fbpx

Od blisko 8 lat tworzą projekt, który zrzesza kobiety przedsiębiorcze. Na organizowane przez siebie wydarzenia zapraszają osoby, które motywują i inspirują do tego aby czynnie działać w biznesie i się non stop rozwijać. Z Marią Śledź koordynatorką projektu Przedsiębiorcza Kobieta rozmawiamy o uczestnictwie kobiet w biznesie i tym, co wpływa na ich przedsiębiorczość.

Rozmawia: Piotr Chabzda

Zdjęcia: Archiwum prywatne

Przedsiębiorcza kobieta to według Pani kobieta…

która nie boi się wyzwań,  działa, chce osiągnąć sukces, nawiązuje nowe relacje, jest otwarta na drugiego człowieka. Podejmuje świadome decyzje, ale też popełnia błędy. W chwilach słabości, spadku motywacji nie poddaje się, szuka innych rozwiązań.  Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

Biznes pełen jest emocji. Czy łatwo jest w dzisiejszym świecie odnaleźć się kobietom w biznesie?

Cały czas gdzieś jeszcze żyjemy w świecie, w którym szklane sufity się pojawiają. Ale coraz częściej kobiety nie boją się podejmować wyzwań, dążą do osiągania własnych celów, zakładają firmy i po prostu działają.  To sprawia, że kobiety mogą motywować się nawzajem, pomagać sobie i razem stawiać czoła wszystkim trudnościom.  Myślę jednak, że coraz mniej jest sytuacji, w których kobieta musi udowadniać swoją pozycję.

Co kobiety wnoszą swoją osobą do biznesu?

Kobiety wnoszą do biznesu zupełnie inny punkt widzenia, zwracają uwagę na detale, które mężczyznom czasem gdzieś umykają, albo wydają się mało ważne. Subtelność i delikatność w biznesie też jest bardzo potrzebna. Istotna jest również energia, nowe pomysły i niezwykła motywacja do osiągnięcia celu. W końcu mówi się, że gdzie diabeł nie może tam kobietę pośle.

Stworzyliście Państwo projekt „Przedsiębiorcza kobieta”. Skąd narodził się pomysł na stworzenie projektu pomagającego młodym kobietom rozwijać się w biznesie?

Projekt powstał w ramach inicjatywy Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club parę lat temu. Odbywa się on cyklicznie w różnych regionach Polski, w Poznaniu mamy obecnie 8 edycję.  Spotkania Przedsiębiorczej Kobiety mają na celu zbudowanie społeczności kobiet w całym kraju. Dostrzeżono potrzebę organizowania tego typu spotkań, które będą zarówno motywować jak i inspirować do działania, a przy okazji będą aktywną formą spędzenia wolnego wieczoru, wyrwania się z codzienności.

Uczestniczki spotkań to kobiety świadome tego co chcą robić w życiu. Dajecie im Państwo szansę rozwoju a tym samym poznania wielu ciekawych osób związanych z biznesem…

Dzisiaj najważniejszy jest networking, tylko dzięki nawiązywaniu relacji jesteśmy w stanie osiągać więcej, niż na początku zakładaliśmy. Na wydarzeniu Przedsiębiorcza Kobieta dajemy uczestniczkom możliwość poznania nowych osób, związanych z biznesem, ale jednocześnie też tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Rozmowa na tego typu spotkaniach to otwierające się furtki, które dają mnóstwo możliwości rozwoju, trzeba tylko chcieć i trzeba być otwartym na drugiego człowieka , bo to gwarantuje nawiązanie relacji, które mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Państwa wydarzenia to przede wszystkim rozmowy z inspirującymi kobietami. Jaki jest klucz doboru osób występujących podczas spotkań?

Nie posiadamy klucza ,który jasno określa kto może być naszym gościem. Konkretne osoby wybieramy w oparciu o temat wydarzenia. Staramy się tylko, żeby na każdym spotkaniu znalazła się osoba inspirująca, która opowiadając o swoim życiu zawodowym zainspiruje do działania nasze uczestniczki. Zazwyczaj gościmy także osobę, która odnosi się do konkretnych kompetencji miękkich lub twardych. Wszystko po to, żeby kobiety wyszły z konkretną wiedzą na dany temat, którą mogą wykorzystać w swoim życiu.

Przygotowujecie Państwo również wiele innych inicjatyw związanych z przedsiębiorczością. Na jakie wydarzenia warto zarezerwować sobie czas?

Jesteśmy organizacją studencką, działamy od października do czerwca i w tych miesiącach w Poznaniu tworzymy różne wydarzenia. Staramy się, aby nasze projekty trafiały do różnych grup wiekowych. Oprócz wydarzeń Przedsiębiorcza Kobieta organizujemy cykl spotkań w szkołach podstawowych (Biznes Junior) oraz w szkołach średnich (Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości).Są to prelekcje, które mają wprowadzać osoby uczestniczące w świat biznesu.  Raz w roku odbywa się także Inteligencja Finansowa oraz Festiwal Boss. Są to wydarzenia, które trwają zazwyczaj 2-3 dni,  prelegentami są praktycy biznesu a wszystkie nasze działania mają na celu szerzenie postaw przedsiębiorczości i edukowania w tym zakresie. A już 18 czerwca odbędą się 8 urodziny, na które serdecznie zapraszamy.