fbpx

„Sandacz w naszym menu to jedno z moich ulubionych dań. Po pierwsze dlatego, że uwielbiam sandacza, a po drugie lubię obserwować uśmiech na twarzach naszych gości, chwilę po tym, gdy spróbują zestawienia ryby ze słonecznikiem. Składniki dania są lokalne i typowo polskie” – mówi szef kuchni restauracji Rynek, Michał Konwerski.

Mamy tu dojrzewający ser bursztyn, prażone pestki słonecznika, sok z pigwy i oczywiście sandacza. Jednym ze składników są również białe szparagi, które poza sezonem zastąpi inne białe warzywo. Zależy mi na tym, aby w tym konkretnym daniu wszystkie składniki były w jednym kolorze. Banalnie proste składniki stymulują niebanalne doznania smakowe. Całe menu restauracji RYNEK jest zestawieniem lokalnych sezonowych produktów, które w swojej prostej formie zawsze zachwycają. 

 

Danie: sandacz, masło ziołowe, szparagi wielkopolskie, słonecznik

Cena: 48 zł

 

Restauracja RYNEK 

ul. Bukowska 3/9, Poznań

tel. 600 554 319

 

 

Barwena to jedna ze smaczniejszych ryb z rodziny okoniokształtnych, a tak rzadka w polskich restauracjach. Bardzo odpowiada mi jej delikatne, a zarazem zwarte mięso, które łączyć można z wieloma produktami, tworząc przy tym poezję smaku. 

„Polecam barwenę z winegretem z pieczonych migdałów, jabłkiem, duszonym porem i sosem z homara, który idealnie podkreśla jej orzechowy smak.” – Szef kuchni restauracji MUGA, Artur Skotarczyk

Restauracja MUGA

Poznań ul. Krysiewicza 5

 

 

„Czekoladowy fondant z truskawkami i borówkami.  To jeden z moich ulubionych deserów, świetna propozycja dla osób nietolerujących glutenu, składa się w 70 proc. z czekolady, mąki migdałowej i jaj. Jest jednym z wielu dań w naszej kawiarni Wise Cafe, które są dostępne dla osób z różnymi nietolerancjami pokarmowymi.” – Szef kuchni Wise Cafe, Stefan Tomaszewski

Menu nie jest skomplikowane, ale za to obfite.  Znajdzie się w nim potrawy napełnione energią natury na każdą porę dnia. Dania Wise Cafe składają się ze składników pochodzących od zaufanych, regionalnych dostawców. Ich wieloletnie doświadczenie przekłada się na wysoką jakość oferowanych przez nich produktów. Nasze posiłki są przygotowane z ogromną starannością. Wise Cafe wkładama w nie wiele serca, całkiem tak, jakby je robili dla swoich  bliskich.

Czekoladowy fondant / lody / owoce sezonowe 

Cena: 20 zł

Wise Cafe 

pl. Andersa 1, Poznań 

tel. 61 898 71 42

 

 

Podwędzana troć podawana na zimno, aromatycznie wędzona na sianie, do tego marynowana w maśle botwina. Ten smak idealnie oddaje letnie inspiracje. Danie podawane jest z jajkiem na półmiękko w cieście panko. Otoczone jest sosem berne (białe wino, żółtka, estragon).

„Największą atrakcją dla podniebienia jest jednak sos ponzu, na bazie dashi, czyli wywaru rybnego plus yuzu, czyli gorzkiej, japońskiej cytryny.” – Szef kuchni restauracji Autentyk, Ernest Jagodziński

Restauracja Autentyk 

Kuchnia i Ludzie

ul. Grunwaldzka 248, Poznań

tel. 666 400 419