To jedyna tego typu konstrukcja w Polsce. Ujrzała światło dzienne w październiku tego roku. Interaktywny dom, który prezentowany jest na targach, w szkołach i firmach ma ostrzegać przed zagrożeniami, na jakie codziennie jesteśmy narażeni. Pokazuje, co dzieje się, kiedy zapali się w domu choinka, jak reagować w przypadku zadymienia, symuluje niebezpieczną zabawę z zapałkami czy zwarcie instalacji elektrycznej. – Przede wszystkim ma edukować – mówią strażacy, którzy oprócz wyjazdów do akcji prowadzą szeroką akcję informacyjno-edukacyjną w zakresie bezpieczeństwa.

TEKST: Joanna Małecka

ZDJĘCIA: KWPSP

To autorski projekt – pierwszy w Polsce – i jedyny tak zaawansowany technologicznie model przeznaczony do prowadzenia zajęć i szkoleń z zakresu edukacji przeciwpożarowej i ekologicznej.

Powstał z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, która wspólnie z Komendą Miejską PSP w Poznaniu przygotowały wniosek o udzielenie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych i ekologicznych w domu jednorodzinnym – potocznie zwany przez strażaków „domkiem” – został wykonany przez poznańską firmę MLabs Sp. z o.o.

Mobilna kamienica

Wygląda jak jedna z poznańskich kamienic. Makieta sterowana jest przez specjalnie stworzoną aplikację. Budynek jest wykonany w skali 1:12, posiada sześć pomieszczeń rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. W poszczególnych pomieszczeniach symulatora, takich jak kuchnia, sypialnia czy łazienka, zaaranżowano potencjalne zagrożenia: począwszy od zagrożeń pożarowych, poprzez porażenie prądem elektrycznym, aż po zatrucie czadem. – Dzięki zainstalowanej w domku zadymiarce obrazowo można pokazać rozprzestrzenianie się dymu w budynku podczas pożaru np. sadzy w kominie, a także jak działają czujki dymu czy tlenku węgla – wyjaśnia st. kpt. Alicja Borucka, koordynator wojewódzki ds. prewencji społecznej Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. – Symulator został wyróżniony jako produkt nowoczesny, innowacyjny, wytworzony w oparciu o najwyższej klasy technologię i nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2017. Będzie służył do demonstracji zagrożeń pożarowych i ekologicznych w przestrzeni prywatnej.

Pośrodku pożaru

W domku można zaaranżować kilka scenek tematycznych, w poszczególnych pomieszczeniach. Wszystkim steruje komputer. Intuicyjne sterowanie oświetleniem, drzwiami i innymi elementami odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji. Umożliwia ona manualne włączanie/wyłączanie wszelkich urządzeń wewnątrz domku. – Miniaturowe czujki, monitorowane przez komputery domku, wykrywają dym i alarmują jego mieszkańców o niebezpieczeństwie. Zainstalowane w budynku kamery pozwalają na wirtualne uczestnictwo w sytuacjach niebezpiecznych. Odbiorcy czują się tak, jakby rzeczywiście znajdowali się wewnątrz zagrożonych pomieszczeń – dodaje st. kpt. Alicja Borucka.

Główne zalety symulatora

Widzowie, którzy biorą udział w pokazie zagrożeń, mogą wejść w role postaci umieszczonych w domku i spróbować wezwać pomoc za pomocą umieszczonych przy ekranie telefonów. Dodatkowo, żeby wzmocnić pokaz, podczas prezentacji symulatora wyświetlane są filmy z prawdziwych akcji czy pożarów, co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię. Dziś strażacy edukują dzieci w szkołach, przedszkolach, a także pracowników dużych firm. Wkrótce domek trafi do właśnie powstającej salki edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Miejskiej PSP na poznańskich Ratajach.