fbpx

W piątek, 12 października  o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratuszu) zostanie otwarta wystawa prac poznańskiego artysty Franciszka Burkiewicza. Wystawa „Od grafiki do malarstwa, od realizmu do abstrakcji. Franciszek Burkiewicz 1910-2002 ” jest kolejną wystawą z cyklu Przypominamy poznańskich artystów.  

Franciszek Burkiewicz był grafikiem, malarzem i rysownikiem działającym w 2. poł. XX w. Jego dorobek obejmuje blisko 300 grafik, głównie w technice drzeworytu.  Fragment jego bogatego dorobku  pozwala usytuować artystę w gronie najwybitniejszych poznańskich twórców. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 170  prac z lat 1933-2000, w większości grafiki, rysunki, szkice i exlibrisy, a także prace malarskie. Ekspozycję uzupełnią obiekty pochodzące z pracowni artysty.

Początki twórczości sięgają lat 30. XX w. W ponad 65-letniej aktywności artystycznej stworzył ponad 300 grafik (głównie drzeworyty i linoryty), kilka tysięcy rysunków i szkiców oraz kilkaset obrazów w różnych technikach. Twórczość ta mieści się w szerokim nurcie ogólnie panujących tendencji sztuki polskiej. Jego grafiki wyrastały z chlubnych tradycji polskiego drzeworytu okresu międzywojennego. Burkiewicz stale poszukiwał własnych środków wyrazu artystycznego dając upust swojej wyobraźni w bogactwie podejmowanych tematów i zmieniających się środków formalnych i stylistycznych, począwszy od realizmu i ekspresjonizmu, przez nadrealizm oraz deformację prowadzącą ku abstrakcji. Jego sztuka zyskała oryginalność i rozpoznawalność takimi cyklami, jak groteski i maski, pejzaże techniczne czy fantastyczne.

Kuratorem wystawy czynnej do 10 listopada  jest dr Jarosław Mulczyński.

 

Zdjęcia i tekst: materiały prasowe organizatora