fbpx

Każdy z nas nosi skarpetki. To jedna z tych części garderoby, z którymi nie rozstajemy się zbyt chętnie. Tym bardziej w okresie jesieni i zbliżającej się zimy są „must have” naszej garderoby. Z Sylwią Pawelczak, właścicielką butiku FALKE w Starym Browarze, rozmawiamy o skarpetkowym biznesie i trendach, które również w tej branży rozwijają się mocno.

Rozmawia: Piotr Chabzda

Zdjęcia: Archiwum marki FALKE


Pani Sylwio, skąd pomysł na stworzenie skarpetkowego biznesu?

Pomysł na współpracę z marką  FALKE narodził się po nieudanych przedświątecznych zakupach. (śmiech) Suknia gotowa, buty starannie dobrane, tylko gdzie kupić pasujące do kreacji pończochy?  Butiki w Polsce od lat oferują nam szeroki wybór odzieży, casualowej i eleganckiej, klasycznej i ekstrawaganckiej. Każda taka stylizacja wymaga doboru innych dodatków, w tym odpowiednich rajstop, pończoch czy skarpet. Produkty FALKE ze względu na swój szeroki asortyment spełniły nasze oczekiwania odnośnie do kolorystyki, ale przede wszystkim jakości.

Jak wspomina Pani początki współpracy z marką FALKE?

Przy wyborze pierwszej kolekcji pojawiały się pytania, czy klienci będą  mieli odwagę na szalone wzory i kolory; czy Panowie wiedzą, że kolanówki to szczyt elegancji, a nie obciach; gdzie powstanie pierwszy sklep FALKE… Asortyment FALKE skierowany jest do najbardziej wymagających klientów, dlatego na pierwszą lokalizację butiku wybraliśmy Stary Browar w Poznaniu. Na lokal czekaliśmy ponad dwa lata. W tym czasie prezentowaliśmy FALKE na targach oraz w trakcie kameralnych spotkań.  Dzisiaj, jako przedstawiciele FALKE w Polsce, dostarczamy produktu do wielu sklepów w Warszawie, Gdańsku. Wciąż czekamy na odpowiedni lokal w Warszawie oraz chętnych na dołączenie do rajstopowego biznesu.

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając tę część odzieży?

Z pewnością na jakość. W tym temacie FALKE jest pierwszoligowym graczem. Działając nieprzerwanie od 1895 roku firma FALKE wypracowała perfekcyjne metody produkcji i ręcznego wykańczania oraz kontroli jakości dosłownie każdej pary skarpet czy rajstop. Do ich wyrobu są używane wyłącznie najwyższego gatunku surowce. Na przykład nasze skarpety są produkowane z wyselekcjonowanej egipskiej bawełny, której włókna są dwa razy dłuższe od włókien innych rodzajów bawełny. Bawełna ta jest poddawana różnym zabiegom uszlachetniającym, np. merceryzacji, mającym na celu nadanie jej połysku i miękkości. Poza perfekcją wykonania, mając na uwadze rangę dodatków w świecie mody, kolekcje FALKE są zawsze zharmonizowane z najnowszymi trendami i kolorystyką. FALKE wielokrotnie zdobyło prestiżową niemiecką Red Dot Design Award. Nasi klienci mogą nie tylko wybierać spośród wielu wzorów i kolorów – eleganckie skarpetki oferujemy w około trzydziestu kolorach – ale również spośród różnych funkcji, które dany wyrób powinien spełniać. Na przykład mamy skarpety przeznaczone dla pań i panów z problemami krążeniowymi. Te skarpety mają specjalne, bezuciskowe ściągacze i mają kształt dopasowany do stopy prawej i lewej. Są również w sprzedaży kolanówki, które mając specjalnie dobrane strefy ściskania nogi wspomagają krążenie i są zalecane przez lekarzy dla osób z żylakami. Dla pań mamy też rajstopy kompresyjne, wyszczuplające, antycellulitowe, rajstopy specjalnie opracowane dla kobiet w ciąży. 

Coraz chętniej bawimy się kolorami. Czy to oznacza, że jesteśmy coraz bardziej odważni w wyborze skarpetek?

Tak, szczególnie widać to po mężczyznach. Już nie tylko czerń, szarość, granat i brąz. Panowie mają u nas bardzo szeroki wybór wzorów i kolorów i bardzo odważnie z tego korzystają. Praktycznie nie umiem wymienić kolorów, które nie byłyby kupowane. Przychodzą do nas z różnymi elementami garderoby, aby perfekcyjnie dopasować kolor skarpet.

Tym, co Państwa wyróżnia, jest przede wszystkim bogata gama kolorów oraz fasonów skarpetek, które można u Państwa znaleźć. Macją również Państwo w swojej ofercie rajstopy oraz pończochy. Skąd czerpiecie inspiracje?

Jak już wspomniałam, FALKE czerpie inspiracje z aktualnych trendów modowych, ale nie tylko. W obecnej kolekcji skarpet i rajstop widoczne są wpływy kultury i sztuki japońskiej. Projektanci FALKE wzięli na warsztat  tradycyjne japońskie wzory inspirowane origami czy shodo, japońską kaligrafią i malarstwem. Roślinne wzory stosowane na kimonach znalazły się w tym sezonie na skarpetach i rajstopach. To jeden z trendów, który w najbliższym czasie będzie panować w skarpetkowym świecie.