Skomplikowana operacja przegrody nosowej nie musi być bolesna, a po wszystkim można zastosować opatrunek, który sam się rozpuszcza. Zabieg usunięcia migdałków można przeprowadzić małoinwazyjną metodą przy użyciu jednego z nielicznych w Wielkopolsce koblatora, specjalnego urządzenia, a pacjent nie musi cierpieć. Tarczycę  nie zawsze trzeba wycinać w całości, często wystarczy usunąć  jej chory płat. – Nie należy bagatelizować też przewlekłego zapalenia gardła czy zatok, które mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań – mówi dr hab. n. med. Paweł Golusiński, specjalista otolaryngologii, chirurg głowy i szyi oraz tarczycy ze Szpitala Św. Wojciecha. – Zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów zdrowotnych.

ROZMAWIA: Joanna Małecka

Zima to czas wzmożonych zachorowań i infekcji. Z czym najczęściej zgłaszają się do Pana pacjenci?

Zimą pacjenci często zgłaszają się do Szpitala Św. Wojciecha z powodu infekcji górnych dróg oddechowych i gardła. Główne objawy to nieżyt nosa, nasilony ból gardła, którym towarzyszy podwyższona temperatura i kaszel. Najczęściej tego typu dolegliwości związane są ze zwykłym przeziębieniem i nie wymagają specjalnego postępowania poza odpoczynkiem w domu i leczeniem farmakologicznym. Bywa jednak, że objawy te mogą być związane z poważniejszymi chorobami laryngologicznymi, zwłaszcza jeśli występują często, a nie tylko raz w roku i nie poddają się standardowemu leczeniu. Wtedy należy skontaktować się z laryngologiem i wykonać odpowiednie badania. Do Szpitala Św. Wojciecha trafiają dzieci i osoby dorosłe. U najmłodszych najczęściej mamy do czynienia z przerostem migdałka gardłowego, a co za tym idzie nawracającymi infekcjami ucha środkowego. U dorosłych to przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, problemy z bezdechem sennym i chrapaniem. Oprócz tego zdarzają się pacjenci z wczesnymi objawami  nowotworów głowy i szyi, ponieważ w szpitalu prowadzimy diagnostykę w tym kierunku. Coraz częściej  pojawiają się też pacjenci wymagający zabiegów operacyjnych tarczycy. Wiele osób przychodzi z powodu niedosłuchu. Mamy tu w pełni wyposażone centrum diagnostyki słuchu zarówno u małych dzieci, jak i dorosłych, i jesteśmy w stanie zaproponować całą gamę nowoczesnych aparatów słuchowych bardzo często niewidocznych dla otoczenia.

Czy infekcja migdałów może być niebezpieczna?

Jak każda przewlekła infekcja. Może prowadzić do występowania zmian skórnych, problemów z sercem, nerkami i bólu stawów. U małych dzieci zawsze bardzo ostrożnie podejmujemy decyzję o operacji. Jeżeli jednak osoba ma wskazania do usunięcia migdałków w wieku lat 30 czy 40, to należy to zrobić. Pamiętajmy, że usunięcie migdałów po 15. roku życia nie ma nic wspólnego z ewentualną utratą ochrony immunologicznej, bo migdałki spełniają swoją funkcję do maksymalnie 12. roku życia. Poza tym obecnie obserwujemy lawinowy wzrost zachorowań na raka migdałka – związane jest to z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego.

W Szpitalu Św. Wojciecha operujemy pacjentów, którzy zgłaszają się ze zmianami w obrębie gruczołów ślinowych. Operujemy tutaj również nowotwory niezłośliwe tarczycy, przy użyciu najnowocześniejszych metod. Należy pamiętać, że obecność guzków w obrębie tarczycy nie musi oznaczać usunięcia całej tarczycy i suplementacji hormonów do końca życia. Mogą to być zabiegi oszczędzające, polegające na usunięciu tylko jednego płata tarczycy. Dzięki systemowi monitorowania nerwu krtaniowego, który posiadamy w szpitalu możemy precyzyjnie i bezpiecznie wykonać tego typu zabieg minimalizując ryzyko uszkodzenia nerwu, co czasem zdarza się przy klasycznych operacjach.

Co może nas zaniepokoić?

Wszystkie objawy, które pojawiają się często i które utrzymują się  pomimo zastosowanego standardowego leczenia. W przypadku kataru czy bólu gardła objawy powinny ustąpić po 10-14 dniach. Podobnie z bólem gardła.

A jeśli utrzymują się dłużej?

Jeśli chodzi o objawy ze strony nosa, to przedłużająca się infekcja lub jej zaostrzenie może świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych, które wymaga  oceny endoskopowej oraz wykonania tomografii komputerowej zatok. To badanie pokaże nam, czy trzeba zastosować ewentualne leczenie operacyjne.

Co jeśli rzeczywiście zbagatelizujemy objawy?

Mechanizm rozwoju przewlekłego zapalenia zatok to nie tylko infekcja, najczęściej występują tutaj predyspozycje anatomiczne w postaci zwężonych ujść zatok, skrzywionej przegrody nosa, a także na przykład alergia. Jeżeli nie podejmiemy w porę leczenia, to jakość życia pacjentów będzie się pogarszała: utrudnione oddychanie przez nos może prowadzić do rozwoju bezdechu sennego, zaczniemy oddychać wyłącznie przez usta, zaczną pojawiać się częste infekcje górnych dróg oddechowych. Oczywiście w skrajnych sytuacjach może dojść do różnego rodzaju groźnych powikłań: ropnego zapalenia oczodołu, zapalenia opon mózgowych, a nawet ropnia mózgu.

Dziś chcemy szybko wyzdrowieć i nie mamy czasu na pójście do lekarza, pewnie stąd takie podejście do infekcji. Poza tym boimy się interwencji specjalisty…

Tu się nie ma czego bać. W Szpitalu Św. Wojciecha proponujemy pełną diagnostykę, na światowym poziomie. Mamy wysokiej klasy mikroskop do badania uszu, endoskopy do badania krtani, gardła dolnego, nosa i ujść zatok przynosowych. Badanie nie jest bolesne, natomiast zastosowanie nowoczesnych systemów optycznych pozwala na precyzyjne obejrzenie w dużym powiększeniu i wszystkich okolic anatomicznych, które są trudno dostępne w zwykłym badaniu. To pozwala na trafność postawienia diagnozy. Co bardzo ważne – w trakcie jednej wizyty mogę skierować pacjenta od razu na tomografię komputerową zatok, po chwili omówić wyniki badania i zaproponować leczenie farmakologiczne bądź operacyjne. Przez to proces włączenia leczenia nie jest odwlekany. Jeśli chodzi o wyposażenie sali operacyjnej, tutaj również mamy bardzo nowoczesny sprzęt, system sal operacyjnych i układ jest niezwykle komfortowy zarówno dla pacjentów, jak i dla nas. Mamy najwyższej klasy system do operacji endoskopowych zatok wyposażony w tor wizyjny w systemie HD, jako jedni z nielicznych w Wielkopolsce mamy koblator – urządzenie do zimnej ablacji, które pozwala w sposób małoinwazyjny przeprowadzać zabiegi usunięcia migdałków podniebiennych. Metoda ma tę przewagę, że pozostawia torebkę migdałka na mięśniach gardła, przez co dolegliwości bólowe są dużo mniejsze. Muszę powiedzieć, że większość zabiegów usunięcia migdałków podniebiennych czy migdałków gardłowych u dzieci wykonywanych jest właśnie tą metodą i wszyscy bardzo ją chwalą. Poza tym technologia ta pozwala nawet na operowanie małych dzieci, do trzeciego roku życia. Oprócz tego w tej technice  wykonujemy szereg zabiegów eliminujących chrapanie.

A co z przegrodą nosową?

Ciekawe jest to, że pacjenci po operacji przegrody nosowej nie narzekają na dolegliwości bólowe podczas samego zabiegu, ale po. Samo usunięcie opatrunku jest bolesne. W Szpitalu Św. Wojciecha stosujemy najnowocześniejsze opatrunki, które wykonane są z materiałów całkowicie biodegradowalnych. Pacjent następnego dnia po operacji wychodzi do domu z opatrunkiem, który po upływie 24-48 godzin ulega samorozpuszczeniu, a więc minimalizujemy dyskomfort pooperacyjny.