fbpx

Sezon na grille otwarty. Aura za oknem sprzyja aranżacji przydomowej przestrzeni, projektowaniu ogrodu, ustawianiu niezbędnych mebli. Często też szczególne miejsce zajmuje grill. Tym razem polecamy wysokogatunkowe grille firmy Weber, dzięki którym kulinarna przygoda zyskuje lepszy smak.

Oprócz bogatej oferty mebli ogrodowych, kawiarnianych, mebli i akcesoriów do wnętrz, EmMa Meble – jako dystrybutor premium marki Weber Stephen na polskim rynku – proponuje również ekskluzywne grille. Bezpieczne i komfortowe urządzenia łatwo zabiorą nas w kulinarną podróż. Pomogą przygotować wyśmienite potrawy, którymi zachwycimy rodzinę i przyjaciół. Grillowana cukinia czy marchewka, burak czy bakłażan, smakowita wołowina czy soczysta karkówka? Menu grillowe to cały wachlarz smaków i aromatów. To kompilacja tradycji z nowoczesnością. Nowe przepisy i ich wariacje na temat jedzenia dają duże pole manewru i pobudzają naszą kulinarną wyobraźnię. Dzięki grillom marki Weber jest to również przygoda połączona z eksperymentowaniem. Łączymy składniki i przyprawy, sprawdzamy zarumienienie wybranego produktu. Wszystko zależy od naszego gustu i podniebienia, od naszych upodobań smakowych. Na co warto zwrócić uwagę? Wydajność, energooszczędność, czystość, design i nowatorstwo. Takie zalety są nieodłączną gwarancją marki Weber.

Szalony wynalazek 

Historie wynalazców i wynalazków są częściowo zabawne, a częściowo niezwykłe. Przykład w kategorii „niezwykłe”: pomysł zrobienia z boi grilla z pokrywą. George Stephen wynalazł w ten sposób pierwszy grill okrągły i dzięki licznym następnym modelom zrewolucjonizował najpierw amerykańską, a następnie światową kulturę grillowania. Okres przed wynalezieniem grilla okrągłego był okresem cegły. W całej Ameryce przyjęte było stosowanie otwartych grilli zbudowanych z cegły. Wyraźna wada tych konstrukcji polegała na ich niestabilności i braku pokrywy. Te pierwowzory obecnych modeli były nieruchome, w razie złej pogody nie można było z nich korzystać ze względu na brak pokrywy i powodowały przeskok płomieni. Poza tym ograniczały one przyjemność grillowania: popiół osadzał się na mięsie lub ubraniu i to, co z rusztu zostało przeniesione na talerz, było źle przyrządzone lub czarne.

Zwrot na wodzie

George Stephen, pasjonat grillowania, nie tylko złościł się z powodu nieodpowiedniego grilla, ale szukał również jakiegoś rozwiązania. Podczas rejsu żaglówką, w 1952 r., widok boi naprowadził go na decydujący pomysł. Podzielił boję na dwie części, dolną część, metalową wykorzystał jako kocioł, który zaopatrzył w trzy nóżki. I połączył go z górną częścią boi, której użył jako pokrywę. 

W tak nieoczekiwany i przypadkowy sposób powstał prototyp grilla okrągłego z pokrywą, który stał się wzorcem produktów firmy Weber. Tzw. kula Webera zmieniła w bardzo krótkim czasie obraz amerykańskich ogrodów. Wynalazkowi George’a Stephena zawdzięczamy dzisiejsze możliwości grillowania. Dzięki pokrywie możliwe było wykorzystanie grilla jako piecyka z obiegiem powietrza i stosowanie bardziej oszczędnych metod przyrządzania potraw. Dziś ludzie na całym świecie stosują wysokogatunkowe grille firmy Weber. Nic w tym dziwnego. Dobry smak i nieskomplikowane przyrządzanie potraw – to główne wytyczne, na które potencjalni klienci zwracają uwagę.

***

Katarzyna Wichniarek, z EmMa Meble, przybliża nam informacje o poszczególnych rodzajach grilli, które widnieją w bogatej ofercie firmy Weber.

Grille węglowe

Grillowanie na żarzącym się węglu sprawia przyjemność i jest najbardziej pierwotnym rodzajem grillowania. Firma Weber, mając 60 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji, gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatem TÜV. Zawsze bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Najlepszą stabilność w grillach węglowych zapewnia dokładnie przemyślany system nóżek i rolek. A dzięki zaprojektowanemu przez Webera systemowi One-Touch nie trzeba już sobie brudzić palców przy usuwaniu popiołu – podkreśla z kobiecą precyzją Katarzyna Wichniarek. Tym samym grillowanie Webera na węglu drzewnym jest dziś bezpieczne i czyste jak każda inna technika grillowania.

Grille gazowe

Model z serii Q-200 Webera zużywa maksymalnie 260 g gazu na godzinę – co przy największych dostępnych w handlu butlach gazowych (11 kg) oznacza 41 godzin użytkowania. W rzeczywistości grill gazowy nie musi przecież przez cały czas działać na najwyższym stopniu. Dzięki temu okres użytkowania do momentu wymiany butli jeszcze się wydłuża. Wygładzona konstrukcja palnika i pokrywa w grillach marki Weber dodatkowo zmniejszają zużycie gazu. Zapewne w tym szczególnym rodzaju grilla mówimy o funkcji energooszczędnej, na którą w obecnych czasach tak często zwracamy uwagę.

Ponadto grille gazowe – tak jak i pozostałe – spełniają wszystkie wymagane przez prawo normy bezpieczeństwa i posiadają Certyfikaty Niezależnego Instytutu w Niemczech. Gaz zbiera się w komorze zapłonowej, a jego zapalenie przebiega w bezpieczny sposób dzięki elektronicznemu zapalnikowi. Co bardzo ważne, specjalny zawór przy wężu doprowadzającym gaz powoduje, że wymiana butli gazowej jest łatwa i bezpieczna.

Grille elektryczne

Nawet profesjonaliści nie są w stanie odróżnić potraw przygotowanych na grillu elektrycznym marki Weber od tych, które były przygotowane na grillu gazowym lub węglowym – informuje Katarzyna Wichniarek z EmMa Meble. Nic dziwnego – smak grillowanych potraw uzależniony jest tylko od temperatury, a elektryczne grille firmy Weber są niezwykle wydajne. Żeliwny ruszt zapewnia równomierną dystrybucję ciepła i doskonałe przysmażenie potraw.

Zużycie prądu to kwestia, która pojawia się także w kontekście grillowania. Przy wysokiej wydajności grilli elektrycznych marki Weber (na poziomie 2,2 kW) i przy średniej cenie prądu, koszt zużycia energii wyniesie 1,32 zł/h. Warto podkreślić, iż zużycie prądu znacznie się zmniejsza, gdy grillujemy z zamkniętą pokrywą.

***

Warto rozpocząć niesamowitą kulinarną przygodę i  rozkoszować się smakami soczystych potraw, zachowujących cenne wartości odżywcze. Sztuka kulinarna jest jak zabawa w puzzle. Dokładamy kolejne części – produkty, i sprawdzamy, czy do siebie pasują, czy ich połączenie daje oczekiwany efekt. Zatem grillowanie czas zacząć!