fbpx

Poznań od czeskiej Pragi dzieli jedynie 440 kilometrów. Samochodem możemy pokonać tę odległość w niewiele ponad 5 godzin. To na pewno krótsza, ale raczej też droższa opcja niż podróż autobusem. Bezpośrednio między Poznaniem i Pragą kursuje Polski Bus, a cena za bilety to około 160 zł od osoby w obie strony. To niezbyt wygórowana stawka za weekend w jednej z najpiękniejszych europejskich stolicTEKST: Anna Brylewska | Fot. Łukasz Budzyński

Swobodne zwiedzanie Pragi już od kilku lat jest możliwe właściwie tylko poza sezonem. Kiedy robi się ciepło podziwianie najważniejszych zabytków, wejście na most Karola czy też znalezienie miejsca w knajpce na Starówce właściwie graniczy z cudem. Praga ma ponad milion mieszkańców, a każdego roku i to głównie niewielkie centrum, odwiedza nawet 6 razy tyle turystów. Wczesną wiosną można uniknąć takich tłumów, łatwiej jest również znaleźć niedrogie noclegi w centrum. Za dwuosobowy pokój ze śniadaniem można zapłacić niewiele ponad 100 zł.

Nad dachami Pragi

Weekend w Pradze w zupełności wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne. Po kilku dniach zwiedzania można mieć jednak pewność, że wiele wciąż czeka na odkrycie. Ten niedosyt powoduje, że turyści często wracają do Pragi – nazywanej często miastem o stu wieżach, Złotym Miastem, „perłą w carskiej koronie Habsbugrów”, czy też „miastem miłości”.

Miasto zabytek
Zabytkowe centrum Pragi jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, że spacerując w tych okolicach co krok natrafić można na cenne zabytki i ciekawe atrakcje turystyczne. Większość z nich zobaczymy za darmo, ale już na przykład za przejście Złotą Uliczką trzeba zapłacić. Widok położonych przy niej malutkich domków z XVI w. robi ogromne wrażenie. Dodatkowo na wyobraźnię turystów działają legendy, według których mieli w nich mieszkać alchemicy i czarnoksiężnicy. Rzeczywistość wydaje się mniej atrakcyjna, bo w rzeczywistości przy Złotej Uliczce mieściły się domy straży płacowej i złotników.

Słynny zegar astronomiczny na Ratuszu Staromiejskim

Bilet łączony na kilka różnych atrakcji, w tym m.in. Złotą Uliczkę, kosztuje w przeliczeniu ponad 50 zł od osoby. To ciekawa opcja dla turystów, którzy dysponują czasem, ale odwiedzając Pragę można też nastawić się na spacery i chłonąć atmosferę miasta, która jest niepowtarzalna.

Atrakcje Wełtawy
Niewątpliwie tętniącym sercem Pragi jest rzeka. Po Wełtawie kursuje mnóstwo turystycznych stateczków, a przy brzegu bez problemu znajdziemy zacumowane barki restauracje i barki puby. Jeśli ktoś nie lubi nawet delikatnego kołysania, ale uspokaja go widok sunącej rzeki, może wypić kawę w jednym z wielu barów, które zbudowano przy brzegu. Mieszkańcy Pragi i turyści żyją bardzo blisko swojej rzeki i nie mają żadnego problemu z przejściem z jednego na drugi brzeg Wełtawy, bo do ich dyspozycji jest niemal 20 mostów. Wśród nich najstarszy i najbardziej znany jest most Karola, który przypomina bardziej galerię sztuki. Kiedyś odbywały się na nim turnieje rycerskie i targi. Ozdabia go aż 30 posągów świętych, a po dwóch stronach mostu znajdują się wieże. W jednej można obejrzeć astrologiczne i astronomiczne aspekty powstania mostu, w drugiej prezentowana jest ekspozycja opowiadająca o jego historii.

Warta honorowa przed Zamkiem Praskim na Hradczanach

Praga często nazywana jest „miastem o stu wieżach”, mimo że dziś w panoramie miasta można znaleźć około 500 takich punktów

Stare Miasto
Mostem Karola bez problemu dojdziemy później do samego centrum Starego Miasta, czyli do Rynku. Tłumy turystów podziwiają tam zabytkowe kamienice i okazały Ratusz Staromiejski, ale przed pełną godziną zawsze najwięcej osób zbiera się przy słynnym astronomicznym zegarze. Orloj powstał w XV w. Co godzinę przechodzi nad nim procesja rożnych postaci. Obok apostołów idzie też chciwy Żyd, Śmierć z klepsydrą czy też lubieżny Turek. To jedna z trzech części astronomicznego zegara. Pozostałe dwie pokazują położenie ciał niebieskich i miesiące, a co ciekawe większość jego mechanizmów jest oryginalna i działa prawie nieprzerwanie od ponad 600 lat. Zegar obok mostu Karola jest wizytówką Pragi i podczas pierwszej wizyty w mieście po prostu trzeba go zobaczyć.

W tej okolicy nie warto jednak planować przerwy obiadowej. Wystarczy odejść kawałek od Rynku, żeby za taki sam obiad zapłacić prawie połowę ceny.

Zmiana warty
Tłumy na moście i pod astronomicznym zegarem są i tak niewielkie w porównaniu do tych, które każdego dnia przed godziną 12.00 zbierają się przed bramą Zamku Praskiego. Matysova brana z początków XVII wieku oprócz wartowników strzeżona jest jeszcze przez dwa wielkie kolosy. Codziennie, w samo południe, turyści bacznie przyglądają się uroczystej i bardzo teatralnej zmianie warty honorowej. Co ciekawe muzykę, która towarzyszy tej uroczystości skomponował muzyk rockowy Michał Kocab. Podczas uroczystości przekazywany jest sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej i zmieniają się wartownicy na posterunkach.

Czesi uznawani są za największych piwoszy na świecie. Historia browarnictwa jest w tym kraju niezmiernie bogata. Nic dziwnego, że w klimatycznych, praskich knajpkach najczęściej kupowanym napojem jest właśnie piwo…

Zamek Praski na Hradczanach jest największym kompleksem zamkowym na świecie. Dziś jest również siedzibą prezydenta Czech, częściowo udostępnioną dla zwiedzających.

Widok z Hradczan na Wełtawę

Kościoły w mieście ateistów
Czechy już od lat są jednym z najbardziej laickich państw świata, to samo dotyczy samej Pragi, gdzie spora większość mieszkańców jest zdeklarowanymi ateistami. Mimo tego praskie kościoły rzadko bywają puste, a to oczywiście z powodu turystów. Nie inaczej jest w katedrze świętego Wita, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pragi. Jej budowę rozpoczęto w 1334 roku, a oficjalnie ukończono ponad 600 lat później, czyli w 1934 roku. To największy kościół w Czechach. Kiedyś koronowano w nim władców, dziś oprócz tego, że jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych pełni również funkcję grobowca, w którym spoczywają ciała zasłużonych.

Czechy już od lat są jednym z najbardziej laickich państw świata, to samo dotyczy samej Pragi, gdzie spora większość mieszkańców jest zdeklarowanymi ateistami. Mimo to praskie kościoły rzadko bywają puste

Z 22 kaplic katedry najważniejsza jest ta poświęcona świętemu Wacławowi. Ozdobiono ją złotem i ponad tysiącem kamieni szlachetnych.

Archikatedra świętych Wita, Wacława i Wojciecha

Mniej turystów
Po długich spacerach można odpocząć w Chotkovym sadzie, czyli pierwszym publicznym parku miejskim w Pradze. Został on ufundowany w 1832 roku. Natchnienia i wytchnienia często szukał tam kiedyś Franz Kafka. Dzisiaj w otoczeniu przyrody i pięknej małej architektury można tam odpocząć od zgiełku i największych tłumów turystów. Spacerując nawet głównymi alejkami tego urokliwego parku można znaleźć miejsca, z których rozpościerają się piękne widoki…


SAMOCHODEM DO PRAGI

Jeśli wybieracie się do Pragi samochodem, pamiętajcie o winiecie. Obowiązują one na większości autostrad i dróg ekspresowych. Za brak naklejki na szybie grozi mandat w wysokości 5 tysięcy czeskich koron, czyli ponad 800 zł. Winiety dostępne są na stacjach benzynowych, a 10 dniowa kosztuje po przeliczeniu około 50 złotych. Kierowcy muszą też uważać na kontrole radarowe – szczególnie na odcinkowe pomiary prędkości, których nie brakuje również w samej Pradze. Wjeżdżając do stolicy Czech autem warto znaleźć parking Park & Ride poza ścisłym centrum, w pobliżu metra. Blisko centrum można również zaparkować auto na prywatnych parkingach – tu ceny mogą jednak sięgać nawet 100 złotych za dzień