fbpx

Już 14 maja odbędzie się oficjalnie rozpoczęcie sezonu wodniackiego. Będą regaty w centrum miasta, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konstruowanie łodzi, szkolenia i wiele innych atrakcji. A wszystko to w Przystani Rzecznej Stary Port nad Wartą, zlokalizowanej po północnej stronie ul. Estkowskiego, między osiedlem przy ul. Szyperskiej a ul. Panny Marii

TEKST: Joanna Małecka

W tym roku Stary Port będzie działał do października. Poza możliwością wypożyczenia łodzi, poznaniacy będą mieli okazję wziąć udział w konstruowaniu i budowaniu nowych jednostek pływających, w ramach specjalnych warsztatów szkutniczych. Po raz kolejny zorganizowane zostaną jedyne na polską skalę regaty w środku miasta, w tym także regaty modeli żaglowych. Ponadto zaplanowano aktywności dla małych i dużych, sąsiedzkie spotkania kreatywne, wycieczki i poznawanie historii rzeki Warty. Na najlepszych i najbardziej wytrwałych uczestników tych zabaw czekają nagrody.

Książka w przystani
Organizatorzy zapraszają wszystkich poznaniaków na zajęcia ze służbami miejskimi, dotyczące bezpieczeństwa nad wodą i w czasie wakacji, pikniki oraz koncerty. Nad rzeką, dzięki współpracy z Biblioteką Raczyńskich, nie zabraknie książek do poczytania i miejsca do odpoczynku – będą leżaki, stoliczki i plaża. A kiedy słońce schowa się za horyzont, przystań zmieni się w kino plenerowe.

Miłośnicy łodzi oraz spędzania wolnego czasu na wodzie będą mogli wypożyczyć np. motorówkę, nawet jeśli nie posiadają patentu sternika motorowodnego – wystarczy tylko dowód osobisty i trochę entuzjazmu. – Chętni przejdą krótkie przeszkolenie, które przeprowadzimy dla każdej z załóg, wybierających się w rejs po Warcie – mówi Katarzyna Lesińska. Grupa może liczyć maksymalnie do czterech osób dorosłych.

Fot. Sea Adventure

Będzie się działo
Pierwszą z dużych imprez, która zostanie zorganizowana w Przystani Rzecznej Stary Port nad Wartą będzie oficjalne rozpoczęcie sezonu wodniackiego. 11 czerwca rozegrane zostaną Regaty Rekreacyjne na rzece Warcie i w rejonie Przystani, a 15 czerwca ruszą Bezpłatne Warsztaty Szkutnicze, które potrwają do 15 września. Każdy, kto pojawi się w przystani, weźmie udział w nietypowym projekcie. W ubiegłym sezonie zbudowane zostały od podstaw dwie ponad czterometrowe łodzie (kanadyjki sklejkowe typu HURON) projektu Wojciecha Kasprzaka, który zaangażował w budowę wiele osób. Budowa została podzielona na kilka etapów, które każdorazowo nawiązywały do wcześniejszych części. W uroczystym wodowaniu jednostek brał udział m.in.. Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Pod koniec lipca mieszkańcy zaśpiewają szanty nad Wartą, a w ostatni weekend sierpnia odbędzie się wielkie święto forteczne, organizowane w Poznaniu – wówczas będzie można zobaczyć Wartę z ubiegłego wieku, a 27 sierpnia wystartuje Rzeczny Match Racing – Przystań Rzeczna Stary Port.

Szkolenia i pokazy
Poza tym na terenie przystani przez całe lato odbywać się będą szkolenia wodniackie (kursy motorowodne, przekazywanie informacji o podstawowych kursach płetwonurkowania oraz zachowania bezpieczeństwa nad wodą), pokazy ratownictwa wodnego, warsztaty ratowniczo-wodniacko-żeglarskie dla Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, nauka i przygotowanie dla dzieci podstawowych szkoleń wodniackich czy warsztaty wiązania węzłów żeglarskich.