fbpx

Województwo wielkopolskie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby bardzo bogatych Polaków, zarabiających miesięcznie powyżej pięćdziesięciu tysięcy złotych – wynika z najnowszej edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” przygotowanego przez KPMG. W ciągu najbliższych lat najbardziej urośnie rynek luksusowych samochodów, biżuterii i zegarków

 

Tekst: Michał Gradowski

 

KPMG – międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego – już po raz dziewiąty

przygotowała raport o rynku dóbr luksusowych w Polsce. Co roku ten tort jest coraz większy – jak szacują eksperci KPMG, wartość rynku dóbr luksusowych w 2018 roku wzrośnie o blisko czternaście procent w porównaniu do ubiegłego roku i osiągnie poziom prawie dwudziestu czterech miliardów złotych, a do 2023 roku może osiągnąć wartość przekraczającą trzydzieści dziewięć miliardów złotych.

 

Ponad pięć tysięcy bardzo bogatych Wielkopolan

Jak można przeczytać w raporcie, w 2017 roku już blisko 195 tysięcy Polaków zarabiało miesięcznie powyżej dwudziestu tysięcy złotych brutto, z czego miesięczne dochody powyżej pięćdziesięciu tysięcy złotych brutto osiągało pięćdziesiąt tysięcy osób, zaklasyfikowanych w raporcie do grupy „bardzo bogatych”. Największa ich liczba zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i śląskie, a najmniej osób bardzo bogatych jest w województwach podlaskim, świętokrzyskim i opolskim. W województwie wielkopolskim w 2017 mieszkało pięć i pół tysiąca osób zarabiających ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych brutto miesięcznie. Dla porównania, podobne dochody uzyskiwało ponad dwanaście tysięcy mieszkańców województwa mazowieckiego.

Autorzy raportu zaobserwowali także wzrost liczby Polaków posiadających majątek netto powyżej miliona dolarów. W 2018 roku było ich w Polsce 61,6 tysięcy – o cztery tysiące sześćset więcej niż w 2017 roku. To ciągle bardzo niewiele na tle krajów Europy Zachodniej – na przykład w Wielkiej Brytanii i Niemczech jest ich ponad dwa miliony. Aktywa o wartości powyżej pięćdziesięciu milionów dolarów posiada natomiast trzystu pięćdziesięciu dziewięciu Polaków, z czego zaledwie siedemnastu z nich może pochwalić się majątkiem o wartości większej niż 500 milionów dolarów.

 

Auta, biżuteria, zegarki

Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce niezmiennie od lat pozostają samochody marek premium oraz luksusowe, które stanowiły trzynaście i pół procent rejestracji wszystkich samochodów osobowych w trzech kwartałach 2018 roku – podaje KPMG. Wartość tego segmentu w tym roku szacowana jest na kwotę piętnastu i pół miliardów złotych. Największy wzrost sprzedaży spośród marek luksusowych w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku zanotowało Lamborghini – w tym okresie sprzedało się ponad trzykrotnie więcej aut tej marki niż rok wcześniej.

Drugim największym segmentem rynku dóbr luksusowych jest segment luksusowej odzieży i akcesoriów z wartością szacowaną na prawie dwa koma dziewięć miliardów złotych.

Główny udział w segmencie luksusowych ubrań ma odzież damska, której wartość stanowi ponad 60 procent całej kategorii, jednak to odzież męska osiąga wyższy wzrost. Najbardziej dynamicznie rosnącą podkategorią jest obuwie – według szacunków KPMG w 2018 roku jej wartość wzrośnie o osiem koma siedem procent, a rok później – już o ponad dziesięć procent.

Wysoko w tej klasyfikacji są także alkohole – w 2018 roku wartość rynku luksusowych alkoholi może wynieść jeden koma dwa miliarda złotych, a aż sześćdziesiąt dwa procent udziału w całym tym segmencie ma whisky.

Na uwagę zasługuje także rynek luksusowej biżuterii i zegarków, który ma

największą – zaraz po luksusowych samochodach – dynamikę wzrostu. Zgodnie z szacunkami KPMG wartość tego rynku wzrośnie w 2018 roku o dziesięć koma dwa procent, osiągając poziom 723 milionów złotych. – Do 2023 roku wartość tego sektora wyniesie jeden koma dwa miliarda złotych i będzie wyższa o siedemdziesiąt procent w porównaniu z 2018 rokiem. Rynek luksusowej biżuterii i zegarków to w dwóch trzecich biżuteria, z czego niemal siedemdziesiąt procent to biżuteria damska. Osiemdziesiąt procent luksusowych zegarków stanowią zegarki męskie – komentuje na łamach raportu Tomasz Wiśniewski, partner w  KPMG w Polsce.

W raporcie „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” znajdziemy także informacje dotyczące sektora luksusowych hoteli i SPA – jednego z największych segmentów rynku dóbr luksusowych. Tu nasz region nie wypada już jednak tak dobrze. Biorąc pod uwagę liczbę pokoi w pięciogwiazdkowych hotelach w poszczególnych województwach, zajmujemy dopiero siódme miejsce.