fbpx

Poznańskie Centrum Implantologii ASKODENT skupia najlepszych specjalistów od stomatologii rekonstrukcyjnej. Recepta na sukces? – Stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych kompetencji jest główną składową obowiązków każdego lekarza w naszej placówce – mówią założyciele Centrum. Z dr hab. n. med. Krzysztofem Osmolą i dr n. med. Andrzejem Szwarczyńskim M.Sc. rozmawiamy o tym, czego najbardziej boją się pacjenci i jak ważny jest postęp w stomatologii. 

Rozmawia Michał Gradowski

Zdjęcia Askodent

 

Poznańskie Centrum Implantologii ASKODENT to jeden z najbardziej cenionych gabinetów stomatologicznych, znany nie tylko w naszym mieście. Jak zaczęła się jego historia? W 2001 roku powstała placówka GOS-MED, której inicjatorem był dr n. med. Juliusz Grodzki. Dziesięć lat później, po odejściu doktora Grodzkiego, powołano do życia PCI ASKODENT. Właścicielami i liderami Centrum są do dzisiaj dr hab. n. med. Krzysztof Osmola i dr n. med. Andrzej Szwarczyński M.Sc.  – jedni z najbardziej renomowanych implantologów oraz chirurgów stomatologicznych i szczękowych w Polsce. To także cenieni wykładowcy, którzy – prowadząc specjalistyczne kursy w ramach Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego – wprowadzili do zawodu implantologa setki lekarzy z całego kraju. Obaj są w Zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego – docent Osmola jest jego wiceprezydentem, a dr Szwarczyński jest także prezesem stowarzyszenia Implant Masters Poland.

 

Specjalnością ASKODENT jest implantologia. Jakie wątpliwości dotyczące implantów mają najczęściej pacjenci?

Choć czasami trudno w to uwierzyć, jako lekarze też jesteśmy pacjentami i też towarzyszą nam wątpliwości oraz lęki. Wiemy zatem, jak czuje się nasz pacjent. Obawy wszystkich pacjentów implantologicznych dotyczą głównie bólu oraz traumy pozabiegowej. Ból śródzabiegowy został już całkowicie wyeliminowany wiele lat temu – dysponujemy naprawdę bardzo skutecznymi i w pełni bezpiecznymi metodami znieczulenia. Ogromny postęp dokonał się również w zakresie niwelowania negatywnych skutków traumy pozabiegowej. Stosując osocze bogatopłytkowe uzyskiwane z krwi pacjenta, czyli komórek macierzystych, które wykorzystywane jest w takich metodach, jak PRF czy CGF, zmniejszamy do minimum dolegliwe skutki gojenia, znacznie ograniczając obrzęk, opuchliznę i ból. Wykonujemy również zabiegi w sedacji wziewnej – podtlenek azotu – czyli stosujemy tzw. gaz rozweselający, który jest uwielbiany przez naszych pacjentów.

ASKODENT to jednak nie tylko implanty. W czym jeszcze specjalizuje się PCI?

Nazwa Poznańskie Centrum Implantologii zobowiązuje nas do specjalizacji w zakresie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Jednak tak naprawdę jesteśmy placówką wielospecjalistyczną, w której oferujemy pełen wachlarz usług – od stomatologii zachowawczej, poprzez ortodoncję, periodontologię, endodoncję, protetykę, a skończywszy na stomatologii estetycznej. Posiadamy też w pełni wyposażoną sekcję radiologiczną, w tym cyfrowe zdjęcia panoramiczne oraz tomografię 3D. Już niedługo wdrażać będziemy stomatologię cyfrową, m.in. poprzez zastosowanie skanera wewnątrzustnego i programu do komputerowej nawigacji implantów. Wprowadzamy też zabiegi z użyciem lasera, które są bezbolesne i skracają czas gojenia.

Pomimo dużej konkurencji na najlepszych specjalistów zazwyczaj i tak trzeba czekać. Czy dzięki otwarciu nowej lokalizacji dostępność państwa usług jest większa?

Od początku wychodziliśmy z założenia, że dzięki otwarciu nowoczesnej placówki w nowej lokalizacji odciążymy nieco placówkę przy ul. Sieradzkiej i ruch pacjentów rozłoży się na dwa miejsca. Życie jednak zweryfikowało nasze plany. Już dzisiaj mamy wypełnione kalendarze w obu placówkach dla wszystkich lekarzy, choć na wizytę nie trzeba czekać aż tak długo, jak wtedy, kiedy pracowaliśmy tylko pod jednym adresem. Do tego dwie oddalone od siebie placówki są udogodnieniem dla pacjentów – niektórym dużo łatwiej dotrzeć na ulicę Towarową, innym – na ulicę Sieradzką.

 

Czym dla panów jest rozwój w kontekście prowadzania PCI ASKODENT?

Każde działanie w naukach ścisłych i przyrodniczych – aby było skuteczne –  wymaga postępu. Rozwój jest jednak możliwy tylko wtedy, kiedy ma trwałe podstawy. Dla PCI Askodent taką podstawą jest wiedza, doświadczenie i bardzo wysokie umiejętności. To właśnie dzięki nim lekarze naszej placówki mogą stale podwyższać swoje kwalifikacje i uczyć się medycznego kunsztu. Nie tylko analizują swoją pracę, ale mogą także znaleźć ciekawą sytuację śródzabiegową w naszej praktyce lub innych lekarzy z naszego zespołu. Dzieląc się swoją wiedzą, możemy nauczyć ich tego, co z trudem można znaleźć w nielicznych publikacjach, a na pewno nie znajdziemy tego w książkach czy wydawnictwach dla studentów. Wprowadzenie nowych metod i technologii w naszym Centrum jest jednym z naszych priorytetów.