fbpx

Poznań po raz kolejny stał się miejscem, w którym spotkały się różne osobowości – ludzie świata biznesu, nauki, mediów i organizacji pozarządowych. I po raz kolejny udowodniliśmy, że dialog między tak różnymi dziedzinami jest możliwy. Bo ważna jest przede wszystkim otwartość i poszanowanie dla poglądów pozostałych współrozmówców.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe organizatora

Ale o czym właściwie mowa? O wydarzeniu, które odbyło się 25 września 2018 roku w Starym Browarze. Podczas 3 niesamowitych godzin ponad 220 osób miało możliwość wysłuchania energetyzującego wykładu Jurka Owsiaka „Działaj i idź do przodu!” i wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym o sztuce łączenia zaangażowania społecznego z biznesem. Inicjatorami całego zamieszania była Fundacja x.change (organizatorzy konferencji TEDxPoznań) oraz firma deweloperska Vastint.

 

Jesteśmy organizatorami konferencji TEDxPoznań, rocznie gościmy blisko 2000 osób na naszych wydarzeniach. Uważnie wsłuchujemy się w potrzeby uczestników, czytamy również ich ankiety, rozmawiamy. Zauważyliśmy, że coraz częściej szukają odpowiedzi na pytania: jak zyskiwać odwagę do rozpoczynania projektów społecznych, jak skutecznie łączyć je z biznesem oraz jak je promować? – tłumaczy inicjatywę Mateusz Rybicki.

Dla Jurka Owsiaka 90 minut to wystarczający czas, by wśród swoich słuchaczy wywołać śmiech, wzruszenie, potrzebę działania oraz na przykładach ze swojego życia zobrazować, że nie możemy podejmować decyzji w życiu kierując się strachem przed porażką. Owsiak dosadnie zasugerował słuchaczom, żeby nie marnowali szans stawianych im przez los – „Jeżeli chcecie coś zrobić, nie bójcie się. Jeżeli jest propozycja, że macie lecieć w kosmos, wsiadajcie i lećcie. Potem będziecie się zastanawiać, gdzie się załatwicie”. W końcu sam jest najlepszym przykładem, jak szczere zaangażowanie w jakąś sprawę potrafi przenieść ją na niebywałą skalę. Dzisiaj trudno znaleźć w Polsce osobę, która nie słyszała o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

– Niech was ciągnie tam, gdzie jest ruch, gdzie coś się tworzy. Do miejsc które są twórcze, do ludzi, którzy są twórczy. Do takich klimatów, które lubicie, z którymi czujecie się dobrze. Niech was ciągnie do różnorodności,, bo im bardziej jesteśmy różnorodni także narodowościowo, tym bogatsza jest nasza rzeczywistość – przekonuje Jurek Owsiak. „To daje nam klimat ulicy nowojorskiej, ulicy londyńskiej, ulicy paryskiej. Ta różnorodność urozmaica. (…) Niech będzie w was duch, który jest pozytywny. On tworzy, on buduje”.

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez Leszka Waligórę (wiceredaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego).  Panelistami byli: Anna Główczyńska (Stowarzyszenie Na Tak, Fundacja x.change), Marcin Stańczyk (Cognifide Polska), Ewelina Żychlińska (Saatchi&Saatchi IS) i Jakub Sobczak (PolakPotrafi.pl). Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość dowiedzenia się, jak łączyć biznes z inicjatywami społecznymi.

Padło wiele pytań od publiczności, np. to, od czego zacząć powinni przedstawiciele trzeciego sektora współpracę z przedstawicielami biznesu. Marcin Stańczyk tłumaczył że paradoksalnie ważny jest pierwszy krok, czyli odezwanie się do firm, zakomunikowanie swojego pomysłu.  “Nie każdy jest w stanie się na to odważyć, ale bez tego działania jak firmy mają poznać nasze pomysły? Ważnym elementem jest pewnie też wytrwałość, umiejętność słuchania wszystkich stron, skutecznego łączenia świata biznesu i odpowiedzialności społecznej. Jestem przekonany, że jest wiele firm takich jak nasza, które chętnie angażują się w ciekawe projekty, lubią pomagać, dzielić się wiedzą i swoim czasem”.

 

Po wydarzeniu odbył się biznesowo-społeczny networking. Uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z panelistami oraz wymiany osobistych doświadczeń związanych z działaniami wolontariackimi. Poznań to miasto niesamowitych inicjatyw, o których warto mówić głośno.

 

Poznański Prestiż był partnerem mediowym wydarzenia.