fbpx

Już od 28 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można zobaczyć wystawę dzieł Józefa Brandta, najwybitniejszego polskiego batalisty. – To pierwsza monografia tego artysty od lat 20. XX wieku. Prezentowane prace pochodzą nie tylko ze zbiorów muzealnych, ale obejmują także dzieła znajdujące się w prywatnych kolekcjach, niedostępne na co dzień. Okazja jest więc absolutnie wyjątkowa – mówi dr Maria Gołąb, kuratorka wystawy.

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: Archiwum Muzeum Narodowego w Poznaniu / Sławomir Obst

 

Ekspozycja to efekt współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na wystawie znajdzie się blisko sto obrazów olejnych, kolekcja rysunków i fotografii artysty, a także zbiór militariów i przedmiotów sztuki zdobniczej, tworzących zrekonstruowaną pracownię malarza.

Józef Brandt debiutował w warszawskiej Zachęcie w 1861 roku. Do końca życia wystawiał w najważniejszych salonach Monachium, Wiednia, Berlina, Drezna, Paryża, Krakowa i Warszawy. Cieszył się powszechnym uznaniem zarówno krytyków, historyków sztuki i koronowanych głów, jak i szerokiej publiczności. Co zobaczymy na poznańskiej wystawie? – Najsłynniejsze i najbardziej wartościowe dzieła Józefa Brandta, artysty tworzącego w okresie świetności malarstwa historycznego. Podkreślmy, iż Brandt należy do najwybitniejszych twórców w obrębie tej tematyki – wyjaśnia Maria Gołąb. – Inaczej niż w Warszawie jego prace będą pokazywane w Poznaniu w układzie chronologiczno-tematycznym, z podziałem na malarstwo, rysunek i fotografię. Sposób prezentacji rysunków pozwoli na rekonstrukcję procesu twórczego artysty, sposobu, w jaki powstawały obrazy – dodaje.

Czy Józef Brandt to ciągle artysta „aktualny” i „nośny”? – Z pewnością tak. Świadczy o tym chociażby ogromne powodzenie, jakim cieszą się jego obrazy w domach aukcyjnych. Poza tym tematyka batalistyczna, polowania, egzotyka Kresów Wschodnich czyXVII-wieczne wojny to motywy, które ciągle cieszą się ogromną popularnością. Spodziewamy się dużej frekwencji – mówi Maria Gołąb.

Wystawę w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można oglądać od 28 października do 6 stycznia 2019 r. Autorką projektu aranżacji jest Joanna Lewandowska. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.mnp.art.pl