fbpx

Ponad stu artystów z dwudziestu krajów takich, jak: Tajwan, Japonia, Niemcy czy Polska zaprezentowało swoje prace w Poznaniu podczas trwającego dwa tygodnie biennale sztuki współczesnej. Virtual Garden to hasło przewodnie tegorocznego 6. Mediations Biennale, ponieważ tematem łączącym prezentowane dzieła będzie balansowanie człowieka między światem analogowym a rzeczywistością wirtualną. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 12 października wraz z największymi w Europie Środkowej targami gier komputerowych — Poznan Game Arena.

 

Równoległe życie na pograniczu dwu światów

 

Postęp technologii otwiera przed odbiorcą nieograniczone perspektywy przenikania naszej świadomości w rzeczywistość rozszerzoną (AR), życia w dwóch wymiarach rzeczywistości: analogowej i wirtualnej. Te dwie przestrzenie korespondują ze sobą, stając się naturalnym środowiskiem współczesnego człowieka. Dzięki rozwojowi cyfrowych środków komunikacji wyzwolona zostaje kreatywność nieuwarunkowana wykształceniem artystycznym, a sztuka przekracza granice tradycyjnej galerii czy muzeum. Dlatego właśnie wystawy biennale odbywają się w przestrzeni miejskiej, dzieją się również w mediach społecznościowych, na ulicy, nawiązując uniwersalny i ponadepokowy dialog z tym, co zastają, np. w Muzeum Archidiecezjalnym, ale też na targach PGA, ponieważ gra to nowy, interesujący obszar sztuki i, co więcej, sposób komunikacji czy wyrażenia siebie. Badania pokazują, że w Polsce to środowisko ponad dwunastu milionów graczy.

 

 

Co w programie?

 

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które czekać będą na zwiedzających w dniach 12-27 października. Nie zabraknie pokazów interaktywnej sztuki analogowo-cyfrowej stworzonej przez Mathieu Le Sourd (Maotik), francuskiego artystę cyfrowego, wizualno-dźwiękowych performance, a także koncertu muzyki elektronicznej w wykonaniu litewskich artystów: Vytautasa V. Jurgutisa i Vaclovasa Nevcesauskasa. Mediations Biennale to również wystawy prac konkursowych czy dzieł Pracowni Sztuki Cyfrowej. Wystawy będą odbywać się na terenie targów PGA, ale organizatorzy zapraszają również do Muzeum Archidiecezjalnego, Starej Rzeźni, Biblioteki przy ul. Święty Marcin 56.

 

 

Poza wystawami głównymi warto było poświęcić uwagę także wystawom towarzyszącym m.in. uliczną wystawę grafik ZNAKI MIASTA prezentowaną w 5 miejscach Poznania odnosząca się  do wolności. Na uwagę zasługuje również prezentacja najlepszych gier realizowanych na Game Jam w Polsce.

 

6 Mediations Biennale, realizując swoją misje edukacyjną, przygotowało również cykl wykładów i dyskusji z udziałem artystów, kuratorów i krytyków sztuki  z Polski i zagranicy.