fbpx

Większości z nas kojarzy się z inspirującym pejzażem fiordów, niezwykłymi budowlami oraz portowymi plenerami, które znakomicie wypadają na fotografiach. Oslo – stolica mroźnej Norwegii to idealny kierunek na weekendowy wyjazd

Tekst: Olek Rek

Zdjęcia: Fotolia

Skandynawia od wielu lat stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków. Kraj kojarzący się z Wikingami, ośnieżonymi górami, Krainą lodu oraz księżniczką Elzą, wciąż zachwyca swoją naturą. Kiedy już zdecydujemy się na podróż do Norwegii, koniecznie trzeba odwiedzić stolicę państwa – Oslo. Tu znajdują się m.in.: Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, Pałac Królewski czy obecna siedziba monarchy króla Haralda V.

Średnie temperatury w styczniu oraz lutym to kilka stopni mrozu. Nie przeszkadza to jednak w zwiedzaniu miasta, które ma do zaoferowania turystom z zagranicy bardzo wiele. Będąc na miejscu, pierwsze kroki warto skierować na dworzec kolejowy Sentralstasjon. Centralne miejsce w samym sercu miasta powala w szybki sposób zwiedzić najważniejsze obiekty w stolicy Norwegii. Pierwszym z nich jest przepiękny budynek Den Norske Opera & Ballett. Biały gmach o geometrycznej bryle przypomina swoją formą wyłaniający się z wody lodowiec. Idealnie wpisuje się w otaczającą go nowoczesną architekturę powstających biurowców. Kolejnym punktem na mapie Oslo jest Pałac Królewski. Wykonany w klasycystycznej estetyce stanowi jeden z najpopularniejszych obiektów zabytkowych w stolicy. To tu znajduje się obecnie siedziba monarchy króla Haralda V, który od blisko 26 lat piastuje swój urząd. Podążając jedną z głównych ulic handlowych i turystycznych Oslo Karl Johans gate, natrafiamy na budynek jednoizbowego parlamentu Norwegii. Przed nim znajduje się plac, gdzie odbywają się ważne dla Norwegów wydarzenia oraz coroczny jarmark bożonarodzeniowy.

Centrum Oslo jest naszpikowane zabytkami. Spędzając weekend w stolicy Norwegii, możemy na spokojnie zwiedzić miasto i znaleźć chwilę na odpoczynek. Niedaleko wspomnianej Karl Johans gate znajduje się Galeria Narodowa. To właśnie tu znajduje się jeden z największych skarbów sztuki obraz, Edwarda Muncha Krzyk. Galeria składa się z kilkunastu sal wystawienniczych, w których oprócz słynnego dzieła można podziwiać prace innych wybitnych artystów norweskich, a także artystów światowego formatu m.in. Pabla Picasso czy van Gogha. Znajdują się tu również rzeźby, których autorem jest Juliusz Middelthun.

Po kulturalnej wycieczce po Oslo, warto skierować się w stronę nowoczesnej części miasta. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w stolicy Norwegii jest portowe nadbrzeże Aker Brygge. W sąsiedztwie tego miejsca znajduje się ratusz. Obok niego powstała ekskluzywna dzielnica pełna pasaży handlowych. W weekend można tu spotkać wielu spacerujących turystów, mieszkańców, którzy odwiedzają okoliczne lokale gastronomiczne, serwujące lokalne specjały. W tym miejscu rozpoczynają się rejsy po fiordach oraz wyprawy na półwysep Bygdøy, gdzie znajdują się Muzeum Łodzi Wikingów oraz Muzeum Kon-Tiki. Są to kolejne miejsca, które trzeba zobaczyć w magicznym Oslo.

Oprócz zabytków i atrakcji turystycznych, które będziemy odwiedzać podczas naszego pobytu w stolicy Norwegii warto zwrócić uwagę na to, gdzie będziemy się stołować. Jedzenie w restauracjach nie należy do najtańszych. Warto jednak podczas pobytu posmakować regionalnych potraw przygotowanych m.in.: z renifera, suszonego na słońcu dorsza, owoców morza. W jadłospisie Norwegów znajdziemy wiele potraw, które oparte są na rybach, owocach morza. Mniej pojawia się potraw przyrządzanych z mięsa, ale jest ono również obecne w tamtejszej kuchni.

Podróż po Oslo to idealne rozwiązanie na weekend. Warto zwrócić uwagę na połączenia lotnicze, które często są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Decydując się na pobyt w stolicy Norwegii zaopatrzmy się w przewodnik, który pomoże zaleźć nam wyjątkowe miejsca, gdzie można miło spędzić czas i poznać prawdziwy klimat tej surowej skandynawskiej natury.