Remont. Słowo, które na większość z nas działa piorunująco. Często boimy się jego przebiegu. Stajemy przed wyzwaniem, związanym z wyborem projektów i materiałów, które będą podczas niego używane. O tym, jak w prosty sposób radzić sobie z natłokiem zadań podczas remontu i złotych zasadach związanych z aranżacją wnętrz rozmawiam z Agnieszką i Marcinem Adamkami właścicielami biura projektowego Atoato.

 

Rozmawia: Piotr Chabzda

Zdjęcia: HiHello Paulina Kania

 

Przestrzeń, która nas otacza ma wpływ na nasz komfort życia?

Marcin Adamek: Tak, to jak mieszkamy, wpływa bezpośrednio na to, jak żyjemy, na nasze samopoczucie relacje i nastrój. Ponieważ jesteśmy ciągle zagonieni, nie zastanawiamy się na tym, jak ogromny wpływ ma wygląd i funkcjonalność naszych domów na nas samych.

Agnieszka Adamek: Zmieniając wnętrze, w którym żyjemy, możemy zmienić również swoje życie. Brzmi banalnie, a jednak to prawda. Jak się czujesz, wchodząc do swojego obecnego domu? Witają cię porządek, harmonia i ład, czy może już na wejściu jesteś rozdrażniony i najchętniej nic byś nie robił? Właśnie te emocje mówią, czy i ile zmian powinieneś wprowadzić, żeby zmienić obecny stan rzeczy. Miejsce, w którym funkcjonujemy na co dzień powinno być naszym azylem, dawać radość, spokój oraz wytchnienie od codziennych obowiązków i stresów. Nie ma jednej recepty na idealnie urządzony dom. Ważne, aby twój dom był funkcjonalny, niezagracony i spójny z tym, co lubisz i ze stylem, jaki ci się podoba.


Jakie elementy w domu najbardziej oddziałują na nasze samopoczucie?

A.A.: Zdecydowanie kolor ma tutaj największe znaczenie. Psychologowie udowodnili, że kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich barw w każdym pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest zmiana jego kolorystyki. Otaczające nas kolory wpływają nie tylko na atmosferę i charakter wnętrza, ale także na nasze samopoczucie i nastrój. To, w jaki sposób dobieramy i łączymy ze sobą kolory, opiera się często na indywidualnych preferencjach i upodobaniach, ale warto też kierować się kilkoma podstawowymi, uniwersalnymi zasadami. Dzięki dobrze dobranym barwom twój dom będzie miał odpowiedni nastrój i atmosferę, będzie sprzyjał relaksowi i dodawał energii zarówno do pracy, jak i rozwoju pasji, zainteresowań. Kolory mogą działać kojąco, ale też pobudzać. To ty decydujesz, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia. Wybierając kolory, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego proporcje, aby małego, zaciemnionego i niskiego pomieszczenia nie pomalować na ciemny kolor – wówczas wnętrze będzie optycznie jeszcze mniejsze. Wybór kolorów i ich połączeń warto także dostosować do funkcji tego miejsca, aby np. ich intensywność i kontrast nie działały rozpraszająco.

 

No właśnie. Kolory dobieramy również pod względem ilości światła, która wpada do mieszkania?

A.A.: To kolejny ważny aspekt. Ilość i rodzaj światła w pomieszczeniu, czyli czy do wnętrza wpada dużo światła dziennego, czy też dominuje w nim oświetlenie sztuczne wpływa na to, jak dany kolor będzie wyglądać. Wracając do samych barw, to np. czerwony dodaje energii i pobudza, zielony – sprzyja relaksowi, niebieski – uspokaja i koi nerwy, a żółty sprzyja koncentracji i pobudza myślenie.

Kupujemy mieszkanie, chcemy nadać mu indywidualny charakter i… dalej borykamy się z wieloma wyborami. Jak temu zaradzić? Jak zaplanować remont, aby nie był on dla nas kłopotliwy?

M.A.: Remont domu i mieszkania to zawsze gorący temat. Nie wiemy, jak to wszystko zaplanować, kiedy zacząć i od czego. Często przypłacamy to nerwami i straconym czasem. Dobrze jest zacząć planować wszystko wcześniej, czyli około trzech-sześciu miesięcy przed remontem, ponieważ ze względu na dużą liczbę codziennych obowiązków mamy zwykle ograniczony czas. Wyszukanie ekipy remontowej czy biura projektowego może trochę potrwać, nie mówiąc już o wyborze wszystkich elementów niezbędnych do aranżacji wnętrz. Drugi krok to znalezienie ekipy remontowej i ustalenie z nią zakresu prac, ram czasowych i warunków finansowych. Po trzecie, ważne jest zamówienie produktów potrzebnych do aranżacji wnętrz. Warto zrobić ich listę, zaczynając od drzwi i podłóg, a kończąc na ramkach do grafik i poduszkach.
 

Tym, co mnie osobiście przeraża podczas prac remontowych jest czas. Czy są jakieś sposoby, dzięki którym możemy przyspieszyć cały proces odnawiania wnętrz?

A.A.: Nie ma magicznego przyspieszacza, jeśli o to pytasz. Możemy jednak wszystko zaplanować wcześniej i przygotować się zarówno finansowo, jak i logistycznie do remontu. Dobry plan to podstawa i może w stu procentach nie gwarantuje sukcesu, z pewnością nas do niego przybliża.

 

Jakie trendy obecnie panują w aranżacji wnętrz?

A.A.: Bardzo popularny jest nadal styl skandynawski, ale większość projektów robimy w stylu eklektycznym, czyli łączymy różne style. Klienci lubią zarówno nowoczesne wnętrza, jak i przepych glamour.

 


Zdarzało się Wam, że podczas projektowania danego wnętrza sprzeczaliście się o najlepszą koncepcję?

M.A.: Nie – dlatego, że nie robimy wspólnie projektów. Tym zajmuje się Agnieszka.

 

Agnieszko, Marcinie – prowadzicie biuro projektowe Atoato. Z jakimi najczęściej problemami zgłaszają się do Was Wasi potencjalni klienci?

A.A.: Klienci mają problem z policzeniem kosztów remontu, doborem kolorystyki i łączeniem stylów oraz często zapewnieniem odpowiedniej funkcjonalności domu czy biura. Boją się całego procesu remontowego i nie wiedzą, gdzie kupić poszczególne elementy aranżacji wnętrz. Faktem jest też to, że problemem dziś dla każdego jest brak czasu, aby się z tym wszystkim zmierzyć samemu. Nasi klienci zlecają nam nie tylko projekt, ale całkowity nadzór nad realizacją, gdyż wolą zająć się swoimi biznesami i oczekują, że sprawami remontu i zamawianiem materiałów zajmiemy się my.

 

Zdarzało się, że były między Wami sprzeczki?

M.A.: Nie mamy czasu na sprzeczki! (śmiech) Co prawda wspólna praca to wiele godzin spędzonych razem ponad przeciętną małżeńską w tradycyjnym modelu, gdzie każdy ucieka do swoich obowiązków, ale wspólne pasje to nie tylko gwarancja powodzenia w biznesie, lecz też w prywatnym życiu. Zgadnij, o czym dyskutujemy, jak odwiedzamy nową restaurację czy hotel… Nasza praca jest zawsze z nami… (uśmiech)

 

Projektujecie zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i przestrzenie biurowe. Skąd czerpiecie inspirację do tworzenia i projektowania przestrzeni użytkowych, które później będą spełniać swoje zadania?

M.A.: Inspiracje są wszędzie – mówimy też o tym naszym klientom. Zobacz otaczający świat i czerp z tego jak najwięcej dla siebie. Dużo podróżujemy, a jak wiadomo podróże kształcą… (uśmiech) Szczególnie fajnie jest oglądać ciekawe, nieszablonowe realizacje, tam gdzie projektanci dostają szansę na kreatywne rozwiązania.

 

Niedawno pojawiła się książka Agnieszki Od inspiracji do aranżacji, czyli jak pięknie mieszkać. Jaki więc jest przepis na to, aby pięknie i funkcjonalnie mieszkać?

A.A.: Stworzyć dom w zgodzie ze sobą. Nie sugerować się tym, co ma sąsiad. Przemyśleć zarówno funkcje, jak i kolorystykę. Nie mieszać ze zbyt wielu odcieni, struktur i wybarwień drewna. Dać sobie czas na zaplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to najlepiej skonsultować się z architektem. Wiem jednak, że nie każdy chce i nie każdy może, dlatego właśnie napisałam książkę, która jest swoistym ABC urządzania wnętrz. Opisuję w niej cały proces krok po kroku.

M.A.: Agnieszka zawsze marzyła o tym, by móc pomagać większej liczbie osób, dlatego oprócz książki stworzyła dla wszystkich urządzających swoje wnętrz, platformę z kursami online (www.agnieszkapasiekaadamek.com) dotyczącymi urządzania wnętrz – dzięki niej o wiele więcej osób może skorzystać z wiedzy i doświadczenia Agnieszki. Dużo darmowej wiedzy i ebooków do pobrania jest na blogu www.atoato.pl

 

Przez te kilka lat, kiedy pomagacie swoim klientom spełniać marzenia związane z aranżacją, zdarzyły się Wam projekty, które na długo zostaną w Waszej pamięci?

A.A.: Myślę, że to te które kosztowały nas najwięcej wysiłku i były sporym wyzwaniem, jak projekt siedziby Unilever, projekty zagranicznych domów całkowicie robione na odległość np. dom pod Londynem czy salony fryzjerskie Trendy, które aż trzy powstały w Poznaniu.

 

A te wymarzone, które chcielibyście zrealizować?

M.A.: Myślę, że już sporo takich zrobiliśmy. Wymarzone aranżacje to takie, w których klient czuje się cudownie… zaprasza nas do siebie i możemy wspólnie z nim cieszyć się pięknymi wnętrzami i celebrować piękne chwile.