fbpx

Byliście już w Barcelonie, ale marzycie o kolejnym wypadzie do kontynentalnej Hiszpanii? Czas na Alicante. Szukacie egzotyki z dala od Europy? Może warto postawić na Emiraty Arabskie. Dzięki nowym połączeniom rejsowym i czarterowym z Ławicy te lokalizacje są na wyciągnięcie ręki.

Tekst: Michał Gradowski

Przyzwyczailiśmy się już, że pokonanie samolotem nawet kilku tysięcy kilometrów nie jest wielkim wyzwaniem. Ciągle jednak nie lubimy czekać – zwłaszcza na lotniskach. Jeśli więc nie wybieramy się do Stanów, warto korzystać z bezpośrednich lotów prosto z poznańskiej Ławicy, i tych rejsowych, i tych czarterowych – co roku jest ich coraz więcej! Poza tym podróż do innego portu lotniczego w Polsce może zająć znacznie więcej czasu niż ta na wymarzony wypoczynek, a przy tygodniowym urlopie to czynnik nie do przecenienia. Jeśli więc wielokrotnie korzystaliście już z oferty Ławicy wybierając się do Barcelony, Paryża, Londynu, Kopenhagi, Sztokholmu czy Dublina, a rozkład lotów czarterowych z Poznania znacie jak własną kieszeń, przeczytajcie co nowego oferuje nasze lotnisko.

Alicante

Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże ciągnie się przez prawie 250 km w okolicach Alicante.

Najnowszym połączeniem rejsowym z Ławicy jest Alicante – pierwszy samolot z Poznania odleciał w tamtą stronę w listopadzie 2016. Lot tanimi liniami Ryanair trwa mniej więcej 3 godziny. W ramach zimowego rozkładu lotów samoloty do Alicante startują z Poznania w czwartki około południa. Tydzień później na miejscu możemy być o tej samej porze. Od 29 marca lotów będzie jeszcze więcej – już nie w czwartki, ale w środy, a także w niedziele. Po co wybierać się do Alicante? To jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast w Europie, które słynie z nocnego życia. Alicante położone jest u stóp skalistego wzniesienia, na którym wznosi się twierdza Castillo de Santa Bárbara. To jedno z najważniejszych miast portowych Hiszpanii na Morzu Śródziemnym, imponujące pod względem oferty gastronomicznej i atrakcji dla zwiedzających. Słońca jest tam niestety znacznie więcej niż w Poznaniu.

Alicante położone jest u stóp skalistego wzniesienia, na którym wznosi się twierdza Castillo de Santa Bárbara.

Przez cały rok świeci ono natomiast na Wyspach Kanaryjskich – które są doskonałym pomysłem na spędzenie ferii. Do trzech z nich, na które można było polecieć bezpośrednio z Poznania – Teneryfy, Fuerteventury i Gran Canarii – dołączyła niedawno także Lanzarote.

Rijeka

Zamek Trsat w Rijece zapewnia niezbędną dawkę ruchu – wspinaczkę, a także piękny widok na miasto i zatokę
Rijeka jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji np. wyspy Krk

Chorwacja to jedno z ulubionych miejsc Polaków na wakacyjne wypady.

Słońce, ciepły, śródziemnomorski klimat, piękne widoki i krystalicznie czyste morze – idealne miejsce na wypoczynek. Dodatkową atrakcją jest tutaj także niepowtarzalny bałkański klimat i wspaniała kuchnia. Do znanego i lubianego Dubrownika dołączyła niedawno także Rijeka – od maja ubiegłego roku można tam polecieć czarterem bezpośrednio z Poznania. Ten największy chorwacki port handlowy ma ok. 130 tys. mieszkańców i jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji: Zatoki Kvarner z wyspa Krk na czele, Półwyspu Istria czy Parku Narodowego Risnjak, położonego na północ od Rijeki.

Preveza

Około godziny drogi na północ od Prevezy znajduje się Parga, popularny ośrodek turystyczny, w którym można podziwiać m.in. takie widoki
Około godziny drogi na północ od Prevezy znajduje się Parga, popularny ośrodek turystyczny, w którym można podziwiać m.in. takie widoki

Jeśli chcecie polecieć czarterem do Grecji, to Ławica oferuje morze możliwości.

Można stąd dotrzeć bezpośrednio do Aten i Salonik, na Korfu, Kefalonię, Kos, Rodos i Zakynthos, a także do Chanii i Heraklionu na Krecie. Do tych lokalizacji ostatnio dołączyła także Preveza, niewielkie miasto w regionie Epir
usytuowane nad wąską cieśniną pomiędzy Zatoką Ambrakijską a Morzem Jońskim. Piękna plaża Alonaki czy ruiny starożytnego Nikopolis położone w odległości kilku kilometrów od Prewezy – to tylko niektóre atrakcje tego regionu.

Ras al-Khaimah

Meczet szejka Zajida to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Ras al-Khaimah
Marina w Dubaju – tutaj nigdy nie zapada zmrok

Lotami czarterowymi z Ławicy można polecieć także w mniej popularne miejsca. Jedną z gorących nowości – dosłownie i w przenośni – jest Ras al-Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Fascynujące, wzniesione na piasku metropolie, niezapomniane pustynne krajobrazy i zupełnie inna kultura to największe zalety Emiratów. Spośród siedmiu z nich najbardziej znany jest Dubaj, ale to właśnie Ras al-Khaimah uchodzi za najpiękniejszy. Ogrody palmowe, pustynie z czerwonymi piaskami, a nawet góry – to wszystko możecie zobaczyć nad Zatoką Perską.