fbpx

Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając przedszkole dla naszych pociech? W opinii Magdaleny Brudzińskiej, współwłaścicielki przedszkola Mali Wielcy, mieszczącego się na poznańskim Chwaliszewie, należy kierować się „indywidualnymi przesłankami, lokalizacją, możliwością rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach”.

Rozmawia: Piotr Chabzda

Zdjęcia: Archiwum Przedszkola Twórczych Możliwości „Mali Wielcy”


Ciężko jest obudzić w dzieciach ciekawość świata?

Dzieci mają w sobie ogromną ciekawość świata, zadają mnóstwo pytań, o to jak wszystko funkcjonuje; warto z nimi rozmawiać, tłumaczyć, prezentować.

Jakimi kryteriami przy wyborze przedszkola dla swoich pociech kierują się rodzice?

Każdy rodzić może kierować się innymi, indywidualnymi przesłankami, ale wśród tych powtarzających się z pewnością znajdzie się lokalizacja, profesjonalna opieka z ukierunkowaniem na rozwój dziecka, zajęcia dodatkowe, kadra, cena.

Edukacja najmłodszych to jedno z najtrudniejszych i odpowiedzialnych zadań. Jak narodził się pomysł na stworzenie Przedszkola Twórczych Możliwości „Mali Wielcy”?

Stało za tym zapewnienie miejsca, do którego dzieci będą przychodziły z przyjemnością, a rodzice bez obaw pozostawią swoje pociechy na kilka godzin dziennie. Stworzenie placówki, która nastawiona jest na jakość we wszystkich obszarach działania: edukacji, kreatywnych zajęciach dodatkowych, pomocach multimedialnych, zabawkach, wyposażeniu.

Dzieci chętnie się uczą?

Dzieci uczą się poprzez odkrywanie, poznanie, eksperymentowanie. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie są słynne już słowa amerykańskiego pisarza Roberta Fulghuma, które stanowią motto naszego działania – „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej, ale w piaskownicy niedzielnej szkółki. Tam się nauczyłem, że trzeba: dzielić wszystko, postępować uczciwie, nie bić innych, odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz, sprzątać po sobie, nie brać nic, co do mnie nie należy, powiedzieć przepraszam, jeśli się kogoś uraziło, myć ręce przed jedzeniem, spuszczać wodę, jeść ciepłe maślane bułeczki i popijać zimnym mlekiem, prowadzić zrównoważone życie, trochę się uczyć i trochę myśleć, malować i rysować, i śpiewać, i tańczyć, i bawić się, i codziennie trochę pracować, a po południu się zdrzemnąć”.

Każdego ze swoich podopiecznych traktują Państwo indywidualnie. Rozpoznanie potrzeb dziecka

to chyba jedna z podstawowych zasad edukacji?

Każde dziecko jest inne, indywidualne, mimo że rozwija się w grupie. Bardzo istotne jest rozpoznanie tych indywidualnych potrzeb, a następnie roztropne kreowanie i podążanie za nimi. Jest to możliwe do osiągnięcia tylko przez wspólną spójną pracę wychowawcy, psychologa, logopedy, coacha z dzieckiem.

Rozwijają Państwo umiejętności dzieci. Kreatywnie dbają o pobudzanie ich do działania i dalszego rozwoju.

Stawiamy na pracę dzieci z profesjonalistami, zawodowcami – osobami, które oprócz przygotowania merytorycznego mają w sobie pasję i chęć dzielenia się nią z najmłodszymi.

Profesjonalna opieka, zajęcia artystyczne, ruchowe oraz warsztaty kulinarne. Czego jeszcze mogą się spodziewać najmłodsi, uczestnicząc w Państwa zajęciach?

Celowo w naszej ofercie nie ma wielu dodatkowych zajęć dla dzieci. Aby nie wracały do domu zmęczone liczbą bodźców zewnętrznych płynących z tych dodatkowych aktywności. Zależy nam, aby dzieci w naszym przedszkolu miały czas na zabawę, a nawet chwilę „konstruktywnej nudy”. Oferujemy wszystkim dzieciom taki sam wachlarz zajęć w ciągu tygodnia, nie wyróżniając żadnego dziecka w zależności od tego, czy rodzić opłacił zajęcia dodatkowe, czy nie. Dlatego oferta zajęć dodatkowych jest realizowana dla wszystkich dzieci w ramach opłaty czesnego – bez dodatkowych ukrytych kosztów dla rodziców. W standardzie również oferujemy wyjście raz w miesiącu do kina, teatru lub muzeum, spotkania z ciekawymi ludźmi, celebrowanie całą społecznością przedszkolną urodzin małych jubilatów.