19 maja rozpoczyna się kolejna edycja Nocy Muzeów, podczas której będziemy mogli zobaczyć eksponaty pochodzące z najróżniejszych zbiorów muzealnych. W trakcie trwania nocy, Poznaniacy będą mogli po raz kolejny zapoznać się ze zbiorami Muzeum Narodowego, które przygotowało dla odwiedzających wiele atrakcji. 

Gmach przy Alejach Marcinkowskiego 9

 Godz. 15.00 – 1.00   wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zapraszamy do Księgarni muzealnej.

IMPREZY:

POKAZ

Filmowy świat Jana Lenicy

godz. 17.00–1.00
Jan Lenica (1928 – 2001), plakacista, grafik, twórca filmów animowanych, krytyk sztuki, scenograf, ilustrator, jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich twórców 2 połowy XX wieku. Jego prace, a także archiwalne pamiątki, gromadzone są od lat w kolekcji Galerii Plakatu i Designu w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Tegoroczny niewielki pokaz prac w Galerii Sztuki Współczesnej MNP koncentruje się wokół tematyki filmowej. Prezentujemy oryginalne projekty kadrów filmowych i rysunki do jego autorskich filmów animowanych m.in. Dom (1958 r.), Pan Głowa (1959 r.), Labirynt (1962 r.), Adam 2 (1968 r.), Ubu (1976 r.), które otrzymaliśmy w darze od artysty w 2001 roku, gdy muzeum przygotowywało wraz z autorem dużą wystawę indywidualną. Niekonwencjonalne filmy, w których wykorzystywał różne techniki (wycinanka, kolaż, technika malarska i rysunkowa), nie były jedynie czystymi zabiegami formalnymi. Podejmowały zawsze tematykę związaną z egzystencją człowieka, mieszały realne i wymyślone rzeczywistości i docierały do wyobraźni odbiorcy dzięki niezwykłej atrakcyjności wizualnej. Dodatkowo będzie można zobaczyć jego plakaty filmowe z lat 50. i 60. XX wieku anonsujące ważne i znane filmy wchodzące wówczas na ekrany kin w Polsce.

Kuratorki: Anna Grabowska-Konwent, Barbara Górecka

Spotkania przy pokazie

godz. 19.15
Spacer i opowieść wokół twórczości Jana Lenicy.
Barbara Górecka

godz. 22.00
Spacer i opowieść wokół twórczości Jana Lenicy.

Anna Grabowska-Konwent

 

MUZYKA

Silent Disco w Muzeum? Żebyś wiedział!

godz. 17.30-00.30

Na każdym z 3 pięter Muzeum Narodowego będzie można posłuchać propozycji jednego z Dj’ów. A grać będą: RONK, PAVVEL i WOJAN. Zachęcamy do udziału w niezwykłym doświadczeniu, w którym sztuki wizualne połączą się z muzyką a każdy z uczestników będzie mógł jednocześnie uczestniczyć w dużym wydarzeniu i tworzyć swój własny indywidualny artystyczny świat.

 

 

SPOTKANIE/WYKŁAD

Teofil Kwiatkowski, Polonez Chopina (Bal w Hôtel Lambert w Paryżu), 1859

godz. 18.30

Ta fantastyczna, wielowątkowa kompozycja, przywodzi na pamięć dobroczynne bale w paryskim Hotel Lambert, siedzibie Czartoryskich. Obraz łączy odniesienia do rzeczywistości ze scenami wizyjnymi i zespala w jednej przestrzeni: członków książęcej rodziny ze światem sztuki Chopina i Mickiewicza oraz pochodem polskiego rycerstwa pod wodzą Zawiszy Czarnego. Efekt zjawiskowości sceny kreuje także malarska materia dzieła: lekkie tony akwareli i gwaszu i złoty, ogarniający całość  blask.
Maria Gołąb

 

Żebyś wiedział… Portret Stanisława Jana Jabłonowskiego

godz. 19.00

W jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości warto przypomnieć osobę jednego z ważniejszych hetmanów wielkich koronnych, którym był Stanisław Jan Jabłonowski – wybitny wódz, związany z dworem królewskim. Spotkanie przy obrazie, pochodzącym ze zbiorów Jana Działyńskiego i Izabeli z Czartoryskich w Gołuchowie.
Adriana Podmostko-Kłos

 

Spotkania wokół Poloneza Chopina Kwiatkowskiego i portretu Jabłonowskiego będą zaproszeniem na wystawę: Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która już tydzień po Nocy Muzeów – w niedzielę, 27 maja 2018 – zostanie otwarta w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

Wojciech Weiss, Wieczorny promień,  1898 

godz. 19.30

Spotkanie przy obrazie Wojciecha Weissa (depozytu osoby prywatnej), o którego zakup Muzeum ubiega się w bieżącym roku.

Dzieło należy do tego nurtu artystycznych poszukiwań końca XIX w., w którym malarstwo zbliżano do muzyki, uznawanej od czasu romantyzmu na najważniejszą dziedzinę sztuki. Wśród polskich twórców jedynie Wojciech Weiss podjął to trudne wyzwanie, które w sztuce europejskiej było udziałem takich malarzy, jak Paul Klee czy Wassilij Kandinskij, i podobnie jak oni, odwoływał się w owych eksperymentach do swego drugiego, muzycznego wykształcenia.
Maria Gołąb

 

Ona – awangarda

godz. 20.00

Obrazy Marii Nicz-Borowiakowej, jednej z amazonek awangardy, zajmują ważne miejsce w galerii dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie mocna obecność kobiet w sztuce awangardy zasługuje na uwagę. Obok próby opisania tego zjawiska, zajmiemy się, podczas nocnego  spotkania związkami artystki z twórczością innych budowniczych świata, nie tylko kobiet, z jej miejscem na mapie ówczesnej sztuki.
Agnieszka Skalska

 

Dzieła sztuki mają swoje losy

godz. 20.00

Habent sua fata libelli (Książki mają swoje losy) – ta łacińska sentencja służy podkreśleniu niezwykłości losów cennych książek. Dziś znajduje ona uniwersalny wydźwięk – można odnieść ją także do dzieł sztuki. Te, podobnie jak książki, zmieniały właścicieli, miejsce przechowywania, ulegały dezintegracji, naprawom. Sentencja posłuży jako motto spotkania z publicznością, w ramach którego kurator Galerii zaprezentuje kilka wybranych zabytków stałej ekspozycji akcentując intrygujące, ekscytujące, a niekiedy zabawne historie jakie wiązały się z ich odkryciem i pozyskaniem do muzealnych zbiorów.
Adam Soćko

 

Kolekcja i kolekcjoner. James Simon i jego dar plakiet renesansowych dla Kaiser Friedrich Museum
godz. 20.30
Kolekcję plakiet, prezentowanych na ekspozycji stałej Muzeum Narodowego, o bardzo zróżnicowanej i oryginalnej tematyce (religijne, historyczne, mitologiczne), podarował Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu w 1903 r. niemiecki przedsiębiorca, kolekcjoner i mecenas sztuki James Simon (1851-1932). Jego dar, który nie ma sobie równych w polskich kolekcjach muzealnych, jest świadectwem rozbudzonego w XIX stuleciu, po kilkusetletniej przerwie, zainteresowania zbieractwem renesansowych wytworów sztuki drobnej – zainteresowania, które trwa praktycznie do dzisiejszego dnia.
Witold Garbaczewski

 

„Ciche życie” martwej natury. Krótka historia gatunku

godz. 21.00
Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada w swoich zbiorach kilka wysokiej klasy holenderskich, barokowych martwych natur. W trakcie spotkania poznańskie dzieła zostaną omówione na tle historii tego gatunku malarskiego oraz jego zróżnicowania na poszczególne szkoły.
Maciej Broniewski

 

Olga Boznańska. Portrety

godz. 21.30
Olga Boznańska, szara malarka, mistrzyni portretu, jedna z najważniejszych polskich artystek przedstawiona zostanie z perspektywy feministycznej historii sztuki, jako jedna z nielicznych 19-wiecznych wykształconych artystek, które poświęciły się bez reszty swej twórczości. Spotkanie przed jej obrazami będzie okazją do rozmowy na temat teorii, historii i antropologii portretu, nowego spojrzenia na to malarstwo.

Agnieszka Skalska

 

OPROWADZANIE/GUIDED TOURS

Malczewski, Wyspiański i Boznańska – mistrzowie Młodej Polski

godz. 18.15

Ścieżkę spaceru wyznaczą trzy wielkie nazwiska Młodej Polski: wybitny symbolista, Jacek Malczewski, którego prace stanowią największy w Polsce zbiór, z arcydziełami takimi jak Błędne koło, czy cykl „Zatruta studnia”; obok słynny Stanisław Wyspiański – w poznańskiej galerii reprezentowany przez piękne, pastelowe portrety dzieci artysty, oraz czerpiący z secesji projekt witraża Matka Boska z Dzieciątkiem; a także fascynująca sylwetka kobieca – Olga Boznańska, jedna z niewielu artystek tego czasu, która sławę zdobyła dzięki wspaniałym portretom.

Małgorzata Baehr-Ceranek

 

Arcydzieła dawnej sztuki europejskiej w kolekcji Atanazego Raczyńskiego

godz. 19.15
Ścieżkę wytyczą najcenniejsze dzieła z kolekcji Atanazego Raczyńskiego – człowieka o niebagatelnej biografii, kolekcjonera, dyplomaty. W czasie spaceru zobaczymy m.in.: wyjątkowy w swej artystycznej wymowie portret sióstr – Sofonisby Anguissoli, nawiązująca do kompozycji Leonarda Da Vinci – Madonna z Dzieciątkiem i barankiem Quentina Massysa, kontrowersyjna Madonna Różańcowa Francisco de Zurbarána, jak i dzieła niemieckich artystów, współczesnych Raczyńskiemu, z którymi to hrabia stoczył niejedną batalię o (ich) pozyskanie.
Kinga Sibilska

 

Sztuka polska XX w., czyli od awangardy dwudziestolecia międzywojennego po Kantora i Opałkę

godz. 20.30

Spacer zaprezentuje zbiory sztuki polskiej XX w. Temat sztuki współczesnej otworzą ważne nazwiska polskiej awangardy, m.in. związani z Grupą Krakowską: Tadeusz Kantor czy Alfred Lenica. Przejmującym świadectwem czasów wojny, a także dyktatury socrealizmu, staną się obrazy Andrzeja Wróblewskiego. Swoistą cezurę stanowić będą tzw. nowe media, reprezentowane przez prace Zofii Kulik czy Izabeli Gustowskiej, natomiast na koniec powrócimy do malarstwa, oglądając abstrakcje Stażewskiego, Gierowskiego, czy jeden spośród słynnych „obrazów liczonych” Romana Opałki.
Zuzanna Sokołowska

 

TOP 10. 10 najważniejszych arcydzieł MNP, których nie zobaczysz nigdzie w Polsce.
godz. 22.30

Spacer rozpoczniemy od wyjątkowej Gry w szachy autorstwa renesansowej artystki S. Anguissoli. Następnie przejdziemy do sztuki włoskiego i hiszpańskiego baroku. Kolejne punkty spaceru to: martwe natury holenderskie z XVII w., słynna Plaża w Pourville Moneta, sztuka polska czyli Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym Bacciarellego i Błędne koło J. Malczewskiego. Z kolekcji sztuki najnowszej omówimy pracę Opałki, a z dwudziestolecia międzywojennego: spektakularny obraz Mojżesz przed krzewem gorejącym S. Kubickiego z poznańskiego Buntu.

Katarzyna Grabowska

 

The Secrets of Paintings

godz. 19.15

What stories are hidden beneath the surface of most famous paintings from our collection? What secrets can be discovered in the most significant artworks? During a walk through the museum galleries we will explore deeper layers of meaning in the masterpieces from Polish and European part of the collection.
Martyna Łukasiewicz

 

Masters and Their Muses
godz. 21.00
This guided tour will be a great chance to enter very interesting, mysterious and intriguing world of artists and their muses. We will discover stories of exceptional women and a whole palette of colours of love in art. Getting to know the images of inspiring women, we will also take a look at the artists through the eyes of their muses.
Martyna Łukasiewicz

 

Historia mówiona Muzeum I 10 opowieści
godz. 21.30
Spacer w oparciu o 10 wybranych wydarzeń związanych z powojenną historią Muzeum Narodowego. Z historią „dużą”, i historią „małą”. Wydarzenia nie będą przedstawiane w porządku chronologicznym, ale raczej, na podobieństwo wspomnień, stopniowo i chaotycznie wydobywanych z pamięci, będą się układać w ciąg historii niemal odosobnionych i nie powiązanych ze sobą w sposób ścisły. Historie będą zaskakujące, niezwykłe, a czasem fantasmagoryczne – czy rzeczywiście miały miejsce w muzealnych murach?
Gerard Radecki

 

Propozycja dla rodzin z dziećmi

Wspólne odkrywanie – spacer rodzinny z quizem

godz. 17.00 – 18.30

To propozycja na rodzinne spędzenie czasu w muzeum. Czekają na Państwa: specjalnie opracowana trasa wiodąca przez wszystkie muzealne sale i zakamarki, a po drodze zadania do rozwiązania. Quiz jest tak pomyślany, by oprócz zabawy stanowił też dawkę podstawowej muzealnej wiedzy. Będzie więc niezbędna rodzinna współpraca.  Zapraszamy po odbiór kart z zadaniami  od godz. 17 do 17.30 w specjalnie utworzonym punkcie, a po rozwiązaniu quizu prosimy o zgłoszenie się do godz. 18.30 po nagrodę wieńczącą poszukiwania.

Paulina Broniewska

 

Punkt informacyjny Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego
godz. 17.00 – 21.00

Punkt informacyjny działającego przy Muzeum Towarzystwa – członkowie Towarzystwa będą informować zwiedzających o działalności Towarzystwa na rzecz Muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego jest stowarzyszeniem skupiającym osoby upowszechniające w społeczeństwie miasta Poznania wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej w oparciu o zbiory MNP. Wzbogaca zbiory  Muzeum darami i depozytami.

 

MUZEUM UTRACONE – projekcja filmów
godz. 17.00-1.00

Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

 

Historia Mówiona Muzeum – projekcja filmów

godz. 17.00 – 1.00

Zapisy rozmów z byłymi pracownikami, którzy byli związani z instytucją od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

 

Kawiarenka – TINTA BAR
godz. 17.00-1.00

 

Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1

 

Co da się wycisnąć z Philippe’a Starcka?

godz. 18.00

Wykład z serii „Ikony designu” dla widzów Nocy Muzeów.
Philippe Starck jest jedną z największych gwiazd wśród współczesnych projektantów a obiekty, które wychodzą z jego pracowni, z miejsca zyskują miano kultowych. Tak stało się również z wyciskaczem do cytrusów Juicy Salif. Zaprojektowany w 1990 roku wciąż wywołuje silne emocje. Czy prawdą są słowa Starcka, że „wyciskarka nie służy do wyciskania cytryn; służy do rozpoczęcia rozmowy”?

Aleksandra Podżorska

 

PROPOZYCJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział!
godz. 17.00 – 1.00 (lub do wyczerpania materiałów)

Lubicie zagadki? Muzeum jest ich pełne! W czasie Nocy Muzeów będziecie mogli rozwiązać przygotowaną przez nas krzyżówkę, której hasła dotyczą eksponatów Muzeum Sztuk Użytkowych. Przyglądajcie się obiektom, główkujcie i bawcie się dobrze!

 

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9

WYSTAWA

„Pod znakiem Orła Białego…”. Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości, 1918–2018

godz. 17.00 -1.00
Wystawa upamiętnia działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Przypomina wydarzenia zbrojne i pracę organiczną, które podtrzymywały polskość na terenie zaboru pruskiego. Ukazane jest znaczenie Polskiego Sejmu Dzielnicowego skupiającego delegatów – reprezentantów Polaków mieszkających na terenie Rzeszy Niemieckiej, przede wszystkim z Wielkopolski, Śląska i Pomorza Gdańskiego, zorganizowanego w Poznaniu w dniach 3–5 grudnia 1918 r.
Wystawa ze zbiorów własnych, których nie można obejrzeć na ekspozycji stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Prezentowane są m.in. znaki wojskowe i kombatanckie, broń, mundury, fotografie, druki okolicznościowe, pocztówki, przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Na ekspozycji stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego szereg obiektów odnoszących się do obchodzonej stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostało wyróżnionych biało-czerwonymi kokardami, tworząc chronologiczny szlak od roku 1768 do 1921.
Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś, Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska

 

Spotkania na wystawie
godz. 17.30

Spotkanie z Jarosławem Łuczakiem, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …
godz. 19.15
Spotkanie z Aliną Sokołowską, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …

godz. 22.15
Spotkanie z Anną Szukalską-Kuś, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …

 

Pokaz wojskowego sprzętu ratownictwa medycznego
godz. 17.00-1.00

Prezentowany sprzęt pochodzi z kolekcji Marcina Nowakowskiego.

 

Punkt informacyjny

godz. 17.00-1.00

Punkt z ulotkami i pamiątkowymi stemplami
Jędrzej Oksza-Płaczkowski

 

Kuchnia polowa
godz. 17.00-1.00

 

Kącik plastyczny dla najmłodszych widzów

godz. 17.00 – 20.00

Przestrzeń dla dzieci z kolorowankami o tematyce dotyczącej rycerzy i Wojska Polskiego.

 

Zrób kokardę narodową. Warsztat

godz. 18.15
W roku obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, warto przygotować znak, który w tej postaci został usankcjonowany uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831, wywodząc kolory biały i czerwony od herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Anna Szukalska-Kuś, Lucyna Kusztelska

 

Pokaz broni, umundurowania i musztry strzelców wielkopolskich

godz. 20.15

Pokaz broni, umundurowania żołnierzy oddziałów formowanych w ogniu walk Powstania Wielkopolskiego od stycznia 1919 r. Wojska Wielkopolskie odznaczyły się dyscypliną i walecznością podczas walk o Wielkopolskę, a także w zaciekłych bojach na Wschodzie w latach 1919 i 1920. Specjalny pokaz z udziałem członków grupy rekonstrukcyjnej zaprezentuje realia życia żołnierzy tych znakomitych formacji, w których walczyło wielu naszych przodków.
Wojciech Lorek, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

 

Spotkanie wokół pokazu Władysław Anders
godz. 21.15

Spotkanie z kuratorami pokazu: Anną Szukalską-Kuś i Przemysławem Kopijem ze Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.

 

 

MUZEUM UTRACONE – Projekcja filmu

Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Zapraszamy na projekcję filmu w godzinach:
17.00,  18.00, 19.00,  20.00,  21.00,  22.00, 23.00

Po filmie emitowane będą prezentacje z dziedziny historii wojskowości.

 

Muzeum Etnograficzne, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

WYSTAWA

Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa
godz. 17.00-1.00

Na wystawie prezentowany jest wybór 50 rzeźb kultowych z obszaru współczesnej Litwy, pochodzących z XIX i z początku XX wieku, a znajdujących się w prywatnych zbiorach Gediminasa Petraitisa (ur. 1956), znanego litewskiego kolekcjonera. Zgromadził on imponującą kolekcję tradycyjnej rzeźby ludowej, a także książek, obrazów i starej grafiki. Jego zbiory (w 2012 roku jego kolekcja liczyła ponad 160 dzieł) mogłyby stanowić powód do dumy niejednego regionalnego muzeum. W jego kolekcji oprócz dzieł anonimowych znajdują się także prace bardzo znanych i cenionych artystów ludowych, m.in.: A. Potockis, K. Indriekus, J. Paulauskas ze Żmudzi.

Kuratorki: dr Joanna Minksztym, Aneta Skibińska

 

PIKNIK PAŁUCKI

W tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym szczególną uwagę chcemy zwrócić na Pałuki – jeden z mikroregionów Wielkopolski leżący na jej pograniczu z Kujawami i Krajną. Region ten,  z charakterystycznymi pagórkami i licznymi jeziorami, jest także  znany z charakterystycznego folkloru oraz  wspaniałych  tradycji rękodzieła  ludowego.

W holu Muzeum Etnograficznego prezentujemy autentyczne pałuckie stroje  ludowe – mężatki, panny oraz dziewczynki  z  charakterystycznymi, pięknie  haftowanymi  czepcami, chustami i fartuszkami. Na  wystawie  zobaczyć  można  pałucką  ceramikę  oraz  niektóre  sprzęty i narzędzia  domowe.

 

Biały na  białym, czarny na czerwonym – pałucki haft ludowy

godz. 17.00 – 22.00

Jednobarwny haft pałucki stosowany do zdobienia  czepców, spódnic i halek  nazywanych piekielnicami jest jednym z  wyróżników regionu.
Pokazy oraz zajęcia dla publiczności prowadzone będą przez hafciarki z Koła Haftu Pałuckiego pod kierownictwem artystki ludowej Krystyny Ługiewicz, przy Muzeum Regionalnym w  Wągrowcu.

 

Plotki, wianki i kwiaty – pałuckie rękodzieło ludowe

godz. 17.00  – 22.00

Warsztaty dla  publiczności

Papierowe  kwiaty, wieńce, rózgi weselne, plotki  i pająki są  do dzisiaj typowym elementem  pałuckiego zdobnictwa. Pod kierunkiem  znanych artystek ludowych będzie można wykonać  poszczególne wyroby pałuckiego rękodzieła.
Artystki ludowe: Małgorzata i Jadwiga Bołka z Szubina

 

Pałucka  rzeźba  ludowa 

godz. 18.00 – 23.00

Prezentacja  prac oraz  pokazy rzeźbiarskie w wykonaniu twórcy ludowego Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina.

Artysta  ten kieruje Pałucką Pracownią  Rzeźby przy Żnińskim Domu Kultury propagującą  bogactwo rzeźby kultowej umieszczanej w kapliczkach i krzyżach przydrożnych regionu Pałuk.

 

Muzyczne rytmy

godz. 18.00

Prezentacja   ludowych  zespołów  oraz solistów  – uczestników  XVII Ogólnopolskich  Konfrontacji Kapel Dudziarskich. To coroczne spotkanie muzyków ludowych organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury mające na celu ochronę muzyki dudziarskiej, a także rzadkich i cennych instrumentów ludowych. W parku Muzeum wystąpią najlepsze kapele dudziarskie oraz soliści z całego kraju.

 

Wielkopolskie tańce występ zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”

godz. 19.30

Zespół powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.  Jest jednym z  najlepszych zespołów   folklorystycznych w kraju,  wielokrotnie  nagradzanym a jego koncerty cieszą się  olbrzymim powodzeniem. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych Wielkopolski  (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp., Bambrów – mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania a także tańce i przyśpiewki innych regionów kraju).

 

Kino nocne – „Pałuki”

godz. 23.00

 

Pałuckie smaki
godz. 17.00 – 00.00
Pokaz i degustacja kuchni regionalnej  przygotowany przez Krzysztofa Leśniewskiego autora książek kucharskich,  promujących wyjątkowość  pałuckich tradycji kulinarnych.

 

Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz), Stary Rynek 1

WYSTAWA
Z bliska i z daleka. Katedra poznańska na dawnych widokach

godz. 17.00 -1.00

wystawa w poznańskim ratuszu przedstawi ponad 70 różnorodnych widoków  budowli powstałych na przestrzeni ostatnich czterystu lat. Widzowie będą mogli zobaczyć jak zmieniała się forma najważniejszej świątyni Poznania.

Poznańska bazylika archikatedralna łączy w sobie symbolikę religijną i narodową. Jest miejscem pamięci związanym z początkami państwa polskiego i przyjęciem chrześcijaństwa oraz królewską nekropolią, to tutaj spoczęli pierwsi polscy władcy – Mieszko I i Bolesław Chrobry, którym Polacy w 1841 r. ufundowali w Złotej Kaplicy mauzoleum. Z pewnością jest także niezwykle ważnym pomnikiem historii i świadkiem zawiłych dziejów Poznania, Wielkopolski i Polski. Przez całe stulecia odbywały się w niej najważniejsze uroczystości religijne i narodowe. Monumentalny gmach kościoła katedralnego widoczny jest z daleka, zwłaszcza z mostów, poprzez niezabudowaną dolinę rzeki.
Kurator: Waldemar Karolczak

 

Muzeum – Żebyś wiedział!

godz. 17.00-1.00

W ramach powyższego hasła Muzeum pokaże zwiedzającym historię naszego muzeum, ważne wydarzenia z nim związane, zbiory, dokonania i plany na przyszłość. W Sali Renesansowej przewidujemy prezentację filmów archiwalnych z naszych zasobów, a w Sali Królewskiej pokaz najnowszych nabytków.

 

 

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Śmiełów

WYSTAWA
ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO. Architektura folwarczna Wielkopolski
godz. 17.00 -1.00

Wystawa fotografii Waldemara Śliwczyńskiego jest zbiorem zdjęć obiektów architektury wiejskiej zazwyczaj pomijanej i niezauważanej, ulegającej stopniowej dewastacji. Przedstawione budynki gospodarskie, najczęściej opuszczone i zapomniane, takie jak stodoły, kurniki, stajnie, obory, spichlerze czy gorzelnie służyły kiedyś funkcjonowaniu majątków ziemiańskich i gospodarstw chłopskich. Były ich nieodłączną częścią i poza funkcją użytkową pełniły także estetyczną. Powstawały budynki dużej urody, niejednokrotnie bogato zdobione, które miały świadczyć o wizerunku majętności właściciela, jego prestiżu ekonomicznym i gospodarności. Ukształtowany w ten sposób kulturowy krajobraz prowincji wielkopolskiej, zaczął ulegać zmianie po drugiej wojnie światowej. Dekret o reformie rolnej spowodował upadek gospodarstw folwarcznych. Rozpoczął się czas zaniedbań, zniszczeń, a nawet całkowitej zagłady. I na ten trwający do dnia dzisiejszego proces, na który nakłada się współczesność, często niełaskawa dla starej zabudowy, wystawa ta ma zwrócić uwagę.

Kuratorka: Ewa Kostołowska

 

Wielkie Księstwo Wyobraźni

godz. 17.00
Dla dzieci i młodzieży (choć nie tylko) fascynująca opowieść o niezwykłym, mało znanym świecie litewskich baśni. Będzie to magiczny świat słów, dźwięków, pieśni i zawołań z dawnej i niedawnej Litwy
grupa „STUDNIA O”

 

Ballady Mickiewicza w wykonaniu wybitnej aktorki JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ

godz. 20.00

Te poetyckie opowieści, recytowane przy dźwiękach gitary i starych instrumentów wprowadzą widzów w tajemniczy świat dawnych wierzeń i epoki Romantyzmu. Akompaniament – Michał Dudziński.

 

MUZYKA

Koncert mistrzyni piosenki literackiej – MAGDY UMER
godz. 18.30

W programie utwory z dwóch ostatnich płyt: Noce i sny oraz Wciąż się na coś czeka oraz znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki. Artystce towarzyszy pianista – Wojciech Borkowski.

 

Projekcja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyka na żywo

godz. 21.30

Prezentacja filmu okresu międzywojennego Pan Tadeusz (1928) z muzyką na żywo w wykonaniu MARCINA PAKULAKA, laureata licznych nagród i uczestnika festiwali muzyki filmowej w Polsce i zagranicą.

 

Wydarzeniom towarzyszyć będą pokazy dwóch filmów animowanych z serii „Muzeum utracone”

Zachęcamy do odpoczynku w parku przy ognisku oraz skorzystania z przygotowanej oferty gastronomicznej.

 

Na trasie Śmiełów – Jarocin będzie kursował dodatkowy bezpłatny autobus
(Dworzec autobusowy PKS w Jarocinie – Poczta – ul. Św. Ducha)

Jarocin – Żerków – Śmiełów

16.20 – 16.40 – 16.50

19.20 – 19.40 – 19.50

20.50 – 21.10 – 21.20

 

Śmiełów – Żerków – Jarocin

17.10 – 17.20 – 17.40

20.00 – 20.10 – 20.30

23.40 – 23.50 – 00.10

 

Zamek w Gołuchowie

  1. rocznica ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich na Gołuchowie
    godz. 17.00 – 1.00

    Akt prawny zapewniający utrzymanie i trwanie muzeum utworzonego w końcu XIX wieku przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską został podpisany 20 maja 1893 roku. Swym przemyśleniom o kolekcji właścicielka dała wyraz w statucie Ordynacji:[…] Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbiór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna; oglądanie tych zbiorów ma być dostępne dla każdego, pragnącego znaleźć tam źródło pomocnicze do badań naukowych i w zakresie sztuki”.

Podczas Nocy Muzeów wspominamy czasy ordynacji i zapraszamy na wystawę: Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która już tydzień po Nocy Muzeów – w niedzielę, 27 maja2018 – zostanie otwarta w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu.

WYSTAWA
Zamek w Gołuchowie w fotografii
godz. 17.00 – 1.00

W zabytkowych wnętrzach muzeum przedstawione zostaną prace panów Albina Marciniaka i Romana Urbaniaka – miłośników Gołuchowa uwieczniających jego ulotne piękno.

MUZEUM UTRACONE – Projekcja filmu
Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Na projekcję filmu zapraszamy do Sali Gobelinowej w godzinach:
18.00,  19.00,  20.00,  21.00,  22.00

 

Tekst i zdjęcia: Materiały prasowe organizatora