fbpx

Jak urządzić wnętrze, aby było piękne, wygodne i łączyło elementy, które są ci bliskie? Wiem, że dobór pasujących do siebie stylów i przedmiotów z różnych epok to nie lada wyzwanie, dlatego podaję kilka prostych zasad, które ułatwią ci podjęcie decyzji. Ważne, żeby nie bać się eksperymentować. To w końcu twój dom!

Tekst: Agnieszka Pasieka-Adamek, właścicielka Studia Projektowego Atoato, autorka książki Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać, www.atoato.pl

Zdjęcia: Paulina Kania / Projekty Studia Projektowego Atoato

 

Po pierwsze – przemyśl, które style chcesz połączyć i czy któryś z nich ma dominować. Przykład? Powiedzmy, że zamierzasz urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym i nowoczesnym (mało prostych w formie przedmiotów, dużo pustej przestrzeni), ale kochasz swoją starą klasyczną sofę i chcesz ją zachować. Możesz ją oczywiście zostawić, ale dobrze by było dobrać do niej jakiś inny stary element, tak aby nie czuła się samotna i miała wspólny mianownik z resztą domu. Łączenie tego, co nowe i stare nie jest niczym odkrywczym. Wyzwanie stanowi jednak dobranie odpowiedniej  liczby konkretnych mebli czy lamp.

 

Druga ważna kwestia. Jeśli chcesz spróbować swoich sił we wprowadzaniu do wnętrz elementów w różnych stylach i o różnym pochodzeniu, by uzyskać ciekawe efekty, lepiej by było nie tylko zastosować się do moich wskazówek, ale również zaufać własnej intuicji. Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz nie wszystko da się ująć w ramy i podporządkować zasadom – i właśnie dzięki temu takie doświadczenie może się okazać świetną zabawą i treningiem dla twojej wyobraźni.

 

Doskonałym przykładem mogą być elementy do wystroju okien. Długie eleganckie zasłony sprawdzą się dobrze zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych, tak samo drewniane żaluzje o szerokich lamelach. Wbrew wielu opiniom nie jest to produkt przeznaczony tylko do wnętrz loftowych i nowoczesnych. Coraz bardziej popularne plisy (system rolet plisowanych najczęściej montowanych w świetle okna) sprawdzą się w stylistykach bardzo nowoczesnych, ale i klasycznych np. przy oknie kuchennym czy w łazience.

 

Dalej znajdziesz kilka prostych zasad, które pomogą ci dobrać odpowiednie elementy z różnych stylów i porad, jak je ze sobą połączyć.

 

Weź pod uwagę swoje potrzeby, poczucie estetyki i osobowość

Wnętrza, w których zestawia się różne style, mogą być ciekawe i intrygujące,

jednak zbyt duży miszmasz może wywołać poczucie chaosu i braku spójności. Najbardziej udane realizacje to te, w których czujemy się szczęśliwi i w których jest jakiś wspólny mianownik.

 

Pamiętaj o kolorze

Konsekwentne korzystanie z koloru pomaga stworzyć spójne wnętrze. Jeśli boisz się efektu końcowego, ogranicz gamę kolorów tylko do trzech.

 

Zachowaj balans

Jeśli planujesz łączyć elementy, które bardzo się od siebie różnią, ich umiejscowienie nie może być przypadkowe, ponieważ wnętrze będzie sprawiało wrażenie przeładowanego.

 

Wybierz styl przewodni

Jeśli wnętrze ma być spokojne i klasyczne, ale chcesz dodać kilka nowoczesnych akcentów, niech będzie ich maksymalnie kilka (najlepiej do trzech sztuk). Nie szalej z dużymi meblami z różnych bajek. Dobrze jest przełamywać styl dominujący poprzez włączanie drobnych elementów, takich jak dodatki lub małe meble.

 

Unikaj schematów

Jeśli nie chcesz, aby twoje wnętrze było nudne, nie rób wszystkiego tak jak inni i przygotuj się do aranżacji. Utwórz katalog z inspiracjami, a jak będzie ich odpowiednio dużo, zacznij selekcję. Jeśli masz wątpliwości, pokaż swoje wybory architektowi wnętrz i poproś go o poradę.

 

Kontrast

Nie sztuką jest urządzić wnętrze w kolorach piaskowych, beżach i brązach, ale znalezienie takich zestawień, które sprawią, że wnętrze nie będzie nudne. Do tego celu możesz posłużyć się  kontrastem. Niektóre elementy mogą być jaśniejsze, inne – ciemniejsze, np. stary, ciemny, drewniany stół można połączyć z jasnymi drewnianymi  krzesłami, jasną podłogę z ciemniejszą sofą itd.

 

Pamiętaj – to ty decydujesz, jak będziesz mieszkać i jak twoje wnętrze będzie na ciebie  oddziaływać.

Projekty Studio Projektowe Atoato zdj. Paulina Kania

Przykład: wnętrze w stylu nowojorskim; na oknach drewniane żaluzje z Endodesign.