fbpx

Tak w skrócie można opisać kuchnię indyjską, której wielobarwność przyciąga i pozwala zakochać się w jej orientalnym smaku. O jej prawdziwym obliczu rozmawiamy z Bartoszem Kołodziejem.

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: Archiwum prywatne restauracji

Kuchnia indyjska uchodzi za jedną z najlepszych, ale też najzdrowszych kuchni świata. Co takiego w niej jest, że chcemy próbować smaków z tamtego regionu?

Przede wszystkim przyprawy, a dokładniej ich różnorodność oraz naturalne pochodzenie. Jakość i delikatność dań przygotowywanych w piecu Tandori jest nie do podrobienia, co czyni je wyjątkowymi.

Kolory – to kolejna przewaga tej kuchni nad innymi – doskonale wiemy, że najpierw jemy oczami, potem nosem, a na końcu jest smak. Doskonały kolor plus wyjątkowy zapach to zdecydowany wyróżnik tej kuchni! Kultura Dalekiego Wschodu od dawna kojarzona jest z „długowiecznością” – nie osiągnęłaby tego, gdyby nie naturalne i zdrowe jedzenie.

Świeże produkty, prostota przygotowania dań, bogactwo zapachu smaku – co najbardziej charakteryzuje dania kuchni indyjskiej?

Kuchnię indyjską możemy podzielić na cztery regiony. We wszystkich częściach używane są tylko świeże i lokalne produkty. Korzystasz z tego, co dała ci natura. Kuchnia południa: to kuchnia głównie wegetariańska z dużym dodatkiem mleka kokosowego i samego miąższu z kokosa. To również kuchnia pikantna. Tradycyjne dania tej kuchni jada się prawą ręką. Całość popija się jogurtem dla złagodzenia ostrości. Kuchnia północy: tutaj duży wpływ na ukształtowanie kuchni miała kultura islamu. Raczej nie jada się tutaj wieprzowiny – dominuje kurczak, baranina oraz mięso kozie. Spożywa się dużo jogurtów i mleka. Również herbata jest podawana z mlekiem. Kuchnia wschodu: to kuchnia bengalska, w której dominuje ryż i soczewica. Pojawiają się również desery z białego sera. Kuchnia zachodu: to z kolei kuchnia bombajska. Gdy w restauracji widzisz np. kaczkę po bombajsku, wiesz już czego możesz się spodziewać. W Indiach kuchnia ta nie jest tak charakterystyczna, jak kuchnie innych regionów. Jest tak za sprawą kosmopolitycznego charakteru Bombaju, którego kultura łączy w sobie zwyczaje innych regionów.

 

Od niedawna poznaniacy mogą rozkoszować się prawdziwym smakiem kuchni Wschodu. Czego możemy spodziewać się po menu serwowanym w nowej restauracji Katmandu, mieszczącej się w City Park Hotel Residence?

Przede wszystkim różnorodności. Połączenia regionów kulinarnych tego ogromnego kraju. Wielu ciekawych przypraw oraz świeżych produktów. Każde danie jest przygotowywane od podstaw, co czasami wydłuża czas oczekiwania. Nasi kucharze to prawdziwi Hindusi z krwi i kości, którzy przepisy na potrawy i sposoby ich przygotowywania wynieśli z domów rodzinnych, które zostały przekazywane im z pokolenia na pokolenie.

 

Miłośnicy kuchni tajskiej również znajdą u państwa ciekawe propozycje potraw.

Oczywiście! Nasze menu to nie tylko kuchnia indyjska! Dla naszych gości serwujemy też potrawy z kuchni tajskiej. Doskonałym opisem kuchni jest określenie jej mianem ThaiIndian Food – połączenia kuchni indyjskiej oraz tajskiej. Dużo potraw z owocami morza, makarony phad thai oraz wiele, wiele innych sprawa, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Restauracja indyjska & tajska Katmandu

Wyspiańskiego 26

City Park Hotel & Residence

tel. 61 223 71 31