fbpx

Kawa od wieków uchodzi za cenny napój, ważny artykuł spożywczy i produkt wymiany handlowej. Uprawia się ją w blisko 70 krajach na całym świecie. Przeróżne gatunki kawy tworzą niezwykły, smakowy wachlarz. Pozwalają kreować aurę magii i tajemnicy. Wpływają na nasze zmysły. O uwodzicielskich walorach kawy, codziennej kawowej idylli i chwili upragnionego chilloutu rozmawiam z Dominiką Piotrowską z ABC Espresso.

Rozmawia: Magdalena Ciesielska

Zdjęcia: ABC Espresso

Kawa i jej aromaty zabierają nas na ekscytującą wyprawę. Zwiedzamy bezkresy Etiopii, bogactwo energetycznej Brazylii, fascynujący Wietnam, wulkaniczną Kolumbię czy kolorowe Indie. Możemy podróżować dzięki naszej wyobraźni, zmysłowi powonienia i smaku. W jaką podróż (prawdziwą czy wyimaginowaną) Ty wyruszyłaś, popijając filiżankę kawy? 

Ja swoją kawową podróż rozpoczęłam przede wszystkim od wielu lektur. Każdy kraj ma swoją charakterystykę i coś niepowtarzalnego. Nawet regiony w danym kraju różnią się od siebie smakiem kawy. Najlepszy moment tych wycieczek znajdywałam w filiżance. A na tą prawdziwą podróż dopiero się wybieram – moim marzeniem jest pojechać na plantację kawy i posadzić swoje drzewko kawowca.

Czy masz czas, aby sama odpoczywać, delektując się kawą?

Nie jest to proste. Zawód baristy od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej popularny i coraz bardziej pożądany, więc jako szkoleniowiec mam sporo pracy. Całe szczęście udaje mi się mieć wolne weekendy (śmiech!). Dzięki temu z rozkoszą zaparzam w domowym zaciszu Chemex’a lub dripa w sobotnie i niedzielne poranki.

Jaki gatunek kawy jest Twoim ulubionym? Niepowtarzalny smak z orzechowo-karmelowym aromatem, wysublimowany, łagodny, zupełnie pozbawiony kwaskowatości czy gatunek o delikatnie czekoladowych nutach?

 

Oczywiście, że stawiam na arabikę! Natomiast co do smaku… Ja uwielbiam kawy o zbalansowanej słodyczy, wysokiej kwasowości, raczej pozbawione goryczy, ze smakiem i aromatem mnóstwa owoców. Najczęściej wybieram kawy z Kenii, Etiopii i Kolumbii, ale ostatnio bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie Indonesia czy Burundi. Trzeba być otwartym na nowe doświadczenia (śmiech!)

Co skłoniło Ciebie, aby pracować w tej branży? Być baristą, specjalistą i doradzać klientom?

Szczerze? Przypadek. Pracowałam na studiach w restauracji i kiedy pierwszy raz weszłam za bar już wtedy wiedziałam, że to nie będzie chwilowa przygoda. Później, zmieniając miejsca pracy, szukałam takich, gdzie mogłam się rozwijać i szkolić. Nawet nie wiem kiedy, ale wszystko było w moim życiu związane z kawą. Poza tym ja lubię ludzi, zwłaszcza takich, którzy sami chcą poprawić jakość picia kawy w domu. Z dziką przyjemnością opowiadam, jakie są możliwości. Podobnie zresztą kiedy szkolę przyszłych baristów. Widzieć ich zaangażowanie i takiego power’a, kiedy wszystko zaczyna się udawać, daje ogromną radość i satysfakcję.

Czy wg Ciebie Polacy stają się coraz większymi smakoszami kawy? Znają się na smakach, aromatach i zaparzaniu kawy?

Jeszcze nie jest idealnie, ale idziemy ku lepszemu. Pocieszające jest to, że chcemy się uczyć, że nie wstydzimy się zadawać pytań. Jesteśmy ciekawi jak smakuje coś, czego się jeszcze nigdy nie próbowało. A to już jest jakiś krok na przód.

Jak wybrać domowy ekspres do kawy? 

Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim: 

  • jakie rodzaje kaw ma przygotowywać, 
  • ile to będzie kaw w ciągu dnia (tu ważna jest kwestia wydajności),
  • sposób obsługi,
  • łatwość czyszczenia i konserwacji,
  • odpowiedni dla siebie design.

Kawa mleczna czy czarna – oto jest pytanie?

Trzeba odpowiedzieć sobie, jaką kawę lubimy najbardziej. Jeśli jesteśmy koneserami czarnych specjałów kawowych, wystarczy, że wybierzemy ekspres, który przygotowuje espresso. Jeśli jednak wolimy kawę z dodatkiem spienionego mleka, powinniśmy rozważyć wybór urządzenia wyposażonego w funkcję One-Touch. Wówczas ekspres przygotuje nam wyśmienitą kawę z dodatkiem mleka za naciśnięciem jednego przycisku, bez zbędnego przesuwania filiżanki, bez zastanawiania się, pod którą dyszę należy podstawić filiżankę. To bardzo ważne, tzn. że ekspres jest intuicyjny w obsłudze.

Jaka funkcja jest najistotniejsza?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wydajność i ekonomiczność ekspresu. Ile osób będzie z niego korzystało? Analogicznie, jeżeli ekspres będą używały dwie lub więcej osób, należy rozważyć zakup większego gabarytu, z większym zbiornikiem na wodę i ziarna kawy oraz pojemnikiem na fusy. Warto podkreślić, że idealny ekspres to taki, który maksymalnie dwa razy w ciągu jednego dnia poinformuje nas o dolaniu wody, dosypaniu ziaren lub opróżnieniu zbiornika na fusy. Tu już mówimy o takim inteligentnym urządzeniu. Ekspresie smart.

My dla ekspresu? Czy ekspres dla nas?

Ekspres do kawy – jak każde urządzenie – wymaga obsługi, czyszczenia, a od czasu do czasu również konserwacji. Dlatego wybierając ekspres, należy pamiętać o tych dodatkowych czynnościach. Warto dopytać sprzedawcę, specjalistę, z jaką częstotliwością należy je wykonywać. Są bowiem na rynku urządzenia, w których zalecane jest okresowe czyszczenie jednostki zaparzającej i jej smarowanie. W innych natomiast procesy te dzieją się automatycznie, za naciśnięciem jednego przycisku. Wszyscy wiemy, że z natury rzeczy mleko bardzo szybko się psuje, dlatego kluczowe jest, aby każdego dnia odpowiednio wyczyścić „instalację” mleka. Istnieją na rynku urządzenia, gdzie ten proces może być bardziej lub mniej skomplikowany.

Designerskie przedmioty cieszą oczy. Są naszym powodem do satysfakcji. Jaki wybór mamy wśród ekspresów?

Niewątpliwie wygląd ekspresu powinien współgrać z wystrojem przestrzeni, w jakiej zostanie usytuowany. Spośród wielu modeli ekspresów łatwo znajdziemy urządzenia o klasycznych kształtach, jak również te nawiązujące do chłodnego stylu skandynawskiego, coraz bardziej popularnego w ostatnich trendach wnętrzarskich. Design prosty, minimalistyczny, ekskluzywny, ale nie narzucający. Do wyboru trzy główne kolory: biały, czarny i srebrny. Pamiętajmy, iż delektując się kawą, potrzebujemy do tego nie tylko zmysłu smaku, woni, ale i zmysłu wzroku.

Innowacyjne przyciski, nowoczesne funkcje ekspresu, technologie – czy to domowy luksus?

Kawa świeżo mielona, zaparzona, przygotowana za pomocą jednego przycisku. Taka, jaką lubimy najbardziej. Według swojego gustu i upodobań. To idealny scenariusz każdego poranka. I jeszcze w zaciszu własnego domu. To właśnie technologie ukryte za kulisami obudowy ekspresu są odpowiedzialne za tę codzienną idyllę. Tworzymy własny, indywidualny café point. O smaku i aromacie kawy decyduje nie tylko jakość ziaren czy sposób ich mielenia, ale również istotna jest woda, proces zaparzania i sposób przygotowywania pianki mlecznej.

Ważnymi technologiami w przypadku ekspresów do kawy są: Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P), technologia gładkiej pianki mlecznej oraz intuicyjna obsługa, wyświetlacz i czytelna ikonografia. Musimy pamiętać, wybierając designerski ekspres do domu, że jego łatwa obsługa to też łatwe czyszczenie i konserwacja, dzięki którym ekspres będzie służył nam długie lata.

Czy te ekspresy są na sprzedaż? 

Tak. Zapraszam do ABC Espresso. Wszystko opowiem i wytłumaczę.

Życzę kontynuowania kawowej podróży życia i delektowania się nią nie tylko w pracy, ale również w domowym zaciszu.

Dziękuję.