fbpx

Ogromne, ośnieżone szczyty górskie, doskonale przygotowane trasy zjazdowe, puszysty śnieg – nie bez powodu amatorzy sportów zimowych co roku kierują się na południe Austrii. Na terenie Karyntii i Tyrolu Wschodniego działa ponad trzydzieści ośrodków narciarskich, jest tam prawie 900 km tras i blisko 300 wyciągów – zimowe szaleństwo bez kolejek gwarantowane

Tekst: Tomasz Kacprzyk

 

Karyntia – najbardziej na południe wysunięta części Austrii, przy granicy ze Słowenią i Włochami – nie bez powodu nazywana jest austriacką krainą cudów.

Zamiast rozkładów jazdy króluje tutaj odwieczny rytm pór roku. To unikatowe alpejskie środowisko – odkąd prawdopodobnie tysiąc lat temu w Dolinie Moell osiedlili się pierwsi wysokogórscy rolnicy – co roku przyciąga kolejnych miłośników przyrody. Karyntia pozwala czerpać energię z pokładów natury, podziwiać zapierające dech wysokogórskie panoramy i oddychać krystalicznie czystym powietrzem. Tutaj naprawdę można odpocząć i poczuć, że czas się zatrzymał.

 

W trzech najwyżej położonych rejonach narciarskich Karyntii – Grossglockner Heiligenblut, Mölltaler Gletscher i Ankogel Mallnitz – miłośnicy białego szaleństwa znajdą wszystko: wysokoalpejskie stoki dla zaawansowanych z zapierającymi dech widokami trzytysięczników (z najwyższą górą Austrii Grossglockner 3798 m n.p.m. na czele), szerokie, wygodne i bezpieczne zbocza dla całych rodzin czy trasy z przygotowanymi muldami dla narciarzy lubiących adrenalinę. W Dolinie Mölltal leży na przykład szczyt Shareck (3122 m n.p.m.), z którego rozciąga się fascynująca panorama Wysokich Taurów z widokiem na dwadzieścia osiem trzytysięczników!

Jednym z najbardziej znanych terenów narciarskich jest właśnie Grossglockner Heiligenblut, oferujący łącznie pięćdziesiąt pięć kilometrów doskonale utrzymanych tras zjazdowych i dwanaście nowoczesnych, komfortowych wyciągów narciarskich, a także 1500 hektarów Freeride Areny. Szkoła narciarska Grossglockner Heiligenblut Snowsports oferujące wszystko, czego można sobie zamarzyć – od lekcji grupowych dla dzieci, po szkolenia jazdy na nartach w głębokim śniegu. Pod okiem profesjonalnych instruktorów można tam trenować takie dyscypliny jak narciarstwo alpejskie, carving, snowboarding czy narciarstwo zjazdowe.

Skorzystanie z tych atrakcji ułatwiają specjalne pakiety rodzinne czy Karta Grossglockner PLUS.

Karyntia, a szczególnie region Grossglockner, to także doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Na turystów czeka tutaj w sumie dwanaście kilometrów tras o różnym stopniu trudności z widokiem na góry Parku Narodowego Wysokich Taurów. Warto zwrócić uwagę także na dwie wysokogórskie trasy do narciarstwa biegowego – Glockner i Sonnblick. Podczas gdy większość tras w tej okolicy biegnie na wysokości od 1000 do 1300 m n.p.m., te wysokogórskie trasy zabiorą nas aż na poziom 2300 m n.p.m. oferując niezapomniane widoki.

Park Narodowy Wysokich Taurów i otaczające go góry uważane są także za największe zimowe terytorium wędrówek w Alpach Wschodnich. Najlepiej zacząć je wcześnie rano. Osiem zimowych szlaków turystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szlak Empress Elisabeth prowadzi nas na alpejskie pastwiska Gipperalm, okrągły szlak Heiligenblut przypomina natomiast zaśnieżony raj, a szlak prowadzący na szczyt Schareck rozpoczyna się na wysokości ponad 2500 metrów.

Karyntia to także idealne miejsce do uprawianie mniej popularnych sportów zimowych. Położony wysoko w górach ośrodek narciarski Ankogel w miejscowości Mallnitz to idealne miejsce dla wielbicieli freeride’u – jazdy po świeżym śniegu z dala od wyznaczonych tras zjazdowych. Łyżwiarzy kuszą gładkie tafle lodowisk, z największym w Europie przygotowanym lodowiskiem na jeziorze Weissensee o powierzchni 6,5 km kw., a do dyspozycji turystów w Karyntii są jeszcze takie atrakcje, jak śnieżne safari w zaprzęgu husky, przejażdżki saniami konnymi czy zjazdy torem saneczkowym.