fbpx

Leżąca na wysokości od 440 do 886 m n.p.m. Szklarska Poręba posiada tak wybitne walory klimatyczne, że stawia się ją w jednym szeregu z alpejskimi miejscowościami, położonymi na poziomie 2000 m n.p.m. Nie dziwi zatem fakt, że sezon turystyczny trwa tutaj cały rok.

Tekst: Agnieszka Jaworska-Goździewska

Zdjęcia: Daniel Koszela, Anna Więckowska, Zygmunt Trylański, Grzegorz Sokoliński,

 

Na początek duża dawka wrażeń zmysłowych 

Fala świeżego powietrza i mącące zmysły górskie krajobrazy nawet wytrawnych turystów wpędzają tutaj w stan lekkiego oszołomienia. Dominujące nad miastem karkonoskie szczyty: Szrenica, Łabski Szczyt i Wielki Szyszak, od północy Góry Izerskie z Wysoką Kopą, Wysokim Kamieniem i Czarną Górą otaczają, rozciągającą się aż na prawie 76 km kw., Szklarską Porębę. O monotonii nie może jednak być mowy – rozmaitość form krajobrazowych okolicznych terenów, rzeka Kamienna, wodospady, duże zalesienie terenu, zbiorowiska kosodrzewiny, torfowiska, kotły polodowcowe i dopełniające całości zmienne wiatry sprawiają, że spragnieni natury przyjezdni całymi garściami czerpią z naturalnych bogactw.

 

Podkręcamy atmosferę

Wrażenia, przygoda i estetyczne doznania – to kwintesencja wypoczynku, a Szklarska Poręba oferuje pakiet atrakcji najwyższej próby. Piętnaście km tras i czternaście wyciągów pochłaniają uwagę narciarzy bez reszty, a dobre warunki zjazdowe utrzymują się często aż do kwietnia, z czego korzystają także snowboardziści, skiturowcy i miłośnicy narciarstwa biegowego. Dzieci i początkujący mogą pod okiem instruktorów zdobywać pierwsze szlify na najłatwiejszej nartostradzie – Puchatku. A dla szukających jeszcze innych wrażeń jest lodowisko oraz oferta kuligów i jazdy psimi zaprzęgami.

Pozostałe pory roku otwierają równie barwny wachlarz atrakcji. Urozmaicone ukształtowanie terenu oraz kilkusetletnia tradycja zachęcają do uprawiania turystyki pieszej. Pomaga w tym rozbudowana sieć szlaków turystycznych, przetykana licznymi atrakcjami i schroniskami, a nade wszystko opiekujący się miejscem Duch Gór. Pan flory i fauny Karkonoszy – łaskawy i opiekuńczy dla dobrych, a złośliwy dla zachłannych i nieszczerych – od momentu wypiętrzenia się masywu strzeże podziemnych skarbów i inspiruje artystów dwoistością swojej natury, przepełnionej ludzkimi słabościami z jednej strony, ale i obfitującej w boskie moce z drugiej.

Przemierzając sudeckie trasy nie można pominąć zapierającego dech w piersiach widoku na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską, jaki roztacza się z punktu widokowego na Zakręcie Śmierci, czy Wodospadów Szklarka i Kamieńczyka – zwłaszcza że ten ostatni wystąpił w filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, wspaniale imitując baśniowe królestwo.

Szklarska Poręba jest także miastem przyjaznym cyklistom. Rozrastające się z roku na rok trasy rowerowe gromadzą rzesze miłośników dwóch kółek, którzy leśnymi drogami z ogromną satysfakcją pokonują górskie szlaki, chłonąc przyrodę, ale także korzystając z kulturowych ofert regionu.

Dusza jest najważniejsza

Turystom chcącym – oprócz piękna okolicy – doświadczać historii ludzkiej myśli i wrażliwości, można polecić liczne muzea: Dom Braci Hauptmannów – niemieckich pisarzy z przełomu XIX i XX wieku, Dom Vlastimila Hofmana – malarza, ucznia Jacka Malczewskiego, Muzeum Ziemi, Muzeum Mineralogiczne, czy Muzeum Energetyki. Szklarska Poręba jest miejscem obfitującym w liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. To tutaj odbywa się słynny Festiwal Trójka Górom, ale także FIS World Snow Day, Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu – Śniegolepy, Ski Retro Festiwal, Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim, Maraton Karkonoski, Wielka Pętla Izerska, Bike Week, Letni i Rowerowy Bieg Piastów i wiele innych.

Pozostajemy blisko natury

Nasyciwszy oczy kolorami przyrody i sztuką, zaspokoiwszy potrzebę ruchu i ukoiwszy zmysł słuchu górską ciszą, pozostaje ugasić pragnienie i apetyt w jednej z zachęcających lokalnymi specjałami restauracji, by wreszcie znaleźć odpoczynek w hotelu, apartamencie czy pensjonacie. W sukurs szukającym najbardziej przyjaznych miejsc idą właściciele obiektów noclegowych, oferując standardy europejskie zgodne z najnowszymi trendami, wykorzystując we wnętrzach drewno, żywą zieleń i zapewniając dużo dziennego światła. Dlatego turyści z całej Polski, a także zza granicy tak chętnie odwiedzają Szklarską Porębę, spragnieni odpoczynku w zgodzie z naturą, naszym naturalnym dziedzictwem.