Na początku były kurtki z dżinsu z futerkiem szyte w garażu. Obecnie firma CHWIROT to nowoczesny park maszynowy i unikatowe kolekcje płaszczy i kurtek dla kobiet aktywnych i eleganckich, powstające we współpracy z paryskim studiem projektowym Jean Marie. O historii firmy CHWIROT, która prawie trzydzieści lat temu powstała w podpoznańskich Wirach, rozmawiamy z jej właścicielem, Janusz Chwirotem

Tekst: Michał Gradowski

Zdjęcia: Archiwum Chwirot

Co wyróżnia polską firmę odzieżową CHWIROT i do kogo przede wszystkim kierowane są dostępne kolekcje?

Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest produkcja płaszczy i kurtek damskich według najnowszych projektów i technologii. Nasza oferta jest różnorodna, a poszczególne modele zostały zaprojektowane dla klientów z konkretnych przedziałów wiekowych – tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Podstawą całej kolekcji są wyroby wykonane z tkanin wełnianych najwyższej jakości, gwarantowanej przez renomowanych producentów z Włoch. Firmy te specjalizują się w produkcji wysokogatunkowych wełen, zawierających kaszmir, moher, angorę, alpakę. Kolekcje odzieży z nich wykonane cechuje elegancja, lekkość i przyjemność w noszeniu. Dobór takich tkanin pozwala na doskonałe połączenie klasyki z najnowszymi trendami mody.

 

Pana firma w przyszłym roku będzie obchodziła trzydzieste urodziny. Jak zmieniała się na przestrzeni tych lat?

Firma CHWIROT od prawie trzydziestu lat znana jest zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Została założona w Wirach 1 maja 1989 roku. W przyszłym roku będziemy świętować trzydziestolecie naszej firmy. Początki nie były jednak łatwe. Na rynku polskim brakowało wszystkiego. Zaczynaliśmy od szycia w garażu kurtek damskich i męskich z dżinsu z futerkiem. W miarę wzrostu popytu na rynku poszerzyliśmy naszą ofertę o płaszcze damskie. Przeprowadziliśmy się do przestronnych hal z nowoczesnym parkiem maszynowym, z nową krojownią i powierzchnią magazynową. Park maszynowy sprowadziliśmy ze Szwecji.

W 1992 roku na targach mody w Moskwie poznaliśmy projektanta z Paryża, z którym nawiązaliśmy współpracę. Współpraca ze studiem projektowym Jean Marie przyniosła świetne efekty. Przebojem weszliśmy na rynek krajowy z najnowszymi trendami modnych płaszczy, które były szyte z wysokogatunkowych tkanin na bazie wełny z domieszką kaszmiru, alpaki i moheru.

Nasza marka płaszczy stała się znana nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce.

Dwa sklepy firmowe i kilkadziesiąt sklepów partnerskich w całej Polsce – czy marce CHWIROT bliżej raczej do masowej produkcji, czy limitowanych kolekcji? Czy starają się Państwo kreować nowe trendy, czy raczej odpowiadać na aktualne potrzeby klientów?

Obecnie posiadamy dwa sklepy firmowe w Poznaniu – w Galerii A2 przy ul. Głogowskiej 440/442 oraz sklep firmowy w Wirach. Współpracujemy także z blisko stu sklepami w całej Polsce. Staramy się, aby nasza kolekcja płaszczy odpowiadała aktualnym trendom w modzie, dbamy o najwyższą jakość materiałów i wykonania. Nasza kolekcja skierowana jest przede wszystkim do kobiet aktywnych i eleganckich, które łączą klasykę z najnowszymi trendami mody. Posiadamy duży wybór kolorystki i modeli płaszczy. Nasza kolekcja jest dostosowana do aktualnych potrzeb naszych klientek, jesteśmy otwarci na ich życzenia, a największą nagrodą jest dla nas duże grono stałych klientów, którzy przyprowadzają kolejne pokolenia.

Oprócz rozwijania biznesu w branży odzieżowej zajmuje się Pan także działalnością deweloperską. Jakie projekty budowlane realizuje obecnie Pana firma?

Obecnie zakończyliśmy etap budowy domów jednorodzinnych na Osiedlu Parkowym w Komornikach, w którym mieszka około dwa tysiące osób. W połowie zeszłego roku rozpoczęliśmy także budowę nowego Osiedla Zacisze w Komornikach. Klienci będą mogli znaleźć w naszej ofercie zarówno mieszkania z ogródkiem, jak i duże domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.