fbpx

Czy rzeźba jest czymś stałym i skończonym? Kto jest twórcą dzieła – autor, odbiorca, a może wiatr? I w końcu, jak powinniśmy podchodzić do sztuki? Takie pytania postawi przed widzami Adam Garnek – poznański artysta, którego rzeźby od 4 grudnia będzie można oglądać na Przystani Sztuki.

Wizjoner formy i muzyk wizualny. Rzeźbiarz, performer i autor oryginalnych instalacji. Adam Garnek od trzydziestu lat tworzy niepowtarzalne obiekty z metalu – pojazdy, instrumenty, maszyny, urządzenia. Widzów zamienia w artystów – zaprasza do działania, wyrażania własnego zdania, zmieniania zastanej rzeczywistości i do zabawy. Daje do ręki urządzenie pozornie proste, a zarazem przewrotne – ironizując z nadęcia współczesnej sztuki.

W poznańskiej przestrzeni Przystań Sztuki pierwsza rzeźba Adama Garnka stanęła rok temu – była to świąteczna bombka, która zmieniała charakter w zależności od podmuchów wiatru. W grudniu w roli głównej wystąpi „Turbina” – rzeźba, która mierzy 10 metrów długości i waży półtorej tony, a wykonana jest z szesnastu stalowych pierścieni pokrytych drobnymi metalowymi płytkami. Turbina ma charakter interaktywny i każdy będzie mógł wprawić ją w ruch. Rzeźba staje się wtedy monochromatyczną smugą i generuje niecodzienne dźwięki.

Oprócz Turbiny i Bombki, na wystawę „Sztuka w ruch” składają się również trzy inne obiekty, które będzie można zobaczyć w biurowcu Bałtyk. Każdy z nich o innych charakterze, ale wszystkie intrygujące, niejednoznaczne i… wprawiające w ruch wyobraźnię widza.

 

Wernisaż wystawy z udziałem Adama Garnka: 4 grudnia, godz. 19.00, biurowiec Bałtyk
Wystawa potrwa do końca stycznia 2019 roku.

 

Od grudnia na Przystani Sztuki staną również rzeźby Magdaleny Abakanowicz. 5 Figur Magdaleny Abakanowicz to prace, które do tej pory można było oglądać na Dziedzińcu Różanym przy Zamku Cesarskim.  Obiekty, które od 2005 są własnością Fundacji VOX Artis zmienią miejsce i od teraz na stałe wpiszą się w krajobraz przy Rondzie Kaponiera.

Liczymy na to, że dzięki temu rzeźby będą zauważone przez większą ilość osób – mówi Ewa Voelkel Krokowicz, właścicielka Concordia Design. – Przekaz tej sztuki jest wciąż bardzo aktualny. Abakanowicz zwracała uwagę na wyobcowanie ludzi i na fakt, że często nie zauważamy na innych. Swoimi pracami zachęcała do tego, aby się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Przystań Sztuki również do tego zaprasza.

Rzeźby „Turbina” jak i „Choinka” należą o kolekcji Doroty i Tomasza Tworek fundatorów Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.