fbpx

Ogromne panoramiczne akwaria z wyjątkowymi gatunkami ryb jeszcze w tym roku mają przyciągnąć zwiedzających do Poznańskiej Palmiarni. To nie jedyne zmiany, które zaplanowano na 2017 rok. Koszty inwestycji w wyposażenie techniczne, nowe gatunki roślin, zwierząt i remonty w Parku Wilsona wyceniono na miliony złotych

Tekst: Anna Skoczek

To będzie przełomowy rok dla Poznańskiej Palmiarni. W najbliższym czasie sporo się tam zmieni. Pojawią się między innymi nowe ryby. – Poszukujemy czworook. To gatunek, który chcemy zacząć u nas rozmnażać – mówi dr Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni. Nową atrakcją dla zwiedzających mają być też ogromne panoramiczne akwaria. – To na pewno nie będzie konkurencja dla wrocławskiego afrykanarium, bo u nas pojawią się ryby słodkowodne – mówi dyrektor Szwajkowski. – Ale chcemy w ten sposób przyciągnąć nowych gości. Ryby zostaną ładnie wyeksponowane, a zwiedzający będą mieli komfort oglądania. 

Fot. Joanna Bleja

Nakarmić i pogłaskać karpia
Ale nie tylko egzotyczne gatunki ryb przyciągają zwiedzających do Palmiarni. Wystarczy tam wejść, żeby przekonać się, że największe tłumy gromadzą się zawsze wokół basenu z dość popularnymi karpiami koi. Pływają tam wyjątkowo dorodne gatunki, które można karmić. Karmę trzeba kupić w automacie, ale tak naprawdę do wody wystarczy zbliżyć palec. Wtedy ryby wynurzają się praktycznie do połowy i pozostają w tej pozycji nawet kilkadziesiąt sekund. – Nasze karpie wyspecjalizowały się w żebraniu – śmieje się jeden z pracowników Palmiarni.

I faktycznie coś w tym jest. To jedyne w Poznaniu ryby, które bez problemu dają się pogłaskać. Zaskakujące, szczególnie dla dzieci, jest to, że karpie koi są bardzo miłe w dotyku. Głaszcząc rybę mamy wrażenie, że przesuwamy palcami po aksamicie.

Oprócz ryb w Palmiarni ogromną popularnością wśród zwiedzających cieszą się żółwie, a w tym roku do Poznania przyjadą dwa kolejne. Jeden to żółw mata-mata, a drugi to żółw dwupazurzasty. Ale ryby, żółwie czy też ptaki to tylko dodatek do tego, co w Palmiarni jest najważniejsze, czyli roślin. Żeby zwiedzanie palmiarni było przyjemniejsze, wymienione zostaną tabliczki z opisem roślin. W tym roku do dyspozycji oddana zostanie też ścieżka edukacyjna dla uczniów. Z myślą o nich wśród roślin powstaje też powierzchnia dydaktyczna z miejscami do siedzenia i rzutnikiem. – Chcemy, żeby odbywały się u nas zajęcia i lekcje – mówi dyrektor Palmiarni. – Młodzież będzie mogła się uczyć nie tylko w przyjemnym otoczeniu, ale nawet dotykając różnych ciekawych gatunków.

To możliwe, bo na potrzeby zajęć udostępnione zostaną rośliny bez większej wartości ekspozycyjnej.

Fot. Joanna Bleja

Zmiany w Parku Wilsona
W tym roku sporo zmieni się też wokół Palmiarni. Jedną z kluczowych inwestycji jest remont zabytkowej muszli koncertowej w Parku Wilsona. – To wyjątkowy obiekt w skali kraju – mówi dyrektor Palmiarni. – Muszla ma ogromną wartość historyczną, a w dodatku nadal odbywają się w niej koncerty.

Poza tym remontem odnowione zostanie również zabytkowe ogrodzenie wokół parku, na rabatach pojawią się nowe kwiaty, a do stawów wpuszczone zostaną nowe ryby. Zresztą już od ubiegłego roku żyją tam już karasie. – Niestety pojawienie się ryb od razu przyciągnęło do parku wędkarzy – dodaje dyrektor Palmiarni.

Za łowienie grozi jednak mandat, a dodatkowo zjadanie ryb z parkowych stawów może być niebezpieczne dla zdrowia. Niestety woda w zbiornikach mimo aeratorów jest kiepskiej jakości.

Jedną z największych inwestycji w Park Wilsona ma być montaż monitoringu. – Często ludzie niszczą rośliny, przestawiają ławki, a nawet wrzucają je do wody – mówi dyrektor Szwajkowski. – Dzięki systemowi monitoringu w parku będzie bezpieczniej i ładniej.

Czy wiesz, że kiedy jest mróz w Palmiarni pada deszcz?
To możliwe, kiedy temperatury w nocy spadają kilkanaście stopni poniżej zera. Wtedy na szklanym suficie, od wewnątrz, osadza się szron. Kiedy wychodzi słońce, szron topnieje, a woda kapie na głowy gości. Zasada jest bardzo prosta: im większy mróz, tym większy deszcz.


PALMIARNIA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Godziny otwarcia (od 2 listopada do 1 marca):
wt.-sob. – od 9 do 16 (kasa czynna do godz. 15
nd. i święta – od 9 do 17 (kasa czynna do godz. 16)

Ceny biletów:
normalny – 9 zł
ulgowy – 7 zł (dzieci powyżej 3. roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści)