fbpx

Jeden z czternastu czeskich krajów – hradecki ze stolicą w Hradec Králové oczarowuje różnorodnością atrakcji i krajobrazowym bogactwem. Zbudowana z niezwykle odpornych hornfelsów (skał metamorficznych) Śnieżka góruje nad regionem, obiecując swym majestatem doznania najwyższej próby. Fascynująca natura hradeckiego kraju zachęca turystów do wędrówek po Karkonoskim Parku Narodowym czy piaskowcowych skalnych miastach. Są tutaj bowiem idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, wodnej czy narciarstwa, zarówno ze względu na wyżynno-górskie ukształtowanie terenu, jak i sprzyjający, umiarkowany klimat. 

Tekst: Agnieszka Jaworska-Goździewska

Region pełen historii

Hradec Králové, istniejące od X wieku jako osada na szlaku handlowych z Krakowa do Pragi, dzisiaj nasyca krajobraz licznymi zabytkami i kulturalnymi instytucjami. Obok stolicy, spośród znaczących miast regionu warto wymienić Trutnov, Náchod i Jiczyn, z którego pochodzi literacka postać z serialu animowanego dla dzieci – rozbójnik Rumcajs. Cały kraj hradecki słynie z licznych zabytków, zamków, skansenów, pałaców i bogatych ogrodów, wokół których powstała zróżnicowana infrastruktura turystyczna, umożliwiająca wygodne podróżowanie.  

Barokowy cud Kuks

Epoka tak odległa od naszej zostawiła współczesnym dzieło niezwykłe – rozległy barokowy kompleks pałacowo-uzdrowiskowy, założony przed 1695 roku jako kurort – rezydencja, przez hrabiego Franciszka Antoniego Šporka. Ten niezwykle bogaty, a przy tym wykształcony człowiek miał ambicje stworzyć salon Europy, przyciągający ówczesnych prominentów i artystów. Przemyślany architektonicznie kompleks dzieliła rzeka Łaba, kreując współistnienie dwóch światów: życia i śmierci. Po lewej stronie łabskiej doliny powstało uzdrowisko, z pałacem, francuskimi ogrodami, imponującą biblioteką, placem wyścigowym i dostępnością do wielu rozrywek. Po przepłynięciu Łaby – niczym greckiego Styksu – oczom ukazywał się Hospital, klasztor i kościół. 

Pełna przepychu posiadłość nie zachowała się w całości, ale i dzisiaj stanowi obowiązkowy punkt na trasie turystycznej Czech.  Wyjątkowe rzeźby czeskiego mistrza Mateusza Bernarda Brauna – postacie dwudziestu czterech kobiet – alegorie Cnót i Grzechów, symbolizujące w jakże typowy dla baroku dobre i złe cechy człowieka, skłaniają do refleksji. Na ścianach głównego korytarza Hospitala odkrywamy unikatowe malowidła, tworzące alegoryczny, wywodzący się jeszcze ze średniowiecza, danse macabre. O właściwościach smoczej krwi czy oczu raka dowiemy się w barokowej aptece „Pod jabłkiem granatu”, a leczniczej wody z tutejszych źródeł zaczerpniemy wprost od groźnie wyglądających atletycznych rzeźb Trytonów. W miejscu, w którym trzysta lat temu wybrzmiewały najpiękniejsze arie Vivaldiego, można dzisiaj spędzić urlop, korzystając także z bardzo bogatej oferty letnich atrakcji jak winobranie, festiwal muzyki klasycznej, festiwal teatru, czy festyn św. Huberta. 

Afryka nad Łabą

Miłośnicy zwierząt i afrykańskich klimatów powinni udać się do miasta Dvůr Krălové, gdzie znajduje się Safari Park Zoo, z największą w Europie kolekcją zwierząt z gorącego kontynentu. Lwy, nosorożce, żyrafy i inne zwierzęta na wyciągnięcie ręki w ciągu dnia i wieczorny relaks w luksusowych namiotach lub afrykańskich bungalowach, połączony z ofertą Safari Spa i konsumpcją produkowanego miejscowo lagera White Rhino to godna polecenia turystyczna rozrywka. 

 

Historia zamknięta w skale

W trakcie wędrówek po hradeckim kraju warto zatrzymać się także w urokliwym mieście Hořice, gdzie na wzgórzu Gothard znajduje się unikatowe muzeum sztuki rzeźbiarskiej z okresu historyzmu, secesji i klasycznej moderny, z aktywnym programem wystawienniczym. To właśnie w Hořicach od ponad stu lat odbywają się spotkania i plenery rzeźbiarzy. Piaskowcowy wał Chlumů nad miasteczkiem od wielu wieków dostarcza wysokojakościowy piaskowiec, stanowiący tworzywo dla artystów.

Z lokalnego piaskowca właśnie został zbudowany najsłynniejszy w Czechach Most Karola w Pradze, nad którym górują wyjątkowej urody rzeźby znanego z Kuksa barokowego artysty Mateusza Bernarda Brauna.