fbpx

Kto z Was przypuszczał jeszcze dwadzieścia lat temu, że za pomocą smartfona będziecie mogli upiec zdalnie pieczeń w piekarniku, zmieniać kolor światła w ulubionej lampie czy leżąc na leżaku na plaży monitorować to, co dzieje się w Waszym domu? Telefon komórkowy był tylko dla wybranych, a samochód, który mówił i sam jeździł, to literacka fikcja. A dziś? No cóż, wiele się pozmieniało. Na razie nieliczni mają pralkę, do której można dokładać ubrania w trakcie prania, ale za chwilę się to zmieni.

 

Tekst: Agnieszka Pasieka-Adamek, właścicielka Studia Projektowego Atoato, autorka książki ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać”, www.atoato.pl

Zdjęcia: firma STRATON Dystrybutor Systemu Inteligentnego Domu FIBARO

Wiele osób uważało sprzedaż przez Internet za zagrożenie. Mało kto wierzył, że rozwinie się do takiego stopnia, by zastąpić handel stacjonarny, a jednak statystyki pokazują, jak ten proces wzrasta i jednocześnie zmienia nasz sposób myślenia o produkcie i jego zastosowaniu. Dzięki temu, co daje nam nowa technologia, możemy ulepszać swoje życie, sprawiać, by było bardziej wygodne i bezpieczne.

Inteligentny dom – przyszłość czy już teraźniejszość?

Czy jako dzieci oglądaliście film Smart House (Inteligentny dom) Disney Channel Original Movie z 1999 roku? Marzył się Wam taki dom? Myśleliście, że to bajka, a dziś, tak jak w filmie, dom komunikuje się z użytkownikami, można z nim rozmawiać, podawać komendy i sterować głosem. Wtedy wydawało się to fikcją. Dziś właśnie tym jest smart home.

Automatyka domowa zwana inteligentnym domem służy do sterowania oświetleniem, klimatyzacją, sprzętem audio i wideo, systemami alarmowymi oraz urządzeniami, które znajdują się w naszym domu. Ma na celu ułatwić nam życie i zwiększyć kontrolę nad bezpieczeństwem, może również pomóc zoptymalizować wydatki potrzebne na zużycie energii elektrycznej.

Początkowo wykorzystywano tylko technologię bezprzewodową, obecnie stosuje się sztuczną inteligencję, przykładem może być chociażby Amazon Echo – z wirtualną asystentka Alexą, która rozpoznaje mowę czy Robot Rovio pilnujący domu podczas nieobecności mieszkańców (cena jedyne trzysta dolarów).

 

Co to jest smart home?

Smart home to zespół inteligentnych urządzeń, połączonych ze sobą bezprzewodowo, które są podłączone do wspólnej sieci i zarządzają funkcjami domu. Komunikują się dzięki aplikacjom mobilnym dostępnym z poziomu smartfonu, tabletu bądź komputera i to z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście musimy mieć dostęp do sieci internetowej.

Co oznacza to dla nas, użytkowników?

Możemy zaprogramować, w jakich godzinach włączy się światło, podniesie się roleta na oknach i podwyższy się temperatura w domu. Gdy wyjdziemy z domu i zapomnimy wyłączyć żelazka, możemy to zrobić zdalnie, na odległość wyłączymy również oświetlenie, włączymy alarm i zamkniemy rolety.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń AGD, które mogą być sterowane zdalnie, na przykład piekarnik z wbudowaną kamerą, dzięki której możemy obserwować, jak piecze się ciasto w piekarniku podczas gdy my jesteśmy jeszcze w biurze. Inteligentne rozwiązania umożliwiają nam wygodniejsze funkcjonowanie w przestrzeni domowej. Wracając z pracy, nie musimy wysiadać z samochodu, aby uruchomić bramę i otworzyć drzwi, a garażowe światło może zapalać się automatycznie.

Twoim jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia

Kiedyś rozwiązania automatyki budynkowej opartej o system kablowy były bardzo kosztowne, wymagały przygotowania całej instalacji elektrycznej. Dziś dzięki rozwojowi technologii takich firm jak Fibaro oraz wykorzystaniu sieci bezprzewodowych Z-Wave oraz Wi-Fi, mamy możliwość zamontowania systemu domu inteligentnego także w domu, w którym już mieszkamy – bezinwazyjnie, bez specjalnego przygotowania instalacji elektrycznej i tak naprawdę możemy za niewielką cenę podnieść komfort i bezpieczeństwo swojego życia. Liczne czujniki zalania czy dymu mogą uchronić nas przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar. Natomiast czujniki ruchu w przypadku włamania bądź ich naruszenia umożliwiają nam szybką reakcję na zagrożenie, a także wezwanie specjalnych służb przy integracji z systemem alarmowym oraz monitoringiem.

Rozwiązania typu smart home, jaki proponuje na przykład firma STRATON Dystrybutor Systemu Inteligentnego Domu FIBARO to dobra decyzja.  Jeden nadrzędny systemu pozwala na sterowanie różnymi obszarami takimi jak: praca rolet, bramy wjazdowej/garażowej, oświetleniem, ogrzewaniem, podlewaniem ogrodu, klimatyzacją, rekuperacją, multimediami, systemem alarmowym i monitoringiem.

Wyobraźmy sobie taką sytuację – jesteśmy w górach i właśnie wracamy do domu z wakacji. Mamy przed sobą pięć godzin drogi, a dzięki integracji wszystkich systemów w domu możemy zdalnie z pozycji telefonu uruchomić  scenę „wracam do domu” i nasz dom automatycznie włączy ogrzewanie – w tym podłogowe – a jak tylko znajdziemy się pod bramą, otworzy nam bramę wjazdową i garażową, podniesie rolety w całym domu, rozkoduje system alarmowy i zapali wybrane światła oraz włączy muzykę – tworząc przytulny nastrój, przygotowując tym samym dom na nasz powrót.

Takie wyjątkowe rozwiązania są w Twoim zasięgu. Wiem, że gdy raz spróbujecie rozwiązań inteligentnych w swoim domu lub w pracy, już zawsze będziecie pragnęli z nich korzystać.