Czy można wyobrazić sobie poznańskie uroczystości bez kwiatów? Jak wyglądałyby romantyczne randki, na których zamiast bukietów kobiety otrzymywałyby np. rajstopy? Jak bez choćby kilku bukietów wyglądałyby śluby, chrzciny i wszystkie ważne dla nas uroczystości? Nijak. Bo bez kwiatów nasze życie staje się szare

TEKST: Arleta Wojtczak

Mówi się, że kwiaty wyrażają więcej niż słowa. Zależnie od sytuacji pomagają nam przekazać miłość, przyjaźń, pamięć czy szacunek. Domy, w których są kwiaty, nabierają indywidualnego, ciepłego charakteru. Żaden koc nie ociepli mieszkania tak, jak zrobią to estetycznie rozstawione wazony i doniczki z roślinami. Zaledwie dzięki kilku kolorowym gałązkom w biurze pomieszczenie nabiera przyjaznego charakteru.

Miejsce z zieleni słynące

Jest w Poznaniu takie miejsce, gdzie kwiaty przemawiają do ludzi na tysiące sposobów i dzięki któremu rzesze mieszkańców całego regionu mogą codziennie i od święta cieszyć oczy ich pięknem. To Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. na Franowie, gdzie na nowoczesnych, funkcjonalnie zaplanowanych halach można przebierać nie tylko wśród ciętych kwiatów, ale znaleźć praktycznie wszystkie gatunki roślin doniczkowych i rabatowych. To z tego miejsca do amatorów i osób zawodowo zajmujących się robieniem wszelkiego rodzaju wiązanek i wieńców trafiają sztuczne kwiaty. Jeśli z jakichś powodów nie możemy trzymać żywych kwiatów, te z WGRO już od dawna zadają kłam twierdzeniu, że ich zamienniki są brzydkie i nieestetyczne. Nie zapominajmy też o wszelkiego rodzaju dodatkach, począwszy od kolorowych wstążek, na większych elementach dekoracyjnych skończywszy.

Kochajmy kwiaty

Kwiatów nie można nie kochać, a uśmiech spontanicznie nimi obdarowanego staje się pięknym wspomnieniem na długi czas. W ramach akcji„ Kochajmy kwiaty” organizowanej przez WGRO z kwiaciarniami oznakowanymi logotypem inicjatywy, mieszkańcy Poznania od kilku już lat są obdarowywani są darmowymi bukietami. I od lat reagują takim samym zaskoczeniem oraz radością, bo czyż można wrócić ze spaceru z piękniejszym prezentem? Akcja ma na celu przede wszystkim budowanie świadomości społecznej, że żaden materialny upominek nie jest w stanie zapewnić bardziej pozytywnych emocji od tych, jakie wywołują kwiaty. I fantastycznie się sprawdza, o czym można się przekonać, gdy obdarowani dzielą się swoją radością w mediach społecznościowych.

Jeszcze więcej piękna

Choć kwiaty są piękne same w sobie, to fantazyjnie dobrane i połączone z ciekawymi dodatkami bukiety stają się prawdziwymi małymi dziełami sztuki. Najlepsi polscy floryści podczas szkoleń organizowanych przez Gildię zdradzają swoje tajniki kompozycji, doboru kolorów, techniki budowania konstrukcji, zabezpieczenia i wielu innych. To właśnie dzięki umiejętnościom wyniesionym od nich poznańskie kwiaciarnie oznaczone logiem „Kochajmy kwiaty” oferują najpiękniejsze bukiety na wszystkie okazje.

 Czym sadzonka za młodu…

Wrażliwości na piękno uczymy się od najmłodszych lat i dlatego tak ważne jest, by każdy od wczesnego dzieciństwa miał okazję poznawać niesamowity świat roślin. „Z kwiatami za pan brat” jest autorskim programem WGRO. W ramach tego projektu przedstawiciele Gildii odwiedzają szkoły, w których opowiadają dzieciom nie tylko o znaczeniu kwiatów, uczą doceniać ich urodę, ale i pokazują jak dbać o rośliny. Dzięki tej inicjatywie od kilkunastu lat powiększa się rzesza osób, które ponad wszystko cenią sobie i wbrew ulotnym modom konsekwentnie stawia na kwiaty.

To kwiatami najbliżsi witają nas na tym świecie i kwiatami nas żegnają. Ich obecność w wazonach, doniczkach oraz na balkonach wywołuje uśmiech i wprowadza wewnętrzny spokój. O ileż uboższy zatem byłby świat bez kwiatów, naszych codziennych towarzyszy życia?

Fot. WGRO