Maksymalna wygrana to 90 milionów euro, czyli około 375 milionów złotych. Takie pieniądze może mieć każdy z nas. Jak to zrobić? Wystarczy zagrać w Eurojackpot. Polska jest osiemnastym krajem w Europie, który właśnie dołączył do gry. O tym, jak w jeden wieczór zostać jednym z najbogatszych Polaków, rozmawiamy z Arturem Wozińskim, dyrektorem poznańskiego Oddziału Totalizatora Sportowego, właściciela marki Lotto

ROZMAWIA: Joanna Małecka

Od 9 września, razem z innymi krajami, możemy zagrać w Eurojackpot. Co to takiego?

Gra powstała w 2012 roku i zrzesza największą liczbę europejskich krajów. Do tej pory najwyższe wygrane 90 milionów euro padły w Niemczech i Czechach. Gwarantowana wygrana I stopnia to około 41,7 miliona złotych.

Dlaczego dopiero teraz Polacy mogą wziąć w niej udział?

W związku z nowelizacją ustawy hazardowej dopiero od początku kwietnia 2017 roku mamy możliwość wprowadzenia tego produktu na rynek. Losowanie odbywa się w Finlandii, w piątki między godziną 20:00 a 21:00.

Jak grać?

Typujemy pięć liczb z pięćdziesięciu oraz dwie liczby z dziesięciu. Skreślamy swoje liczby na blankiecie lub gramy na chybił trafił. Nie ma tutaj możliwości gry na kilka losowań, systemem. Wysyłamy kupon tylko na najbliższe losowanie.

To jest w ogóle realne?

Jak najbardziej. Milionowe wygrane padają często, warto zauważyć, że prawdopodobieństwo jakiejkolwiek wygranej to 1:26. Dla porównania, w Lotto to 1:54.

Grał Pan?

Oczywiście. Poszedłem już pierwszego dnia z samego rana i na otwarcie systemu o godzinie 6;30 zagrałem. Cieszę się, bo jestem chyba jednym z pierwszych posiadaczy kuponu w tej grze w Polsce. Proszę trzymać kciuki.

Gdzie i kiedy możemy zagrać?

Wystarczy przyjść do kolektury Lotto, aby spróbować szczęścia w naszej nowej grze Eurojackpot. Sprzedaż gry trwa od soboty do czwartku od godziny 6.30 do godziny 23.54, a w piątek od 6.30 do godziny 19.00.

Czy losowania Eurojackpot są transmitowane na żywo?

Nie. Fińska loteria przeprowadzająca losowanie nie transmituje go na żywo. Totalizator Sportowy będzie udostępniał retransmisję losowań na swojej stronie internetowej.

Ile wynosi opłata za jeden zakład?

Cena 12,50 zł za zakład to szansa na niewyobrażalne wygrane sięgające nawet kilkuset milionów złotych. Pamiętajmy, że 2,50 zł w opłacie stanowi dopłata.

Jak odebrać główną wygraną?

W grze występuje dwanaście stopni wygranych – najwięcej spośród wszystkich gier LOTTO. Co ważne, wygrane równe i wyższe niż 10 milionów euro wypłacane są w euro, a na życzenie gracza w złotówkach. Pozostałe wygrane wypłacane są w złotówkach. Warto podkreślić, że wygrane odnotowane w Polsce mogą zostać powiększone w przypadku korzystnego kursu wymiany PLN na EUR.

A podatek?

Podobnie jak w pozostałych naszych grach, 10 proc. procent od wygranej powyżej kwoty 2280 zł.

Poznaniacy mają szczęście w Lotto?

Oddział w Poznaniu jest trzecim największym oddziałem w Polsce i często zdarzają się tu wysokie wygrane. W tym roku w naszym Oddziale zrealizowano już dwie szóstki w Lotto Plus w wysokości miliona złotych, które padły w Trzemesznie i Słupcy. Mamy bardzo dużo głównych wygranych w Mini Lotto oraz pozostałych naszych produktach. Czekamy na dużą szóstkę w Lotto i na 90 milionów euro w Oddziale Totalizatora Sportowego w Poznaniu.