fbpx

Dla spragnionych ruchu i dawki adrenaliny Izrael ma do zaoferowania moc atrakcji. Woda, góry i pustynia stwarzają wiele możliwości. Tam, gdzie wąski pas izraelskiej ziemi schodzi do Morza Czerwonego z górzystej pustyni Negew, leży Ejlat. Nazwa tego kurortu elektryzuje miłośników aktywnego wypoczynku, którzy mogą do niego dolecieć bezpośrednio z poznańskiej Ławicy.

Tekst: Elżbieta Tomczyk-Miczka

Zdjęcia: Fotolia

Pustynne przygody

Miasto Eilat widać jak na dłoni z górującej nad nim Góry Salomona,
z zachodniej strony łańcuchy górskie oddzielają dolinę od Półwyspu Synaj i pustyni Negew, która zajmuje prawie dwie trzecie całej powierzchni Izarela. To pustynia kamienista, a jej krajobrazy różnią się od Sahary, dominują w nich głównie mozaiki utworzone z różnokolorowych skał: magmowych, piaskowców i wapieni. Podążając wyschniętymi korytami rzek, zwanymi „uadi”, wśród kanionów i makteszy – kraterów utworzonych przez erozję gleby, turyści penetrują pustynię w różny sposób: na grzbiecie dromadera lub konno, jeepami, quadami, na motocyklach lub rowerach. Sa też śmiałkowie wybierający trekking,  zjazdy na linie (abseilinig) lub loty na paralotni.

Rezerwat z miedzianą historią

Z Eilat udajemy się do Parku Narodowego Doliny Timna, gdzie sześciotysięcznej historii wydobycia miedzi świadczą ślady dawnej kopalni – podziemne korytarze i szyby ze śladami ciosów wykonanych narzędziami sprzed epoki żelaza. Wytworzone przez działanie wiatru
i wody fantastyczne formy skalne, zwane Kolumnami Salomona, Grzybem, Spiralą sąsiadują z oazą otoczoną zielenią palm, kontrastującą ze skałami o ceglasto-purpurowych barwach. Rezerwat ma w herbie koziorożca nubijskiego, zwanego tu ibeksem,
z długimi kręconymi rogami, którego spotkać można na pustyni, podobnie jak gazele czy lisy. Okolice Eilat są też rajem dla ornitologów, którzy mogą podglądać tu niezwykłe gatunki migrującego ptactwa.

Nad Morzem Czerwonym

W sezonie Eilat oferuje wiele aktywności na wodzie, z mariny wypływają na morze jachty i łodzie motorowe. Kwitną tu wszelakie sporty wodne: nurkowanie, narty wodne, windsurfing, kitesurfig, paragliding, a nawet ekstremalny fligtboarding. Wokół wytyczono liczne trasy rowerowe, a góry otaczajace miasto zachęcają do wspinaczki. Organizowane są przejażdżki quadami lub wyprawy na dromaderach, połączone z posiłkiem na pustyni w stylu beduińskim. W mieście jest mnóstwo zieleni, a wokół niego dominują plantacje daktyli, dzięki systemom nawadniania domy toną w kwiatach, promenadę nadmorską zaś zdobią szpalery palm.

Co się dzieje pod wodą

Morze Czerwone z ciągnącą się kilometrami rafą koralową przyciąga amatorów nurkowania. W specjalnym basenie morskim, w delfinarium, można po krótkim przeszkoleniu pływać pod wodą w towarzystwie delfinów morskich. Obok, w Podwodnym Obserwatorium i Parku Morskim, oglądamy egzotyczny  świat rafy koralowej, bajecznie kolorowe ryby, rekiny, żółwie, gąbki i podwodną roślinność. W podwodnej restauracji ryby zaglądają do okien przyglądając się gościom. W kompleksie jest też centrum relaksacyjne, gdzie stosuje się podwodne masaże, kąpiele w solance i  relaks w saunach.

Baza wypadowa

Wielu turystów wybiera się stąd na zwiedzanie Jordanii, bowiem
w Eilat usytuowanie jest przejście graniczne, a jordański port Akaba, wsparty o pasmo gór, oddalony jest o niespełna piętnaście kilometrów. To baza do odwiedzenia innych atrakcji Jordanii, w tym Petry – miasta różowych cudów, wykutego w kamieniu skarbu z listy UNESCO. Blisko stąd również do granicy z Egiptem, do miejscowości Taba, skąd można  udać się do Dahabu lub kurortu Sharm el Sheikh. Bardzo popularne są wyprawy do parków narodowych, gdzie czekają kolejne atrakcje lub dalej na północ, w okolice Morza Martwego i Jeziora Galilejskiego.

Naturalne uzdrowisko

Jadąc na północ, po około dwóch godzinach drogi, dojeżdża się nad Morze Martwe, jezioro będące największą depresją na Ziemi, położone 405 m p.p.m. Jego okolice nadają się doskonale na kuracje lecznicze i turnusy relakacyne, w tym wczasy z jogą. Zasolenie wody pozwala na unoszenie się na powierzchni nawet nieumiejącym pływać. Znajdujący się w wodzie brom działa kojąco na układ nerwowy, a minerały i mikroklimat działają regenerująco oraz uodparniająco. Magnez przeciwdziała alergiom skórnym i oczyszcza oskrzela, a jod ma korzystny wpływ na działanie gruczołów. Tutejsze powietrze jest wyjątkowo suche, a z powodu depresji zawiera o dziesięć procent więcej tlenu. Jednym słowem, to naturalny otwarty salon kosmetyczny.

Jezioro Galilejskie   

Stąd wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego biegnie droga do Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego lub Genezaret) w Galilei. Jezioro ze względu na historyczne miejsca biblijne jest celem wypraw pielgrzymkowych, korzystających z rejsów łodziami – replikami z  czasów Chrystusa. Godne polecenia jest poznawanie tych stron rowerem, wytyczoną trasą rowerową lub konno, korzystając z tutejszych wypożyczalni. Wszystkie nadbrzeżne miejscowości są popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Wody jeziora służą motorowodniakom, mnóstwo tu skuterów wodnych, uprawia się też narciarstwo wodne.