB Motors. Dla mnie osobiście ważne jest, że część z tych firm jest z nami od samego początku, co daje dużą satysfakcję – wspólnie rozwijamy się już od piętnastu lat. 

Mam też dużo szczęścia do ludzi – naszych pracowników. Rotacja jest niewielka, dzięki czemu znamy naszych klientów i ich potrzeby – u nas nie ma sytuacji, jak na infolinii, gdzie dzwoni się kilka razy z tym samym problemem i za każdym razem trzeba tłumaczyć wszystko od początku. Aż siedmiu na dziesięciu klientów ceni Wercom właśnie za rzetelność, profesjonalizm i szybkość reakcji. 

Wielkopolska jest regionem bardzo sprywatyzowanym, możemy się pochwalić największą liczbą małych i średnich firm w Polsce, z czego i ja jestem dumny – w końcu jestem jednym z nich. Mam nadzieję, że dane mi będzie pomagać innym wielkopolskim firmom co najmniej przez następne piętnaście lat.